Rusi farbaju KamAZ kamione kao zebre: očajnički trik protiv ukrajinskih dronova sa veštačkom inteligencijom
Ruska vojska počela je da farba pojedina vojna vozila u crno-bele pruge nalik zebrastom uzorku, u pokušaju da zbuni ukrajinske dronove opremljene sistemima veštačke inteligencije za prepoznavanje ciljeva. Fotografije koje su se pojavile na ruskim i ukrajinskim Telegram kanalima prikazuju kamione KamAZ, vozila koja se koriste za prevoz osoblja i opreme, prekrivene šarama koje na prvi pogled deluju gotovo komično, ali iza njih stoji vrlo ozbiljan problem: ruska logistika iza fronta sve češće je na udaru.

Prema tvrdnjama iz ukrajinskih izvora, broj napada na rusku logistiku iza linije fronta povećao se četiri puta između februara i maja, što se opisuje kao jedan od najvećih ukrajinskih uspeha ove godine. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da Kijev sada može da cilja svu rusku vojnu logistiku na ukrajinskoj teritoriji. U takvom okruženju svako vozilo koje prevozi municiju, gorivo, ljudstvo ili opremu postaje potencijalna meta, a običan kamion može biti jednako važan kao artiljerijsko oruđe koje snabdeva.
Zato se pojavila ideja da se izgled vozila izobliči dovoljno da sistemi za automatsko prepoznavanje ciljeva imaju problem da ih klasifikuju. Zebrasti KamAZ nije kamuflaža u klasičnom smislu, jer ne pokušava da sakrije vozilo u šumi, blatu ili na putu. Njegov cilj je drugačiji: da poremeti sliku koju vidi kamera drona i softver koji pokušava da prepozna oblik, ivice, konture i poznate obrasce vojnog vozila. Pre samo nekoliko dana pisali smo pisali kako su dronovi pojeli pozadinu fronta, te da vojni transport više ne preživljava ni 20 kilometara od linije borbe.
Od brodova iz Prvog svetskog rata do kamiona na ukrajinskom frontu
Ova ideja podseća na takozvanu zaslepljujuću kamuflažu iz Prvog svetskog rata. Saveznički brodovi tada su farbani crno-belim geometrijskim šarama kako bi neprijatelju bilo teže da proceni njihovu udaljenost, brzinu i pravac kretanja. Metod nije trebalo da brod učini nevidljivim, već da posmatrač pogreši u proceni. Kasnije je takva kamuflaža izgubila značaj zbog razvoja radara, sonara i satelitskog praćenja.

Sličan princip danas se koristi u automobilskoj industriji. Prototipovi novih modela često se prekrivaju zebrastim ili spiralnim šarama kako bi konkurenti i fotografi teže prepoznali stvarne linije karoserije pre zvaničnog predstavljanja. Ruska varijanta na frontu koristi istu logiku, samo u mnogo opasnijem kontekstu: umesto skrivanja dizajna automobila, pokušava se zbuniti dron koji traži metu.
Vojni analitičari procenjuju da je ovakav obrazac uveden upravo zbog FPV dronova potpomognutih veštačkom inteligencijom. Takvi sistemi mogu da pomažu operateru u prepoznavanju ciljeva, praćenju vozila i završnom navođenju, naročito kada se veza ometa ili kada je reakcija čoveka prespora. Iskrivljen vizuelni obrazac teoretski može otežati algoritmu da prepozna KamAZ kao vojni kamion, posebno ako je sistem obučen na snimcima vozila u standardnim bojama i siluetama.
Problem za rusku stranu jeste što efikasnost ove metode ostaje nejasna. Ljudski operateri su i dalje uključeni u donošenje ključnih odluka, pa vozilo koje je ofarbano kao zebra ne mora mnogo značiti ukoliko ga operater jasno vidi na ekranu. Defense Express navodi da bi, ako bi takav KamAZ završio u nišanu ukrajinskog operatera, boja verovatno imala mali efekat, osim možda psihološkog. Ukoliko dron koristi termovizijsku kameru, zebrasti uzorak može postati još manje važan.
Dodatni problem je kratkotrajnost takvog trika. Ukoliko ukrajinski sistemi za prepoznavanje ciljeva zaista imaju problem sa novim obrascem, dovoljno je da se zebrasti KamAZ ubaci u bazu primera i da se softver prilagodi. Jedan komentator na društvenim mrežama primetio je da bi rešenje moglo da bude tek nekoliko novih linija koda, odnosno brzo dodavanje ovog identifikacionog obrasca u bazu podataka dronova.

Posebnu opasnost za rusku logistiku predstavljaju američki dronovi „Hornet”, čija se cena navodi na oko 4.600 dolara, uz domet do 200 kilometara. Oni koriste poluautonomno ciljanje, obučeni su na hiljadama sati snimaka ruskih vojnih ciljeva i oslanjaju se na satelitsku mrežu Starlink, što im pomaže da budu otporniji na ometanje.
Zebrasti KamAZ zato je deo šire trke između napada i zaštite. Obe strane već koriste improvizovana i neobična rešenja protiv dronova kamikaza, od dodatnih mreža i metalnih konstrukcija do takozvanih „tenkova kornjača”, vozila prekrivenih dodatnim oklopnim kavezima namenjenim zaustavljanju FPV dronova. Crno-bele pruge na ruskim kamionima samo su najnoviji primer rata u kojem se softver, kamera, improvizovana zaštita i psihologija operatera susreću na običnom blatnjavom putu iza fronta.

Da je u takvoj mjeri,prekid Ruske logistike,čime bi se borili na frontu,šta bi jeli,kako bi uopšte išla popuna,kako bi izvlačili ranjenike,kako bi ofanzivno djelovali,itd?Majko mila, kada sve ovo zdrav razumski analiziraš,reklo bi se da se Ukri pripremaju da u paradnom poretku udju u Moskvu(još samo da Zelenski odabere najgracioznijeg konja na kom će uzjahati u grad).
SVE CE SE USKORO RESITI SA PAR ORESNIKA ILI JOS UBOJITIJIM ORUZJEM.
JA NEZNAM DALI SU LJUDI SIZOFRENI ,KADA PRICAJU DA NEKO MOZE DA POBEDI NAJVECU NUKLEARNU SILU NA SVETU.
SAMO BOLESNI UMOVI U TO MOGU DA POVERUJU.
Da tako je.Rusi su čuli da treba da ispune normu,tj.da ih mjesečno gine 30000 i sada se trude svom silom da NATO-u i Ukrima ispune proračune..Inače je poznata stvar(Biblijska istina)da uvijek treba vjerovati zapadnim medijima(pogotovo US.),više nego čak i rodjenoj majci.
Рује су само чули за Artificial intelligence, иначе појма немају шта је то тачно.
Чим им је Маск угасио Старлинк постали су као гуске у магли, не знају ни где су пошли и где су дошли.
Гине их око 30.000 недељно, у свим УС медијима то кажу.
Samo treba da onesposobe starlink satelite i doviđenja, ovo je više zamlaćivanje i gubljenje vremena.
Šta kažeš, da samo onesposobe nekoliko stotina satelita..sto posto imaš rešenje. Spasi Rusiju i odgonetni im, pošto oni nemaju pojma, tek juče su razbili atom i sad ne znaju šta će, i tu da im pomogneš molim te.
Da,baš ,,očajnički” potez Rusa protiv ,,nadiruće” ukrajinske vojske.
To nije utakmica pa da navijamo za jedne ili druge.
Ljudi ginu,zbog koga i čega?
Ali od izveštača se očekuje minimum bar objektivnost i nepristrasnost.
Kod nas u Srbiji čim pročitaš neki tekst vezan za bilo šta odmah znaš kome su priklonjeni pisci istog.
Rat koji nikada ne mogu dobiti.
Dobijaju ga oni, ne brini se ti ništa, evropske zemlje su već počele da plaćaju izgubljenu presudu zbog zamrzavanja Ruskog kapitala.
“… očajnički trik protiv ukrajinskih dronova sa veštačkom inteligencijom.”
Jadna je ta vestacka inteligencija kad je prave glupi ljudi.
Neka probaju experiment da predaju vlast u Ukrajini i na Zapadu AI, mozda im onda bolje krene nego sa njihovim predsednicima idiotima.