NaslovnaNovostiTurska izvozi 48 borbenih aviona KAAN Indoneziji: Najveći vojni ugovor u istoriji...

Turska izvozi 48 borbenih aviona KAAN Indoneziji: Najveći vojni ugovor u istoriji zemlje

Za tursku vojnu industriju i predsednika Erdogana, 11. jun 2025. postaće dan za udžbenike – Turska je potpisala svoj najveći izvozni vojni ugovor do sada. Na sajmu „Indo Defence 2025“ u Džakarti, dogovorena je prodaja 48 turskih borbenih aviona KAAN Indoneziji, u vrednosti od čak 10 milijardi dolara.

Ovaj dogovor ne predstavlja samo poslovni uspeh, već i strateški pomak u načinu na koji svet vidi tursku vojnu industriju – kao ozbiljnog proizvođača i izvoznika napredne tehnologije.

KAAN kao simbol nove turske moći

Lovac KAAN, koji je prvi put poleteo u februaru 2024. godine, razvijen je da zameni zastarele F-16 i stane rame uz rame sa najnaprednijim borbenim avionima današnjice. Dizajniran je s ciljem da bude neprimetan za radare, dovoljno brz i moćan za razne vrste misija, a u budućnosti i sposoban za rad u tandemu sa bespilotnim letelicama.

Ono što KAAN izdvaja jeste njegova domaća proizvodnja i sve veći stepen tehnološke nezavisnosti koji Turska gradi nakon što je izbačena iz američkog programa F-35. Iako su u ranoj fazi razvoja učestvovale i strane kompanije, Ankara je ubrzo preusmerila projekat ka domaćim kapacitetima i rešenjima.

Indonezija bira Tursku umesto Zapada

Za Indoneziju, ovaj ugovor znači više od kupovine aviona – to je strateška odluka da se izađe iz senke zapadnih dobavljača i osigura veći stepen tehnološke samostalnosti. Posebno je značajno to što će deo proizvodnje biti sproveden zajednički, u saradnji sa indonežanskom industrijom.

U poređenju s prethodnim pokušajima, kao što su neostvarena kupovina ruskih Su-35 ili skupi ugovor sa Francuskom za Rafale, KAAN nudi modernu alternativu bez političkih ograničenja koja često prate zapadne platforme poput F-35.

kaan erdogan
erdogan sedi u lovcu kaan

Nova pravila igre

Ono što ovu prodaju čini posebno važnom jeste to što pokazuje da je Turska postala zemlja koja ne samo da proizvodi savremeno oružje, već ga uspešno izvozi velikim azijskim silama. Već se šuška da bi sledeći klijenti mogli biti Saudijska Arabija, Katar ili Malezija.

Dok predsednik Erdogan i turska vojna industrija šire diplomatske i odbrambene veze širom sveta, avion KAAN postaje više od oružja – on je instrument političkog uticaja i simbol ambicije jedne zemlje da sedne za sto s velikima.


Turski uspeh sa izvozom KAAN aviona Indoneziji pokazuje kako geopolitička igra dobija nove aktere. Ankara više ne zavisi od tuđe tehnologije – sada je i sama nudi drugima. U vremenu kada se globalna bezbednost preispituje, KAAN ne predstavlja samo avion, već i novu strategiju za 21. vek.

Kako je sve počelo? Kratak istorijat lovca KAAN

KAAN je projekat razvijen u turskoj odbrambenoj industriji. U pitanju je najambiciozniji oružani program u istoriji Turske, a cilj je proizvodnja aviona 5. generacije. Turci su već razvili prototip koji je dva puta leteo i do sada prošao sve testove.

Nakon tih testova letenja, izvršni direktor Turkish Aerospace Industries (TAI), Temel Kotil, izneo je smele tvrdnje da je njihov novi lovac KAAN „bolji od“ američkih F-35.

turski tf x kaan
turski tf x kaan

KAAN ima dužinu od 21 metar i, prema proizvođaču, može dostići maksimalnu brzinu od 1,8 Maha zahvaljujući svojim dvostrukim motorima. Poseduje, naravno, stealth karakteristike i biće opremljen naoružanjem vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, kao i pametnom municijom.

Isključeni iz F-35 programa zbog odluke o kupovini ruskih S-400 PVO sistema, Turska je ostala “ranjiva”, a vazduhoplovne snage su postale Ahilova peta, naročito jer SAD još odugovlače sa nabavkom F-16 Block 70 Viper aviona za Tursku i modernizacijom postojećih F-16 aviona na najmoderniji standard.

Sa druge strane, u Turskoj se planira nabavka preko stotinu aviona KAAN, koji će činiti najveći deo lovačke flote turskog ratnog vazduhoplovstva.


Koje oružje će nositi turski KAAN?

Za sada znamo sa sigurnošću koje vazduh-vazduh oružje će KAAN moći da koristi u misijama. S obzirom na to da je prvenstveno razvijen kao lovac za ostvarivanje nadmoći u vazduhu, KAAN je dizajniran tako da se bolje snalazi u vazdušnim borbama i u opštim misijama borbe protiv vazdušnih ciljeva.

U ovoj ulozi KAAN će moći da nosi sledeće oružane sisteme:

  • tursku vazduh-vazduh raketu Bozdoğan,
  • američku vazduh-vazduh raketu AIM-9X ASRAAM,
  • američku raketu AIM-120 AMRAAM kompanije Raytheon i
  • turski Gökdoğan.

Detaljnije, turske rakete Bozdoğan (Merlin, žurica) i Gökdoğan (Peregrine, sivi soko) biće jedino vazduh-vazduh oružje domaće proizvodnje koje će KAAN nositi. Prva raketa ima domet od 15 kilometara, dok druga doseže 65 kilometara (izvan vizuelnog dometa, poznato kao BVR).

AIM 120 AMRAAM.jpg
AIM-120 AMRAAM

Američke rakete AIM-9X i AIM-120 su popularno vazduh-vazduh oružje koje koriste mnoge zemlje širom sveta.

  • AIM-9X Sidewinder (ASRAAM) je napredna raketa vazduh-vazduh sa maksimalnim dometom od 15 kilometara.
  • S druge strane, AIM-120 (AMRAAM) je srednjedometna raketa koja može pogoditi ciljeve na maksimalnoj udaljenosti od 120 kilometara.

6 KOMENTARA

  1. Kan kan pa to nije jos niti na razini makete i ko zna kad Ce bit pa nije borbeni avion Fiat Tipo za sta ti Imdonezani dadose pare pa F 35 je jos uvijek u fazi testiranja kakve Turci imaju veze sa avio motorima ni Kinezi ga ne znaju napraviti uvoze ruske 3 mjest a na planeti znaju napraviti borbeni avion

    Slažem se 2
    Ne slažem se 4

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave