NaslovnaNovostiRuski mediji ismevaju London: Posedujemo više protivtenkovskih raketa Javelin nego britanska vojska!

Ruski mediji ismevaju London: Posedujemo više protivtenkovskih raketa Javelin nego britanska vojska!

U obrtu ratne ironije, ruski mediji sada tvrde da Moskva poseduje više protivtenkovskih raketa Javelin nego cela britanska vojska. Ova tvrdnja naglašava ozbiljan problem – učestali gubici zapadnog oružja na ukrajinskom ratištu.

NATO oružje u rukama Rusa?

Britanski vojni izvori sve glasnije upozoravaju na brzu potrošnju skupih zapadnih sistema u Ukrajini. Prema izveštajima, ukrajinske snage troše Javelin i NLAW rakete u masovnim salvama, umesto u preciznim udarima, što dovodi do ubrzanog iscrpljivanja zaliha.

Još veći problem leži u taktičkoj neefikasnosti – ukrajinski vojnici, koji su godinama obučavani po sovjetskom modelu, često odbacuju NATO doktrinu, smatrajući da zapadne taktike ne pružaju prednost u bliskim borbama sa ruskim snagama.

Prema britanskim zvaničnicimaovaj otpor usvajanju zapadne taktike doveo je do ozbiljnih gubitaka – kako ljudstva, tako i opreme. NATO izvori tvrde da su cela skladišta oružja ostavljana netaknuta prilikom povlačenja ukrajinskih jedinica, omogućavajući ruskim snagama da ih preuzmu.

Ruski trofeji na bojnom polju

Izvori sa terena beleže ponovljene slučajeve u kojima ruske snage preuzimaju napuštene NATO arsenale. Još alarmantnije, ukrajinske trupe su viđene kako napuštaju višekratne Javelin lanse – vredne preko 100.000 dolara, često nesvesne da se mogu ponovo puniti i koristiti.

Ruski propagandni mediji s uživanjem eksploatišu ove neuspehe, rugajući se zapadnoj vojnoj pomoći. Tvrdnja da Rusija sada poseduje više Javelina nego Britanija nije samo politička provokacija – već pokazatelj strateškog problema sa Zapadnim isporukama oružja.

Od početka eskalacije rata u februaru 2022, dokumentovani su zaista brojni slučajevi u kojima su ruske snage preuzimale napuštene ukrajinske zalihe Javelina i NLAW raketa.

javelin i ruska vojska
javelin i ruska vojska

U ranim fazama rata, ruski vojnici su zaplenili ogromne količine zapadnog oružja koje su ukrajinske jedinice napustile u povlačenju. Rusko Ministarstvo odbrane je objavljivalo slike američkih i britanskih sistema koji su završili u ruskim rukama, koristeći ih za propagandu.

Osim što ih koriste na frontu, pojavili su se izveštaji da Rusija prosuđuje mogućnost preprodaje ili reverznog inženjeringa zaplenjenih sistema, potencijalno ih deleći sa saveznicima poput Irana.

Koliko Javelina je poslato Ukrajini?

Britanska vojska trenutno poseduje oko 9.000 protivtenkovskih raketa Javelin, dok su SAD i Velika Britanija od početka eskalacije isporučile Ukrajini preko 12.000 ovih raketa.

Iako NATO nastavlja da šalje dodatne količine, gubitak zapadnog naoružanja postavlja ozbiljna pitanja o dugoročnoj održivosti vojne podrške.

Kako rat odmiče, sve više Javelina i drugog oružja završava u ruskim rukama, što predstavlja kritičan izazov za NATO strategiju. Loša logistika, brza povlačenja i nesposobnost ukrajinske vojske da u potpunosti primeni zapadne taktičke doktrine omogućili su jedan od najvećih preokreta u snabdevanju oružjem – zapadno oružje sada služi ruskim snagama, piše britanski The Telegraph.


Javelin FGM-148 ukratko

ATGM Javelin FGM-148 – protivtenkovski kompleks 3. generacije. Radi na principu „ispali i zaboravi’’ (fire and forget). Dovoljno je da operater nacilja i lansira raketu, onda može da promeni poziciju, a sama raketa napada cilj. Raketom Javelin FGM-148 može se dejstvovati iz dve pozicije:

  1. pod uglom od 45o, odozgo. u manje zaštićeni gornji deo tenka;
  2. direktno, u horizontalnoj ravni.

Režim raketnog napada odozgo je podrazumevano podešen u kompleksu. U nekim slučajevima, za napad na utvrđene položaje, preporučljivo je preći na horizontalni režim napada.

ruska vojska sa zaplanjenim bacacima, na slici vidimo i javelin
ruska vojska sa zaplanjenim bacacima, na slici vidimo i javelin

Raketa polazi od instalacije pomoću startnog motora, zatim se uključuje glavni motor i projektil dostiže visinu, u zavisnosti od radnog režima, od 50 ili 150 metara.

Zahvaljujući dvodelnom punjenju (1 deo – kumulativno, 2 dela – visokoeksplozivno), tenk se uništava kumulativnim i visokoeksplozivnim dejstvom.

Nakon što projektil pogodi gornji deo tenka, za eliminisanje posade nisu dovoljni sekundarni fragmenti oklopa (debljina oklopa je mala). Živu silu u suštini eliminiše nadpritisak od nekoliko desetina atmosfera koji nastaje nakon detonacije drugog dela bojevog punjenja.

Evolucija Javelina

Od svojih ranih varijanti FGM-148A, B i C, Javelin je doživeo značajne tehnološke iskorake:

  • FGM-148E (2017): Poboljšana elektronika, manja težina i smanjeni troškovi, uz istu smrtonosnu efikasnost.
  • FGM-148F (2020): Nova višenamenska bojeva glava, dizajnirana ne samo za tenkove, već i za utvrđene položaje i ljudstvo.
  • FGM-148G: Uveo nehladjeni nišan, što omogućava brže lansiranje i smanjuje pripremu za napad.

Modernizovani komandni lanser – manji, lakši, efikasniji

Javelinov Command Launch Unit (CLU) takođe je unapređen. Prvobitni CLU, težak oko 6.4 kgslužio je i kao osmatrački uređaj, sa dnevnim i termalnim nišanima.

Nova verzija “lagani CLU” donosi:

  • 70% manju veličinu,
  • 40% lakšu masu,
  • 50% duže trajanje baterije.

Ove promene značajno poboljšavaju prenosivost i taktičku upotrebu Javelina na terenu.

novi javelin laksi od starog
novi javelin laksi od starog

Javelin na globalnom bojnom polju

Javelin nije video front samo u Ukrajini – ovaj sistem koriste vojske Australije, Bahreina, Velike Britanije i mnogih drugih zemalja.

Njegova sposobnost za napad odozgo omogućava uništavanje tenkova direktno na njihovom najslabijem mestu – kupoli, što ga čini jednim od najsmrtonosnijih protivtenkovskih sistema na svetu.

Od Avganistana do Iraka, Javelin je učestvovao na raznim frontovima – uništavajući tenkove, oklopne transportere i utvrđene položaje sa zavidnom preciznošću. Međutim, kao i svi sistemi NATO naoružanja, sada se po prvi put susreo sa dostojnim protivnikom.

Zaključak: Za zapadni arsenal u ruskim rukama kriva ukrajinska vojska

Dok se rat u Ukrajini nastavlja, a nakon smene vlasti u SAD, sada pitanje kontrole nad zapadnim isporukama oružja odjednom postaje ključna briga za NATO.

Javelin, kao simbol moderne zapadne vojne tehnologije, trebalo je da osigura prednost ukrajinskim snagama – ali loša taktika, logistika i povlačenja omogućili su da se deo ovog arsenala okrene protiv njih, tvrde Britanci.

Ironično, oružje koje je dizajnirano da uništava ruske tenkove sada završava u rukama Moskve dok je za to kriva vojska, koja po mnogim nezavisnim posmatračima upravo gine za interese onih koji im to oružje isporučuju.

4 KOMENTARA

  1. “U ranim fazama rata, ruski vojnici su zaplenili ogromne količine zapadnog oružja koje su ukrajinske jedinice napustile u povlačenju” ?! Zapad je počeo da šalje oružje tek nakon nekoliko mjeseci, i to naviše iz sovjetskog doba.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 2
    • Zorze, zapad naoruzava, obucava i u svakom smislu priprema kijev jos pre nego sto im je organizovao majdan i doveo ih nasilno na vlast.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave