NaslovnaNovostiKina ambiciozno ka energetskoj revoluciji: Dobijaćemo energiju nuklearnom fuzijom za 25 godina

Kina ambiciozno ka energetskoj revoluciji: Dobijaćemo energiju nuklearnom fuzijom za 25 godina

Kina pravi ambiciozan korak ka energetskoj revoluciji, postavljajući cilj da do 2050. godine implementira tehnologiju nuklearne fuzije za proizvodnju čiste električne energije bez štetnih emisija.

Prema izveštaju Bloomberga, koji se poziva na predstavnike kineske državne nuklearne kompanije, ovaj projekat mogao bi promeniti globalni energetski pejzaž, pružajući praktično neiscrpan izvor energije, sličan onome koji pokreće zvezde.

U svetlu klimatske krize i povećane potražnje za ekološki prihvatljivim rešenjima, Kina želi da učvrsti svoju poziciju lidera u tehnološkoj trci, gde se nuklearna fuzija smatra „svetim gralom“ energetike.

Investicije u nuklearnu fuziju i tokamak reaktore

Prema izveštaju, Kina je već uložila 1,75 milijardi juana (oko 243 miliona dolara) u razvoj tokamak reaktora – složenih uređaja dizajniranih da zadrže plazmu na ekstremnim temperaturama i pokrenu fuzionu reakciju.

Ove tehnologije, koje imitiraju procese unutar Suncamogle bi postati ključ za održiv energetski sistem bez emisija ugljen-dioksida.

Za razliku od tradicionalnih reaktora na nuklearnu fisijufuzija ne proizvodi dugotrajni radioaktivni otpad i smatra se znatno bezbednijom tehnologijom, čime postaje izuzetno atraktivna alternativa za budućnost.

Kineski naučnici uvereni su da će do sredine veka ova tehnologija preći iz laboratorijskih eksperimenata u komercijalnu primenusnabdevajući energijom milione domaćinstava i preduzeća.

tokamak komora
tokamak komora

Paralelni razvoj nuklearne fisije

Međutim, Kina ne ulaže samo u fuziju. Paralelno sa ovim projektom, zemlja ubrzava izgradnju novih nuklearnih reaktora na principu fisije, s ciljem da do 2030. godine prestigne SAD i Francusku i postane globalni lider u nuklearnoj energetici.

Prema rečima Sin Fenga, zamenika generalnog direktora Kineske nacionalne nuklearne korporacije (CNNC), u narednih pet godina planirano je povećanje proizvodnje i tradicionalnih reaktora i kompaktnih modularnih jedinica domaće proizvodnje.

Od 2022. godine, kada je Kina počela da se suočava sa prekidima u snabdevanju električnom energijom, vlasti odobravaju izgradnju oko 10 novih reaktora godišnje. Očekuje se da će do kraja decenije ovi projekti podržati ciljeve smanjenja emisija ugljenika i osigurati energetsku nezavisnost zemlje.

7 KOMENTARA

  1. Ja sam za napredak ljudske civilizacije i smatram da treba da prestanemo da koristimo fosilna goriva. Ne treba odustajati od nauke. Mi smo tu da štitimo našu planetu a ne da je uništavamo.

  2. da isus to želeo da čovek radi on bi nam to sve objasnio u bibliji kako se radi☝, dakle ako nije napisao zna on zašto mi to ne treba da radimo i da se bavimo atomima😎

    Slažem se 1
    Ne slažem se 6
    • …mi smo tu da se molimo, postimo, klečimo, trpimo, a isus je lepo rekao da je robovlasništvo sistem protiv kojeg ne treba da se borimo ni da gunđamo nego da trpimo, budemo skromni i zadovoljni sa mrvicama koje padaju sa stola gospodara☝

      Slažem se 3
      Ne slažem se 2
    • E,da,Isus baš lijepo objasnio kako se pravi mobilni telefon,lap top,kola i avion i sve to stavio u bibliju sa tehničkim uputstvima i nacrtima…

      Slažem se 3
      Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave