NaslovnaNovostiOvo je mapa puta od tri glavne tačke oko kojih su se...

Ovo je mapa puta od tri glavne tačke oko kojih su se dogovorile SAD i Rusija da okončaju rat u Ukrajini

Pregovori u Rijadu: Plan za okončanje ukrajinskog sukoba

Dok diplomatske tenzije dosežu vrhunac, SAD i Rusija su započele pregovore u Saudijskoj Arabiji bez prisustva ukrajinskih zvaničnika. Ove tajne razgovore predvode američki državni sekretar Marko Rubio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, uz glavni cilj formulisanja mirovnog sporazuma i organizovanja susreta između Donalda Trampa i Vladimira Putina.

Prema informacijama međunarodnih medija, dogovoreno je okvirno rešenje koje uključuje: 

✔ Prekid vatre
✔ Održavanje izbora u Ukrajini
✔ Potpisivanje mirovnog sporazuma

Tramp i Putin postavljaju temelje za novi poredak u Ukrajini

Zvaničnici Stejt departmenta potvrdili su da su SAD i Rusija formirale specijalne timove koji će raditi na implementaciji ovih koraka. Diplomatski izvori naglašavaju da bi prinudno održavanje izbora u Ukrajini moglo biti ključni uslov za mirovni sporazum.

Moskva i Vašington smatraju da Zelenski ima male šanse za reizbor, a Kremlj veruje da bi svaki novi predsednik bio spremniji za pregovore i teritorijalne ustupke.

„Putin je siguran da bi promene u vrhu vlasti u Ukrajini dovele do veće fleksibilnosti Kijeva,“ navode diplomatski izvori bliski pregovorima.

Da li Tramp priprema smenjivanje Zelenskog?

Iako Volodimir Zelenski kategorički odbija bilo kakav dogovor postignut bez učešća Ukrajine, Tramp je izjavio da će ukrajinski lideri ipak biti deo šireg mirovnog procesa.

Prema navodima zapadnih analitičara, Tramp razmatra nekoliko scenarija za smenu Zelenskog, uključujući i:

✔ Optužbe za korupciju i zloupotrebu finansijske pomoći Zapada
✔ Unutrašnje političke nemire koje bi podržale SAD
✔ Organizovanje novih izbora sa kandidatom koji bi prihvatio mirovne uslove

Ukoliko Zelenski odbije dogovorene uslove, Tramp bi mogao zapretiti povlačenjem vojne pomoći Ukrajini, čime bi Kijev bio primoran da popusti pod pritiskom.

zelenski tramp i putin
zelenski tramp i putin

Evropa izbačena iz pregovora: Ko će platiti cenu mira?

Evropski saveznici nisu uključeni u razgovore, što naglašava gubitak evropskog uticaja u Ukrajini. Nakon oštrih kritika koje su evropski lideri dobili na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, očigledno je da su SAD i Rusija preuzele potpunu kontrolu nad budućnošću sukoba.

Britanski premijer Kir Starmer već je najavio mogućnost slanja britanskih trupa u Ukrajinu u okviru mirovnog sporazuma, dok se procenjuje da će Evropa snositi finansijski teret mirovnog procesa u vrednosti od preko 3 triliona dolara.

Putin priprema konačni potez na ratištu

Prema analizama vojnih stručnjaka, Moskva će intenzivirati vojne operacije pre nego što dođe do mirovnih pregovora. Cilj je proterivanje ukrajinskih snaga iz svih teritorija koje Rusija smatra svojim, kako bi se sprečio bilo kakav scenario teritorijalnih ustupaka u zamenu za mir.

Putin će nastojati da do kraja diplomatskog procesa osigura potpunu kontrolu nad Donbasom, Krimom i Mariupoljem, dok bi eventualno mogao napraviti simbolične teritorijalne ustupke na severu Harkova ili Nikolajeva kako bi ojačao pregovaračku poziciju.

Šta dalje? Trampov poslednji potez u pripremi

Tramp će, po postizanju dogovora s Putinom, preneti Zelenskom jasne uslove—ili prihvatanje mirovnog sporazuma ili potpuni gubitak američke vojne podrške.

Ukoliko Zelenski odbije, moguće je da će SAD podržati novog ukrajinskog lidera koji bi pristao na već dogovorene uslove s Moskvom. Scenario njegove smene mogao bi uključivati: ✔ Unutrašnje političke preokrete u Kijevu
✔ Diskreditaciju Zelenskog kroz optužbe za zloupotrebu pomoći
✔ Organizaciju novih izbora uz američku podršku alternativnom kandidatu

Konačni ishod? Mir u Ukrajini po uslovima koje su postavili Putin i Tramp, dok će Evropa snositi glavni teret rekonstrukcije i stabilizacije regiona.

kada dođe na vlast, tramp bi mogao izabrati savetnika rođenog u rusiji da vodi pregovore na kijeva i moskve
tramp

Ključni dogovori Rusije i SAD u Rijadu – Zelenski pod pritiskom

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov pohvalio je bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, tvrdeći da bi „uz njega na vlasti nikada ne došlo do sukoba u Ukrajini“. Nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom u Rijadu, Lavrov je naglasio da su razgovori bili korisni i da su „obe strane pokazale spremnost za dijalog“.

