NaslovnaNovostiOtkriven sledeći korak ruske PVO dominacije: Procurile fotografije makete novog sistema Buk-M4

Otkriven sledeći korak ruske PVO dominacije: Procurile fotografije makete novog sistema Buk-M4

Na društvenim mrežama 28. marta pojavile su se fotografije makete nove verzije ruskog protivvazdušnog sistema srednjeg dometa Buk, za koju se veruje da predstavlja sledeću generaciju poznatog sistema – potencijalno Buk-M4.

Sistem Buk, koji je razvijen još u vreme Sovjetskog Saveza, a potom modernizovan u Rusiji, dizajniran je za uništavanje svih vrsta vazdušnih pretnji – od borbenih aviona, preko krstarećih raketa, do dronova i kliznih bombi.

U ruskoj mreži PVO sistema, Buk zauzima srednji sloj odbrane, između sistema dugog dometa (S-300/S-400) i kratkodometnih sistema poput Tor i Pancir.

Šta znamo o potencijalnom Buk-M4?

Prema nezvaničnim informacijama, prikazana maketa je unapređena verzija treće generacije sistema, poznate kao Buk-M3, koja je ušla u službu ruske vojske 2016. godine.

Iako nova verzija zadržava ključne komponente kao što je raketa 9M317M, maketa pokazuje značajne promene – posebno u konstrukciji TELAR vozila (transporter-erektor-lanser i radar).

Novi model uključuje:

  • Povećan radar za upravljanje vatrom, što ukazuje na širi domet detekcije,
  • Dve elektrooptičke nišanske stanice, umesto jedne kao u prethodnim verzijama.

Očekuje se da ova verzija ima unapređene borbene karakteristike u odnosu na Buk-M3, koji već poseduje 36 kanala za ciljanje i može da uništava ciljeve na daljinama do 70 km, i visinama do 35 km.

procurile fotografije makete modernizovanog pvo sistema buk m4
procurile fotografije makete modernizovanog pvo sistema buk m4

Buk sistem u savremenim konfliktima

Kada je počeo razvoj ”Buka (bukve)”, koji je trajao od 1972. do 1977. godine, s tim da su borbena ispitivanja počela 1977. godine, malo njih je slutilo da će ovaj naslednik ”Kuba”, na čijoj osnovi je i urađen, dočekati da bude veoma velika, gotovo neotklonjiva opasnost za sve što leti.

Sistemi Buk, uključujući starije verzije, pokazali su se kao izuzetno efikasni tokom brojnih sukoba, a naročito u okviru sukoba u Ukrajini. Primera radi, Buk-M1 koriste obe zaraćene strane. Njihova pouzdanost i borbena spremnost čine ih ključnim sredstvom u zaštiti srednjeg dometa od vazdušnih napada.

Razvoj potencijalnog Buk-M4 osigurava da Rusija nastavi sa jačanjem svoje višeslojne protivvazdušne odbrane i zadrži prednost u segmentu mobilnih PVO sistema srednjeg dometa. Ovaj sistem takođe predstavlja atraktivnu alternativu za zemlje koje nemaju resurse za nabavku skupih PVO sistema dugog dometa.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave