Francuska, Nemačka i Španija trenutno zajednički razvijaju borbeni avion sledeće generacije FCAS (Future Combat Air System), jedan od najambicioznijih evropskih odbrambenih projekata.
Međutim, sve više kruže spekulacije da bi Pariz mogao da se povuče iz ovog strateški važnog programa.
Dassault Aviation preti izlaskom?
Prema novim informacijama, francuska kompanija Dassault Aviation, koja predstavlja glavni francuski stub projekta, navodno nije spremna da pravi daljnje kompromise s nemačkim i španskim partnerima.
Tokom govora u francuskom parlamentu 9. aprila 2025. godine, generalni direktor Dassaulta, Erik Trapie (Éric Trappier), izneo je zabrinutost povodom pravca u kojem se program razvija.
Njegove izjave, prema mišljenju mnogih vojnih analitičara, nagoveštavaju da bi Francuska mogla da se povuče iz konzorcijuma. Trapie je rekao da tri zemlje imaju različite prioritete i potrebe, što značajno komplikuje razvoj zajedničke platforme.
„Sve odluke se donose demokratski i svi partneri imaju pravo glasa, ali to zapravo komplikuje razvoj. Dassault ne beži od saradnje, ali stalni kompromisi nas usporavaju. Ako postoji politička volja, prilagodićemo se. No, nisam siguran koliko je ovakav model razvoja efikasan“
izjavio je Trapie.
Šta bi značio izlazak Francuske?
Program FCAS trenutno se nalazi u fazi 1B, koja je počela 16. decembra 2022. i traje do leta 2026. godine.
Troškovi faze iznose oko 3,2 milijarde dolara, a cilj je da se definišu ključne tehnologije i započne razvoj prvog prototipa. Faza 2 trebalo bi da dovede do isporuke prototipa između 2028. i 2029. godine.
U slučaju da Francuska zaista napusti projekat, to bi bio ozbiljan udarac za FCAS, s obzirom na vodeću ulogu Dassaulta u oblasti vojne avijacije i njihove prethodne uspehe s avionima poput Rafale.

Kompleksna saradnja sa nesigurnom budućnošću
Program FCAS zamišljen je kao evropski odgovor na američki NGAD (Next Generation Air Dominance) i kineski J-XX program.
Ali ako se ne postigne politička i tehnička harmonija među partnerima, ceo projekat bi mogao da se suoči s kašnjenjima, dodatnim troškovima, pa čak i sa potpunim neuspehom.
FCAS razvojni program je već odlagan 2 godine, a prvi let prototipa je trenutno zakazan za 2029. godinu. To znači da je njegovo pojavljivanje u vidu aviona masovne proizvodnje moguće tek oko 2045-2050. Dakle, do tada se postavlja pitanje nastavka rada i modernizacije aviona Rafale.
Naredni meseci biće ključni za odluku da li će Francuska ostati u projektu ili krenuti sopstvenim putem u razvoju borbenog aviona šeste generacije. Podsetimo, da Francuska gubi poverenje u „evropski lovac“ FCAS ali i u program MGCS, već smo najavljivali.
Francuzi imaju dugu tradiciju sopstvene proizvodnje borbenih aviona….tako da će
verovatno oni sami…tako je bilo i sa EF2000.
To se moglo predvidjeti dobri su samo u suradnji pljačkanja i izazivanja ratova