NaslovnaNovostiAmerika počele porizvodnju bombe 24 puta jače od Hirošime – B61-13 ulazi...

Amerika počele porizvodnju bombe 24 puta jače od Hirošime – B61-13 ulazi u proizvodnju pre roka!

Nova američka nuklearna bomba B61-13 ulazi u proizvodnju čak sedam meseci ranije od planiranog roka, saopštila je laboratorija Sandia National Laboratories (SNL).

Prema zvaničnom saopštenju SNL-a, reč je o najnovijem nuklearnom oružju američkog arsenala – gravitacionoj bombi sa varijabilnim dejstvom, nazvanoj B61-13, čija će proizvodnja početi sedam meseci ranije od očekivanog, uz smanjenje ukupnog vremena do prve jedinice za više od 25%.

Ovo oružje će igrati ključnu ulogu u nastojanjima SAD da modernizuju svoj nuklearni arsenal usled rastućih globalnih tenzija.


B61-13 – Najnovija američka nuklearna bojeva glava

Iako je broj nuklearnih bojevih glava znatno smanjen od kraja Hladnog rata, SAD i Rusija i dalje poseduju po oko 5.000 takvih glava u svojim arsenalima. U međuvremenu, Kina je značajno povećala svoj nuklearni kapacitet, dok aktuelni globalni konflikti, poput rata u Ukrajini, dodatno podižu tenzije.

U 2023. godini, Nacionalna uprava za nuklearnu bezbednost Ministarstva energetike SAD (NNSA) dobila je zadatak da razvije novu nuklearnu gravitacionu bombu B61-13. Gravitaciona bomba je ona koja se ispušta iz aviona i nije samonavođena.

Prema portalu New Atlas, razvoj B61-13 koštao je 92 miliona dolara. Ova bomba je varijanta prethodne B61-7, ali uključuje naprednije bezbednosne sisteme i repni komplet, što joj omogućava samonavođenje ka cilju nakon ispuštanja.

Najvažnije je da je B61-13 bojeva glava sa promenljivim dejstvom, što znači da se može programirati za snagu između 10 i 360 kilotona – što omogućava precizno delovanje uz minimizaciju kolateralne štete. Poređenja radi, prethodna B61-12 imala je maksimalni domet od 50 kilotona.

Za ilustraciju, bomba bačena na Hirošimu imala je jačinu između 12 i 18 kilotona, dok je Nagasaki pogođen bombom snage 18–23 kilotona. Dakle, B61-13 je do 24 puta jača od bombe bačene na Hirošimu. Snaga B61-13 dostiže 360 kilotona.

Podsetimo, SAD su u decembru 2024. godine proizvele prvu seriju modernizovanih nuklearnih avionskih bombi B61-13. B61-12 je dizajniran da unapredi nuklearne sposobnosti američkog vazduhoplovstva i drugih savezničkih nacija. Bomba se može lansirati sa različitih vazdušnih platformi, uključujući B-2A, F-15E, F-16C/D, F-16 MLU, PA-200, F-35 i B-21.


Najstariji nuklearni program SAD

Gravitaciona bomba B61 je u upotrebi već više od 50 godina, što je čini najdugovečnijim nuklearnim oružjem u arsenalu SAD. Prva verzija ušla je u službu još 1968. godine, a od tada je više puta modernizovana.

U evropskim zemljama, uključujući Holandiju, Belgiju, Nemačku, Italiju i Tursku, nalazi se oko 100 američkih nuklearnih gravitacionih bombi B61. Iako SAD poseduju bombe B61, posade iz zemalja NATO-a gde se bombe čuvaju obučene su da ih utovare i transportuju.

Dugo vremena, zagovornici kontrole naoružanja tvrde da bomba B61 više nije vojno od pomoći i da je treba ukloniti iz Evrope.

b61 12 bombu baca bombarder b 2
Trenutak kada b61-12 bombu baca bombarder b-2

Nove bojeve glave B61-13 će zameniti postojeće B61-12 i starije B61-7 modele, čime će SAD povećati efikasnost odvraćanja bez povećanja ukupnog broja nuklearnih glava.

Prvo oružje će se nalaziti na bombarderima B-2 Spirit, dok će u budućnosti biti integrisano i na napredni nevidljivi bombarder B-21 Raider kompanije Northrop Grumman.

Sjedinjene Američke Države su nedavno postigle, kako navode, važnu prekretnicu završetkom poslednje proizvodne jedinice B61-12 nuklearne gravitacione bombe. Ova bomba, deo američkog nuklearnog arsenala, sada ulazi u faznu održavanja, čime će se produžiti njena operativna upotreba u narednim decenijama.

2 KOMENTARA

  1. Mozda Huti prvi isprobaju ovu bombu na sebi,kako poceli.Tramp najavio visemesecnu kampanju protiv njih.Gravitacione bombe,mogu i da ,ako ih nosi stelt avion da se probiju do cilja,bez obzira na PVO ,protivnika,koja bi pre toga bila na udaru drugim sredstvima.

  2. Bomba, HA HA HA pa ovo je smešno. U 21. veku predstaviti kao revolucionarno oružje slobodnopadajuću bombu, neverovatno. Bombu danas možete baciti nekoj bednoj državi koja nema ni slabu PVO. Država koja ima prosečnu PVO neće dozvoliti da joj priđete 50 km do granice a ne da joj bacite slobodnopadajuću, gravitacionu bombu na glavu. Danas su nezaustavljiva oružja koja nemaju balističku putanju, već manevrišu tokom svog leta, to se ne zaustavlja. A danas su Rusija i Kina u velikoj prednosti kad su u pitanju takva oružja.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave