NaslovnaAvijacijaJanuar 1991: Irački MiG-25 oborio ponos američke avijacije – Kako se odigrala...

Januar 1991: Irački MiG-25 oborio ponos američke avijacije – Kako se odigrala vazduhoplovna drama usred pustinje?

Pre tačno 33 godine, irački pilot borbenog aviona MiG-25PD sovjetske proizvodnje šokirao je američku vojsku kada je oborio jedan od najnaprednijih američkih lovaca – F/A-18 Hornet tokom operacije “Desert Storm”.

Dogodilo se to 17. januara 1991. godine, prve noći savezničkih udara na Irak, kada su avioni zapadnih snaga krenuli u bombardovanje položaja iračke vojske pod komandom Sadama Huseina.


MiG-25 protiv F/A-18: Sukob generacija

U haosu prve noći operacije, odigrala se žestoka vazduhoplovna borba između iračkog MiG-25 Foxbat-a i američkog F/A-18 Hornet-a, koji je pripadao američkoj mornarici.

Iako znatno stariji, MiG-25 je zahvaljujući svojoj izuzetnoj brzini i visini leta uspeo da nadmudri i obori savremeni američki avion.

Pilot MiG-a, Dawoud, iskoristio je moćne performanse svog letelice i nakon spektakularnog manevara izbegavanja, uspeo je da se pozicionira iza neprijateljskog aviona.

Karakteristike:

OsobinaMiG-25PDF/A-18 Hornet
PoreklоSSSR (Mikojan-Gurevič)SAD (McDonnell Douglas)
UlogaPresretačVišenamenski lovac
Uvođenje u službu1970.1983.
Maks. brzina2.83 Maha1.8 Maha
Operativna visina leta25.000 m15.000 m
Dolet~1.700 km~2.000 km

Naoružanje:

Vrsta oružjaMiG-25PDF/A-18 Hornet
Vazduh–vazduh rakete4x R-40RD (radarski navođene)AIM-7, AIM-9, AIM-120
Borbeni teretDo 4 raketeBombe, rakete, top, rakete AIM
TopNema (samo rakete)20mm M61 Vulcan

Presudni trenutak

U tom trenutku, iz daljine od 29 kilometara, Dawoud je lansirao raketu vazduh-vazduh R-40RD, čija bojeva glava teži čak 70 kilograma.

Projektil je eksplodirao tačno ispod kabine američkog pilota Michaela Scotta, koji se katapultirao – ali njegovo telo nikada nije pronađeno, te je kasnije zvanično proglašen mrtvim.


Šok za Pentagon i američku avijaciju

Gubitak jednog od najnaprednijih američkih lovaca veoma je uzdrmao Pentagon, koji je do tada verovao u vazduhoplovnu nadmoć SAD.

Dodatni šok je bio što je MiG-25 u tom trenutku bio gotovo 30 godina star, dok je F/A-18 bio relativno nova letelica, uvedena u upotrebu tek nekoliko godina ranije. Podsetimo, Rusi su 9. septembra 2024. godine, proslavili 60. godišnjicu prvog leta lovačkog aviona MiG-25, presretača koji je prvi put poleteo 1964. godine i promenio vazduhoplovnu ravnotežu snaga tokom Hladnog rata.

Dodatni detalji izazvali su kritike u američkoj javnosti: prema izveštajima, Scott je imao iračkog pilota “zaključanog” na radaru, ali nije otvorio vatru jer je čekao zeleno svetlo iz komande. To mu je, kako se ispostavilo, bila fatalna greška.

mig 25
mig 25

Završetak rata i nasleđe

Zalivski rat završen je 28. februara 1991. godine uspešnim okončanjem operacije “Desert Storm”, kojom su SAD i njihovi saveznici oslobodili Kuvajt. Ipak, ovaj incident ostao je duboko urezan u kolektivno pamćenje američke vojske.

Ova vazduhoplovna borba je podsetnik da tehnološka nadmoć nije garancija pobede, i da iskustvo, hrabrost i trenutak mogu preokrenuti tok istorije – čak i u najmodernijim ratovima.

Ukratko:

  • MiG-25PD je bio ekstremno brz i osmišljen za visinska presretanja, ali sa ograničenom agilnošću.
  • F/A-18 je bio fleksibilan, ali sporiji – njegova prednost je u elektronici i obuci posade.
  • Ishod borbe 1991. pokazao je da brzina i visina mogu biti presudne, posebno u haotičnim uslovima noćnih misija, dok godina proizvodnje letelice nije od presudnog značaja.

8 KOMENTARA

  1. Nase delo.to su piloti skolovani kod nas,i to od 1979-1985.ziveli u mojoj zgradi ,majori ,ali rucaju i dalje na podu iz cinija,zene sluze ,rukom jedu.sprat smrdi na one slatkaste zacine,i kad je njihov post ,nejedu preko dana,a lete.prica mi komsa pukovnik avijacije instruktor,da je bilo na ivici incidenta.posli za irak ,kupili nove wolwo limuzine,ali ne znaju da voze onda neki moji pajtosi za kintu vozili i povratna.pilot ne zna da vozi kola.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  2. Oslobodili Kuvajt od koga Kuvajt i Jordan su britanska i saudo kraljevske tvorevine a kraljevi su saudijski izum na bliskom istoku. Samo koliko je dece pomrelo od američke britanske francuske vojne kamatile, prvo su naoružavali Irak protiv Irana a kasnije bludni sin Sadam im je smetao u daljoj okupaciji i rešili da ga ubiju po svaku cenu naravno iračkog naroda i dece.

    Slažem se 17
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave