Dok globalna trka za dominaciju u razvoju hipersoničnih oružja postaje sve intenzivnija, jasno je da Kina preuzima lidersku poziciju, čak i ispred Rusije, koja je do sada bila neprikosnovena u ovoj oblasti.
Sa druge strane, Evropa kilometrima zaostaje u globalnoj trci za razvoj naprednih hipersoničnih sistema, u tolikoj meri da se smatra kako čak ni ne učestvuje u međunarodnoj trci razvoja.
Kina kao “kralj” hipersoničnih sistema
Na četvrtom mestu u globalnoj trci za najnaprednija hipersonična oružja nalazi se Indija, koja je u novembru prošle godine testirala hipersoničnu raketu dometa od 1.500 kilometara.
Hipersonična oružja se smatraju nuklearnim arsenalom 21. veka – vrhunskim oruđem svake vojske, ali ih trenutno poseduje samo nekoliko država. Njihova neverovatna brzina, koja prelazi 5.400 km/h, omogućava im da izbegnu trenutno dostupne neprijateljske raketne sisteme za presretanje.
Indija je svojom uspešnom probom ušla u ekskluzivni klub država koje poseduju ovu tehnologiju. Danas ovaj klub uključuje pionira Rusiju pa Kinu, SAD, Severnu Koreju, Indiju, ali i potencijalno Iran.
Ruski pionirski koraci u hipersoničnoj tehnologiji
Rusija je 2022. godine demonstrirala svoju dominantnu poziciju u hipersoničnim tehnologijama.
Najviše rukovodstvo RF je prepoznao značaj ovih oružja mnogo pre drugih svetskih lidera, što je omogućilo Moskvi da preuzme globalnu dominaciju u ovoj oblasti.
Rusija, takođe, ostaje jedina država na svetu koja je upotrebila ovu vrstu naoružanja praktično u borbi, i to ne jednu vrstu, već nekoliko.
Kina kreće u juriš ka dominaciji
Međutim, Kina ima ambiciozne planove da “skine” Rusiju sa trona. Njihov cilj je da stvore najubojitiji hipersonični arsenal na svetu.
Već sada, Kina je daleko ispred SAD-a, koje se verovatno neće pomeriti sa treće pozicije u narednim godinama.
Kineski progres je zapanjujući. Stručnjaci predviđaju da će Peking do 2025. godine razviti revolucionarni hipersonični arsenal. U novembru prošle godine, Kina je javnosti predstavila novo hipersonično klizno vozilo (HGV) pod nazivom GDF-600.
Šta je hipersonično klizno vozilo (HGV)?
HGV (Hypersonic Glide Vehicle) je tip projektila ili bojeve glave balističke rakete koja može izvoditi manevre i leteti slobodno bez pomoći motora, pri hipersoničnoj brzini (preko 5 Maha, odnosno brže od 6.174 km/h). Ovaj tip oružja predstavlja tehnološki vrhunac savremene vojne industrije.
Ova tehnologija se razlikuje od tradicionalnih balističkih projektila jer se HGV kreće drugačijom putanjom i predstavlja izazov za detekciju i presretanje. Za razliku od balističkih projektila koji imaju predvidljivu parabolnu putanju, HGV se lansira balistički, ali se na određenoj visini odvaja od nosivog raketnog tela i klizi atmosferom nisko, pri čemu menja pravac leta.
HGV može izvoditi složene manevre tokom leta, omogućavajući mu da izbegne neprijateljske raketne sisteme ili da napadne ciljeve iz neočekivanih pravaca. Takođe, može biti opremljen nuklearnim ili konvencionalnim bojevim glavama, što ga čini idealnim za uništavanje visoko prioritetnih ciljeva.
Klizi kroz atmosferu koristeći aerodinamične sile, za razliku od tradicionalnih raketa koje se oslanjaju na motor tokom celog leta.
Kako funkcioniše u praksi i koji su primeri HGV?
Projektil se lansira pomoću raketnog motora ili balističkog nosača. Na velikoj visini, hipersonično vozilo se odvaja od nosača. HGV potom ulazi u atmosferu i klizi velikom brzinom prema cilju, manevrišući kako bi izbegao odbrambene sisteme.
Među ključnim prednostima ističe se sposobnost manevrisanja i brzina koje zauzvrat projektil čine velikim izazovom za savremene sisteme protivraketne odbrane. Nizak profil leta i mogućnost promene pravca smanjuju šanse za detekciju i reakciju. Kosristi se za ciljeve visoke vrednosti, poput komandnih centara, nosača aviona ili infrastrukture.
- Rusija: Avangard – doslovno “game-changer” u hipersoničnoj tehnologiji, nuklearno opremljen HGV brzine 27 maha dometa do bilo koje tačke na planeti Zemlji.
- Kina: DF-ZF – deo kineskog hipersoničnog programa sa mogućnošću nošenja konvencionalnih i nuklearnih bojevih glava.
- SAD: C-HGB (Common Hypersonic Glide Body) – naziv razvoja hipersoničnih sistema za kopnene, pomorske i vazdušne platforme.
Rusija protiv Kine: Bitka za hipersoničnu dominaciju
Pitanje koje ostaje je da li će rusko iskustvo u razvoju hipersonične tehnologije pomoći Moskvi da zadrži prednost u narednim godinama.
Ipak, bez obzira na to ko će izaći kao pobednik – Rusija ili Kina – Zapad svakako neće biti na dobitku. Za Evropu i SAD, usavršavanje hipersoničnih oružja u Moskvi ili Pekingu predstavlja podjednako ozbiljnu pretnju.
Dobro da jednom imamo normalne komentare.
Čini se da SAD nisu za mesto 3 jer još nemaju uspešnu probu. Pored toga, imaju sistemski problem u razvoju nauke i školovanju naučnih kadrova pa Rusi moraju da kradu znanje od njih!?!
Kina je, verovatno, dobila pomoć od Rusije i mora da razvija ovaj program jer je postizanje velikog broja nuklearnih bojevih glava skupo i dugotrajno, a kvalitetni nosači mogu da pomognu.
Pred Kinezima je buducnost , dobar dio svjetske industrije je prebacen tamo . Imaju radnu snagu , industriju , strucnjake i jak sistem spijunaze tehnologije.
Sve nuklearne interkontinetalne rakete su hipersonicne idu i do 28 maha, iz Evrope ih poseduje Francuska i velika Britanija.
Nije tacno. Posto se interkontinentalne rakete obrusavaju na cilj iz svemira, u jednom dijelu putanje dobijaju hipersonicnu brzinu kratkotrajno. Po tebi je i kamen bacen sa ivice svemira na zemlju hipersonican? Hipersonicno oruzje ima tokom cijele putanje leta hipersonicnu brzinu. A generalno, problem nije u hipersonicnoj brzini. Problem je kako napraviti materijal za oblaganje rakete, zbog ogromne temperature, koja nastaje trenjem vazduha u toku leta.
Neverovatno da postoje oni koji ne razumeju pojam hipersonične rakete.
Vidi ovako, druže. ICBM rakete lete na visini oko 4000km i ne manevrišu, jedino one malo modernije. Kada se govori o hipersoničnim projektilima, misli se na balističkih projektila, mnogo jeftinijih od ICBM, projektili koji lete u niškoj orbiti na nekih 60-100km i sa time izbegavaju da ih radar rano detektuje. Hipersoničan projektil ne znači svaki jedan koji može dostići brzinu od 5 ili više maha. Već da pri tom brzinom i uspešno manevriše. Da ameri imaju ovu tehnologiju, već bi imali i ove projektile. Oni su milijarde bacili do sada u pokušaju da ih naprave.
Бззз 🐝