„Postigli smo dogovor da uklonimo prepreke iz naših diplomatskih misija i da imenujemo posebne izaslanike što je pre moguće“, izjavio je Lavrov. On je nagovestio i mogućnost obnavljanja ekonomske saradnje sa SAD, što su mnogi protumačili kao najavu mogućeg ukidanja sankcija Moskvi.

Zelenski mora biti „obuzdan“

Lavrov je istakao da je nedavni napad Ukrajine na ruski naftovod CPC pokazatelj da vlasti u Kijevu moraju biti „obuzdane“.

„Današnji razgovori nisu bili neuspešni,“ rekao je ruski diplomata, ističući da je bilo važno čuti američku stranu. Lavrov je takođe odbacio spekulacije o takozvanom „trogodišnjem planu mira“ za Ukrajinu, koji su pojedini mediji spominjali.

Lavrov: „Tramp prvi prepoznao greške Bajdenove administracije“

Ruski šef diplomatije je naglasio da je Tramp bio prvi zapadni lider koji je priznao da je pokušaj da se Ukrajina „ugura“ u NATO bio jedna od najvećih grešaka Bajdenove administracije.

Da je Tramp bio predsednik, do ovoga nikada ne bi došlo“, rekao je Lavrov, dodajući da je Putin godinama upozoravao da širenje NATO-a i integracija Ukrajine predstavljaju direktnu pretnju Rusiji.

sergej lavrov
sergej lavrov

Američki sekretar Rubio: „Rešenje mora biti prihvaćeno od svih“

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da se u Rijadu razgovaralo o širim mogućnostima za rešavanje ukrajinskog sukoba. On je naglasio da bi svaki dogovor morao biti prihvatljiv za sve strane – uključujući Ukrajinu, Evropu i Rusiju.

„Ovo je tek prvi korak dugog i teškog procesa, ali postoje ogromne mogućnosti za saradnju ako rat u Ukrajini bude završen“, rekao je Rubio.

Moskva pozitivno gleda na razgovore

Šef ruskog državnog investicionog fonda Kirill Dmitrijev izjavio je da su pregovori u Rijadu protekli u „pozitivnoj atmosferi“.

„Ruska i američka delegacija pokazale su međusobno poštovanje. Iako je rano govoriti o kompromisu, obe strane su počele da slušaju jedna drugu“, rekao je Dmitrijev za RIA Novosti.

Hoće li Putin i Zelenski razgovarati?

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da bi Putin bio spreman da razgovara sa Zelenskim „ako bude potrebno“, ali je nagovestio da Moskva dovodi u pitanje njegovu legitimnost.

„Putin je rekao da je spreman za pregovore, ali status Zelenskog kao legitimnog lidera Ukrajine zahteva dodatne diskusije“, izjavio je Peskov.

On je dodao da Rusija nema problem sa evropskim integracijama Ukrajine, ali da je pitanje NATO članstva crvena linija.

„U vojno-političkim pitanjima, postoji ogromna razlika između ekonomske integracije i pristupanja vojnoj alijansi. Ukrajinsko pridruživanje NATO-u je neprihvatljivo za Moskvu“, naglasio je Peskov.

ukrajina i nato
ukrajina i nato

Zaključak: Pregovori napreduju, ali ključne odluke još uvek predstoje

Razgovori u Rijadu predstavljaju važan korak u potencijalnom prekidu sukoba u Ukrajini, ali još uvek nije postignut konkretan dogovor.

📌 Ključni zaključci: ✔ SAD i Rusija uspostavile direktne diplomatske kanale
✔ Lavrov hvali Trampa kao lidera koji bi sprečio sukob
✔ Moskva želi „obuzdavanje“ Zelenskog
✔ Vašington i Moskva otvoreni za ekonomsku saradnju ako rat prestane
✔ Putin spreman za razgovore, ali dovodi u pitanje legitimnost Zelenskog

S obzirom na najavu daljih pregovora i mogućeg sastanka Trampa i Putina, naredni dani mogli bi doneti prelomne trenutke u geopolitičkom balansu moći u Evropi.

1 KOMENTAR

  1. ne budite naivni, Tass govori da paralelno zapadni fašistički NACI pakt, evropski patuljci, šalju povećano trupe prema Ukr.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave