Američki gigant Lockheed Martin objavio je da je globalna flota borbenih aviona F-35 premašila milion sati leta, što dodatno potvrđuje snagu i obim ovog programa. Ova prekretnica osigurava američkim i savezničkim vazdušnim snagama dominaciju u vazduhu širom sveta.
General-potpukovnik Majkl Šmit, izvršni direktor F-35 Lightning II Joint Program Office, istakao je da ovaj uspeh pokazuje nepokolebljivu posvećenost pilota, tehničara, industrijskih partnera i međunarodnih saveznika.
„Ovaj trenutak potvrđuje neuporedivu sposobnost F-35 i snagu svih koji su uključeni u program. Dok nastavljamo da širimo flotu i unapređujemo kapacitete F-35, osiguravamo da i današnji i budući borci imaju najnaprednije, najpouzdanije i najefikasnije oružje za zaštitu svojih nacija,“
izjavio je Šmit.
F-35: “Kralj pete generacije“
U proteklih milion sati leta, F-35 je postavio mnoge avio-prekretnice, čime je dodatno unapređena njegova tehnološka prednost.
„F-35 je kičma savezničkih snaga i garant mira u 21. veku.“
reče Čonsi Mekintoš iz Lockheed Martina
Ovaj napredni borbeni avion učestvovao je u stvarnim borbenim misijama svih svojih varijanti, uključujući F-35C, koji je prvi put upotrebljen u borbi novembra 2024. godine, uspešno pogađajući ciljeve u kontroverznim vazdušnim prostorima.
Međutim, treba istaći da su protivnici protiv kojih su ovi lovci dejstvovali, kao po pravilu, do sada bili drastično slabiji.
Trenutno, globalna flota F-35 broji više od 1100 aviona, a predviđa se da će uskoro dostići novi milion sati leta. Ovi avioni će nastaviti da osiguravaju vazdušnu nadmoć, dok rade u tandemu sa borbenim platformama četvrte, pete i sledeće generacije, uključujući i dronove koje će kontrolisati piloti F-35, najavljuju proizvođači.
Mekintoš je naglasio da je F-35 više od aviona:
„F-35 ne samo da je najnapredniji borbeni avion na svetu, već povezuje borbeno okruženje i štiti pilote, osiguravajući im bezbedan povratak kući.“
Podsetimo, razvoj F-35 započeo je krajem devedesetih kroz program Joint Strike Fighter (JSF), sa ciljem stvaranja jedinstvenog lovca za više grana američke vojske i saveznike.

Avion je proizveden u tri verzije:
- F-35A – standardna verzija sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem
- F-35B – verzija sa vertikalnim sletanjem i kratkim poletanjem (STOVL)
- F-35C – verzija prilagođena za nosače aviona
Iako je program imao kašnjenja, prekoračenje budžeta i tehničke probleme, F-35 je ipak ušao u službu brojnih vazduhoplovstava i to u velikim količinama, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Izrael, Japan i druge zemlje.
Od naših suseda, Rumunija je u novembru 2024. godine potpisala ugovor o kupovini 32 aviona F-35.
Sa druge strane, treba istaći da je američko vazduhoplovstvo nedavno iznenada otkazalo planirane letačke demonstracije F-35 i F-16, što je pokrenulo spekulacije o tome zašto su se SAD povukle u poslednjem trenutku?
F-35 Lightning II
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji dostižu F-35, dok u manevarskim sposobnostima prestižu.
Karakteristike F-35
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Izračunaše li koliko su proveli prizemljeni. 2-3 miliona sati?
Ловци “Ф-35” спадају међу најскупље авионе, са највише (скривених) технучких грешака! Имају надимак ‘Свака длака им смета’! На симулатору летења су били одлични, али им требају ИДЕАЛНИ временски услови за летење. Пошто су ‘невидљиви’ за радаре, тешко им је голим оком пронаћи олупине када се (често) сруше! Резервни делови за “ф-35” ловце коштају много више него Светог Петра 2(две) кајгане!!! Сиромашне су оне земље које имају пуно пара – а богате само оне које купују “Ф-35” ловце!!! Скупља дара од мере!
(Мr Pit &12 ‘guslaca’, V.A.Laki, Dotur Luigi(Hecim) i AI)
Avion ima probleme cene leta, plus pripreme za let. Takav kakav je, projektovan pre vise od 20 god. Mozda jeste kanta, ali trenutno najbolja !
Ma da njihovo je svako dvozucno
F-35 dominira samo u radionicama za popravku-u proseku 2/3 aviona nisu operativni.
Da…sve američko je naj, posebno u holivudskim filmovima i a reklamama, međutim u Ukrajini je sve to naj oružje uništeno, amerikananci i EUrobljani gube rat i sada žele primirje da dođu do daha. Samo Rusija nije Srbija da će im dati da dođu do daha.
Ma samo gas, ovo smeće od aviona ako kupuju lakše ćemo da ih utamanimo.
F-35 ili leteća kanta. Totalni promašaj. Čitajte izveštaje pentagona.
Udaraju se nogama u dupe od sreće ako dostignu 40% spremnih za bar jednu od planiranih misija.
Ne smeju da zamene F-18 na nosačima.
Ne smeju da penzionišu avione koje je F-35 trebalo da zameni
A Ukrajincima šaljete Mig- ove 29 i Francuske ” Rafale” stare 40 god ??
Licemeri !!
Ahahahaha
Naredni meseci ce se vide ,protiv Irana,Huta kakvi su F-35,F-35 ADIR,F-22 itd.Ce navuku Iranske i Hutske lovce ,ako i ovi uopste imaju ispravne.
Боље је било да су купили Су- 35.
Имали би завршену летилицу, већи долет, носивост, а можда би добили и лиценцну производњу.
Па Р-37м, па Кинжал, па могућност преласка на Су – 57 кад буду технолошки оспособљени…
Beži bre i ti i te ruske prangije i kršine da je to valjalo ne bi rusi 3 godine u ukraini dobijali po tamburi.
Malo, malo pa neki padne. Propaganda je čudo.