Bugarsko ratno vazduhoplovstvo zvanično je dobilo prvi višenamenski borbeni avion F-16 Block 70 od kompanije Lockheed Martin. Svečana ceremonija primopredaje održana je 31. januara 2025. godine u fabrici kompanije Greenville, Južna Karolina (SAD).
U događaju su učestvovali bugarski ministar odbrane Atanas Zaprjanov, kao i visoki zvaničnici iz Bugarske i Sjedinjenih Američkih Država. Budući da je Bugarska naručila ukupno 16 aviona F-16, prvi primerci označavaju početak velike modernizacije bugarskog vazduhoplovstva.
Bugarska postaje moćniji NATO saveznik
“F-16 Block 70 omogućiće bugarskom ratnom vazduhoplovstvu da zadrži prednost nad regionalnim pretnjama i igra ključnu ulogu u NATO misijama održavanja mira u Evropi i širom sveta”, izjavio je Majk Šumejker, potpredsednik Lockheed Martina i direktor Integrated Fighter Group.
Šumejker je naglasio da je F-16 dokazao svoju superiornost u vazdušnoj borbi, a verzija Block 70 predstavlja tehnološki najnapredniji model u službi američkih saveznika.
Kada prvi F-16 stiže u Bugarsku?
Prema Ministarstvu odbrane Bugarske, prva dva F-16 Block 70 stići će u Bugarsku do kraja marta ili početka aprila 2025.
- Prvi avion – verzija D (jednosed)
- Drugi avion – verzija C (dvosed)
Treći F-16 je već završen, ali će ostati u fabrici Lockheed Martin za obuku bugarskog tehničkog osoblja. Preostalih pet aviona iz prve serije trenutno se sklapa i biće isporučeni Bugarskoj do kraja 2025.
Druga faza – još 8 F-16 do 2027. godine
Bugarska je 2022. godine potpisala drugi ugovor o nabavci dodatnih osam aviona F-16 Block 70. Prema planu, druga eskadrila F-16 biće isporučena do kraja 2027.
Ministar odbrane Atanas Zaprjanov izjavio je:
“Ne postoji sumnja da će, nakon završetka prve faze nabavke, Bugarska početi realizaciju drugog ugovora za još osam F-16 aviona. Očekujemo ih između 2026. i 2027. godine.”
Bugarski piloti i tehničari na obuci u SAD
Kako bi se osigurala puna operativnost aviona, program obuke pilota i tehničkog osoblja se sprovodi prema planu.
Prvih pet bugarskih pilota trenutno se obučava za prve isporučene avione.
U okviru dva ugovora, ukupno 32 pilota biće obučena u SAD:
- 14 pilota u okviru prve nabavke
- 18 pilota u okviru druge faze nabavke
Ministar Zaprjanov je istakao:
“Ne kupujemo samo avione, već i simulatore, naoružanje i municiju. Za program obuke posade izdvojili smo preko 150 miliona dolara.”
Zašto Bugarska prelazi sa MiG-29 i Su-25 na F-16?
F-16 Block 70 je višenamenski lovac četvrte generacije, dok su bugarski MiG-29 i Su-25 zastareli i ograničeni u ulozi borbenih aviona.
Prednosti F-16 Block 70 u odnosu na starije sovjetske modele:
- Napredna avionika i radarski sistem APG-83 AESA
- Povećani kapacitet za precizne udare i vazdušnu borbu
- Bolja kompatibilnost sa NATO sistemima
- Veća efikasnost u modernim operacijama
Trenutno su jedini zvanični borbeni avioni u službi bugarskog vazduhoplovstva 14 MiG-29 aviona, koji nisu adekvatno održavani. Prelazak na F-16 Block 70 omogućava Bugarskoj veću integraciju u NATO standarde, veću operativnu sposobnost i bolju zaštitu vazdušnog prostora.
Dolazak prvog F-16 Block 70 u Bugarsku predstavlja istorijski trenutak za modernizaciju njenog ratnog vazduhoplovstva. Očekuje se da će do kraja 2027. godine Bugarska imati 16 novih F-16, koji će povećati vojnu moć i sposobnost odvraćanja pretnji u regionu.
Da li Bugarska sada postaje jedan od ključnih NATO igrača na Balkanu? Ostaje da vidimo kako će se njena nova flota F-16 uklopiti u stratešku odbranu alijanse.
F-16 Block 70 Viper
F-16 Block 70 Viper je najsavremenija verzija F-16, lovca starog 51 godinu, ubedljivo najviše reklamiranog lovaca 4. generacije na svetu. F-16 Viper takođe integriše pojedine elemente prisutne kod lovaca 5. generacije.
Prvi lovac F-16 Block 70 isporučen je Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država, 10 marta 2023. godine. Avion, koji je svečano isporučen, prvi je let izveo 24. januara 2023. godine.
Verzija Block 70 uključuje najsavremeniji AESA radar APG-83 [Active Electronically Scanned Array], naprednu avioniku i mogućnost integracije novih modernih sistema naoružanja.
Istovremeno su dodata velika poboljšanja kompjuteru misije dajući avionu novu „digitalnu mogućnost“, a pilotska kabina je takođe modernizovana.
F-16 Viper ima digitalni displej sa širokim ekranom, kao i modifikovani rezervoar za gorivo. Nadograđena flota F-16V takođe se može pohvaliti mogućnošću nošenja više tipova naoružanja, posebno teškog oružja.
Među ovim naoružanjem je projektil AGM-84 Harpoon, protivbrodske namene, zajedno sa AGM-88 antiradar raketom (HARM) za suzbijanje PVO i AGM-154 Joint Stand-Off Weapon (JSOW) za precizne udare.
Šest zemalja je prihvatilo “ponudu koja se ne odbija” za lovac F-16V Blok 70/72 (nadimka Viper) poslednjih godina: Bugarska, Bahrein, Jordan, Maroko, Slovačka i Tajvan.
F-16 Block 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.
Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.
Uopšteno o lovcu F-16 Fighting Falcon
F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.
Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.
Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.
F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbeno vozilo sa resursom od 8.000 sati dizajnirano je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.
F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita.
Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.
Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 2180 km/h |
Dolet: | 4220 km |
Maksimalna visina: | 18.000 m |
Borbeni radijus: | 550 km |
Projektili: | Vazduh-vazduh: AIM-9 Sidewinder × 6 AIM-120 AMRAAM × 6 IRIS-T × 6 Python-4 × 6 Python-5 × 6 Vazduh-zemlja: AGM-65 Maverick × 6 AGM-88 HARM × 2 AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4 Protivbrodske: AGM-84 Harpoon × 2 AGM-119 Penguin × 4 |
Varijante: | F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V |