U poslednjih nekoliko godina, Turska je pokrenula ambiciozan program jačanja svojih pomorskih snaga kako bi osnažila svoju stratešku prisutnost u Sredozemlju i šire.
U ovom kontekstu, ključnu ulogu igra Pomorska baza Aksaz, smeštena u blizini Marmarisa na jugozapadnoj obali Turske. Prema izveštaju platforme SavunmaSanayiST, turska vlada je izdvojila značajna sredstva – čak 350 miliona evra– za modernizaciju i proširenje ove vojne baze.
Baza Aksaz već godinama ima suštinski značaj za Tursku, ne samo za odbranu južnih obala, već i za projiciranje moći u istočnom Mediteranu.
Ova infrastruktura služi kao operativno uporište za turske ratne brodove koji učestvuju u misijama nadzora, zajedničkim vežbama sa saveznicima i operacijama pomorske bezbednosti.
Šta obuhvata modernizacija baze Aksaz?
Najnovija investicija u bazi ima za cilj:
- Proširenje kapaciteta za pristajanje brodova: Nadogradnja i proširenje vezova.
- Modernizacija logističkih i tehničkih sistema: Uključujući napredne sisteme održavanja, skladišta municije i goriva, kao i tehnologije za upravljanje i kontrolu pomorskog saobraćaja.
- Obuku mornaričkog osoblja: Uvođenje naprednih simulacionih sistema i savremenih trening centara za unapređenje priprema i veština mornaričkog kadra.
“Plava Domovina” – Srž turske pomorske doktrine
Modernizacija baza, uključujući Aksaz, deo je šire strategije koju režim Redžepa Tajipa Erdogana naziva „Plava Domovina“ (Mavi Vatan).
Ovaj koncept predstavlja geopolitičku i vojnu doktrinu koja reflektuje ambicije Turske na moru i njen strateški značaj u regionu. Termin je popularizovao penzionisani admiral Cem Gürdeniz 2000-ih godina i obuhvata širu maritimnu zonu koju Turska smatra esencijalnom za svoj suverenitet, uključujući:
- Crno more
- Egejsko more
- Istočno Sredozemlje
Istočno Sredozemlje – Fokus turske strategije
Najosetljivija tačka doktrine „Plava Domovina“ je Istočno Sredozemlje, gde Turska polaže prava na resurse prirodnog gasa i nafte. Ovde se suočava sa konfliktima, posebno sa Kiprom i Grčkom, članicom NATO-a poput Turske.
Turska svojom strategijom modernizacije pomorskih snaga i infrastrukturnih kapaciteta, poput baze Aksaz, pokazuje odlučnost da dominira u regionu i osigura svoju poziciju na međunarodnoj sceni.
Doktrinom „Plava Domovina“, Ankara jača svoje ambicije i redefiniše balans moći u ključnim pomorskim područjima.
Dok je H bombi i nezaustavljivih raketa koje ih nose, Krim će biti ruski
Kako pocelo,Crno more,Tursko jezero.Ruska Crn.flota u skrivanju.U Egej,Sredozemno more ,Turcima jaki konkurenti Grcka,Izrael.Grcka,Izrael mogu da pokriju svoje rat.brodove jakim vazduhoplovstvom.Turcima ispade najsigurnije Crno more.Moguce,ko Otomani da i dalje pikiraju Krim.
Odnekud imaju lovu i ulazu u vojsku , plus su razvili vojnu industriju. Po meni mislim da im je cilj grcka ostrva i Kipar ako bi doslo do sukoba. Sto se tice Rusa i mornarice , posle ovog rata su prnuli u fenjer , nisu u stanju da se izbore sa ukrajinskim dronovima , likovi im pomjeraju zadnjicu svaki dan.