NaslovnaNovosti„Irana više neće biti“: Tramp ponovo preti Teheranu dok SAD i IRGC...

„Irana više neće biti“: Tramp ponovo preti Teheranu dok SAD i IRGC razmenjuju udare po bazama i radarima

Mir na Bliskom istoku, koji je Donald Tramp pre nekoliko dana predstavio kao diplomatsku pobedu, nije izdržao ni prvi ozbiljniji sudar sa realnošću. Američka vojska nastavila je bombardovanje Irana, optužujući Teheran za napad na tanker u Ormuskom moreuzu, dok je Korpus islamske revolucionarne garde odgovorio udarima na američke vojne objekte u regionu.

Sjedinjene Države su, prema navodima Centralne komande SAD, gađale iranska skladišta raketa i dronova, kao i obalske radarske stanice. CENTCOM je objavio i snimke udara na mete u Islamskoj Republici, predstavljajući napad kao odgovor na novo kršenje prekida vatre.

Tramp je, u svom stilu, američke udare pratio otvorenom pretnjom Teheranu.

„Američki avioni su upravo napali iranska skladišta raketa i dronova, kao i obalske radarske stanice, zbog kršenja primirja, PONOVO! Sasvim je moguće da nikada neće naučiti! Može doći trenutak kada više nećemo moći biti razumni i bićemo primorani da upotrebimo vojna sredstva da bismo završili posao koji smo tako uspešno započeli. Ako se to desi, Republika Iran više neće postojati!“

IRGC odgovorio po američkim bazama u Kuvajtu i Bahreinu

Iranski odgovor stigao je gotovo odmah. Revolucionarna garda saopštila je da je napala američke ciljeve u Kuvajtu i Bahreinu, navodeći da je pogođeno osam važnih objekata američke vojne infrastrukture.

Prema iranskim navodima, meta je bila baza Ali al-Salem u Kuvajtu, kao i objekti povezani sa američkom Petom flotom u Port Salmanu u Bahreinu. Pogođena je i vazduhoplovna baza Šeik Isa u Bahreinu. Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se u Bahreinu drugi put rano u nedelju.

IRGC je poručio da će svaka nova agresija, „bez obzira na razlog, čak i protiv beznačajnih meta“, naići na nemilosrdan odgovor. U odvojenom saopštenju, iranska strana zapretila je da će u narednim danima američke baze u regionu doživeti „pakao“.

„Što se tiče američkih baza u regionu, to će biti druga priča, a Amerikanci će ovih dana doživeti pakao“, navodi se u poruci koju prenose izvori bliski iranskoj Revolucionarnoj gardi.

iranska raketa arash
iranska raketa arash

Ormuski moreuz ponovo postaje okidač rata

Nova razmena udara počela je oko optužbi za napad na tanker u Ormuskom moreuzu. Američka strana tvrdi da je Iran prekršio primirje napadom na plovilo u jednom od najvažnijih pomorskih prolaza na svetu. Teheran, sa druge strane, insistira da kontroliše saobraćaj u moreuzu zajedno sa Islamskom Republikom i da brodovi moraju poštovati dozvoljene rute.

Ormuski moreuz je uski plovni put dug oko 30 kilometara koji razdvaja Iran od Omana. Kroz njega prolazi ogroman deo svetskog pomorskog transporta energenata, zbog čega svaka kriza u toj zoni odmah prerasta u globalni bezbednosni i energetski problem.

Iran je ranije upozorio da brodovi ne smeju prolaziti kroz moreuz bez njegove dozvole. Teheran je posebno reagovao nakon što je Oman, sa kojim deli moreuz, objavio drugačiju rutu. Iranska strana sada tvrdi da je jedini odobreni prolaz koridor koji prati iransku obalu.

Revolucionarna garda saopštila je da će od sada brodovi koji skreću sa rute koju je odobrio Teheran tokom plovidbe u Omanskom zalivu biti gonjeni mnogo oštrije. U posebnom saopštenju navedeno je da će „brodovi koji krše pravila“ biti tretirani sa povećanom čvrstinom.

Memorandum iz Islamabada praktično u kliničkoj smrti

Iran i Sjedinjene Države sada se međusobno optužuju za kršenje krhkog primirja. Memorandum o razumevanju potpisan je sredinom juna uz posredovanje Pakistana, sa ciljem da se u roku od 60 dana dođe do konačnog sporazuma o okončanju dugotrajnog rata na Bliskom istoku.

Tekst memoranduma predviđa da se Iran i Sjedinjene Države obavezuju „da neće pokretati nikakav rat ili vojnu operaciju jedni protiv drugih i da će se uzdržati od pretnji ili upotrebe sile jedni protiv drugih“.

Memorandum takođe predviđa da Iran preduzme mere i uloži sve napore kako bi obezbedio siguran prolaz komercijalnih brodova kroz Ormuski moreuz.

Upravo na toj tački sada puca ceo dogovor. Vašington tvrdi da je napad na tanker dokaz da Teheran ne poštuje obaveze. Iran tvrdi da brodovi krše pravila plovidbe i da SAD koriste incident kao izgovor za nastavak bombardovanja.

Revolucionarna garda naglasila je da američko kršenje prekida vatre protivreči stavu 1 Islamabadskog memoranduma o razumevanju i da će dovesti do potpunog prekida svih diplomatskih procesa.

ormuski moreuz
ormuski moreuz

Drugi američki napad za 48 sati

Američka vojska bombardovala je Iran drugi dan zaredom. Prethodni udari predstavljeni su kao odgovor na iranske akcije u Ormuskom moreuzu, a novi napad dodatno je srušio tvrdnje da je primirje stvarno zaživelo pa i željeno od samog starta.

Tramp je pokušao da potpisivanje memoranduma sa Iranom prikaže kao veliki diplomatski uspeh. Deo stručnjaka i medija, međutim, opisivao je taj dogovor kao američku kapitulaciju. Sada, posle novih udara, ni jedna ni druga strana više ne izgleda spremno da se ponaša kao da je prekid vatre obavezujući.

Američki predsednik ponovo je potvrdio da su napadi izvedeni zbog ponovljenih kršenja primirja. Prema njegovim rečima, uništeni su radari, skladišta raketa i dronovi. Istovremeno nije isključio nastavak vojne akcije protiv Irana, tvrdeći da će SAD koristiti bombardovanja kako bi obezbedile mirovni sporazum.

„Može doći vreme kada više nećemo moći biti racionalni i bićemo primorani da upotrebimo vojnu silu kako bismo završili posao koji smo tako uspešno započeli. Ako se to desi, Islamska Republika Iran više neće postojati!“

Rat za koridore, baze i pritisak

Napad IRGC-a na američke ciljeve u Kuvajtu i Bahreinu pokazuje da Teheran ne namerava da odgovor ograniči samo na simbolične poteze. Bahrein je posebno važan zbog američke Pete flote, dok su baze u Kuvajtu deo šire američke infrastrukture u Persijskom zalivu.

lansiranje rakete tomahawk
lansiranje rakete tomahawk

Iran sada preti na dva pravca istovremeno: američkim bazama u regionu i brodovima koji pokušavaju da prođu kroz Ormuski moreuz mimo pravila koja Teheran priznaje. Sjedinjene Države, sa druge strane, koriste vazdušne udare da gađaju iranske raketne, dronovske i radarske kapacitete.

U praksi, prekid vatre više postoji samo kao diplomatski papir. Na terenu se nastavlja razmena udara, a Islamabadskim memorandumom predviđeni put ka mirovnom sporazumu u roku od 60 dana ostaje zaglavljen između američkih bombardera, iranskih raketa, dronova, brodskih koridora i baza u Zalivu.

2 KOMENTARA

  1. Ma ‘ajte molim vas,
    da li se ikad iko u istoriji mogao o necem vaznom trajno dogovoriti sa nekim ludakom?
    Ima li bar i jedan dokazani primer?
    Najzabavnije mi je to sto mu je princ Katara poklonio avion kao avans za sto mu je Tramp doneo rat u Persijski zaliv.
    U preludo vreme zivimo, a najvaznije je da su nam kokice pod rukom.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave