Ukrajinske odbrambene snage već neko vreme koriste dronove, uključujući i one sposobne da nose FAB-250 avio-bombe za napade na teritoriji Rusije.
Na početku eskalacije sukoba u Ukrajini, borbeni avioni ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga slati su veoma blizu linije fronta kako bi bombardovali ukrajinske položaje sovjetskim avio-bombama FAB-250 ili FAB-500, koje su uglavnom ispuštane iz bombardera Su-34.
Tek nekoliko meseci nakon eskalacije, ruska vojska je preuzela i usavršila američki model JDAM municije i počela da prepravlja sopstvene FAB-250/500 gravitacione avio-bombe u UMPК sisteme (Modul integrisane korekcije i planiranja), koji su satelitski navođeni i opremljeni krilima za jedrenje.
UMPК bombe – preciznije i smrtonosnije nego ikada
Zahvaljujući krilima i navigaciji, ove bombe su postale preciznije, dok im se domet povećao čak sedam puta u poređenju sa klasičnim gravitacionim bombama, sada dostižući preko 70 kilometara.
Rusi su razvili i „monstruozne verzije“ ovih bombi (FAB-1500 i FAB-3000), koje izazivaju enormna razaranja, ali je njihova upotreba još uvek ograničena.
Ukrajinsko rešenje – Avio bombe lansirane sa dronova
Ukrajina, s druge strane, izgleda da je usvojila drugačiju taktiku.
Prema analitičarima ukrajinskog DefenseExpress-a, ukrajinski jurišni dronovi sada koriste FAB-250 vazdušne bombe od 250 kilograma, što je nedavno potvrđeno objavljenim izveštajima. Konkretno, mete u Brijanskoj oblasti u Ruskoj Federaciji pogođene su ovom vrstom municije.
Na objavljenoj fotografiji u naslovu vidi se FAB-250 M-54 avio-bomba, zajedno sa minobacačkom granatom od 120 mm.
Tip bespilotne letelice nije otkriven, kako ne bi otkrili detalje o tome koja platforma je korišćena – da li je reč o modifikovanom dronu SkyRanger ili nekom drugom modelu.
Ukrajina već duže vreme koristi dronove sa gravitacionim FAB bombama za vazdušne udare. U aprilu 2024. godine, ruski izvori objavili su fotografiju lake letelice SkyRanger u Swift verziji, koja je prepravljena u borbeni UAV sa montiranom bombom i prilagođenim nosačem.
Jedna od ključnih prednosti ovog sistema, kako primećuju analitičari, jeste da su dronovi višekratni – nakon ispuštanja bombe, SkyRanger dron se vraća u bazu i može biti pripremljen za sledeću misiju.
Postoje spekulacije da se osnovna verzija SkyRanger drona koristi za lansiranje manjih FAB-100 bombi, dok je FAB-250 najverovatnije postavljena na jaču, unapređenu verziju SkyRanger drona ili na potpuno novi bespilotni model.
Navođene bombe izuzetno efikasne
Teoretski, ruski avioni koji ispuštaju UMPK bombe zasnovane na FAB-250 ili FAB-500 ne moraju više da ulaze u domet ukrajinske PVO. Isto važi i za ukrajinske avione naoružane JDAM-ER bombama.
Međutim, avioni ipak u nekoj meri ostaju ranjivi pred protivvazdušnom odbranom. Setimo se kada su ukrajinske snage neočekivano pomerile sisteme Patriot bliže liniji fronta. Nekoliko ruskih aviona je oboreno, a Kijev je ubrzo ostao bez Patriot PVO sistema.
Ukrajinska taktika pomeranja sistema Patriot napred nosi ozbiljne rizike. Iako su do sada uspeli da obore odeđen broj ruskih aviona, Patriot sistemi su ranjivi pred ruskim preciznim raketnim napadima, posebno sistema Iskander.
Dovoljan je samo jedan uspešan udar da Ukrajina izgubi ključnu zaštitu za svoje vojne i industrijske objekte.
Bombe FAB-250 ili FAB-500, kada se lansiraju iz Su-34, sada su razvijene u precizno navođene municije velikog dometa. Isto važi za ukrajinske Su-27 naoružane JDAM-ER. Međutim, gubitak ovih aviona idalje je pod rizikom. Upotreba jeftinijih dronova možda i nije loše rešenje.
Takvim je bombama preciznost 0. Čudilo bi me da bilo šta pogode.
Njima nije poenta da išta bitno pogode, kad pogode civili ukrainci su presrećni.