NaslovnaNovostiBritanska mornarica mislila da Rusi špijuniraju njihove nuklearne podmornice – ispostavilo se...

Britanska mornarica mislila da Rusi špijuniraju njihove nuklearne podmornice – ispostavilo se da je krivac prdež kita

Britanske oružane snage izvestile su o sumnjivoj aktivnosti u teritorijalnim vodama na severozapadu Škotske, za koju su prvobitno mislili da ukazuje na prisustvo ruskih izviđačkih dronova.

Senzori britanske kraljevske mornarice su registrovali sumnjive zvuke dok su skenirali područje u potrazi za neprijateljskom aktivnošću. Ovo je izazvalo strahove da je jedna od podmornica Moskva postavila prislušni uređaj na morsko dno između ostrva Raasej i Applecrossa na severozapadu Škotske.

„Prvobitno smo mislili da smo zabeležili aktivnosti ruskog izviđačkog drona koji je možda ostavio opremu za praćenje u ovoj oblasti“, izjavio je predstavnik britanske mornarice.

Međutim, kasnijom analizom utvrđeno je da su “sumnjivi zvuci” zapravo poticali od morskog kita, prenosi The Sun. Prdeži kitova su pogrešno protumačeni kao neprijateljske podmornice.

„Pažljivo smo analizirali podatke i sada smo sigurni da su zvuke izazvali morski sisari“, dodao je predstavnik mornarice.

Prema pisanju britanskog lista, senzori Kraljevske mornarice dva puta su registrovali akustične signale koji su inicijalno protumačeni kao znakovi neprijateljske aktivnosti, te dolazimo do zaključa da je kit prdnu dva puta.

Ipak, drugi izvor je izrazio zabrinutost, dodajući:
„Ovo shvatamo veoma ozbiljno. Moramo pretpostaviti najgore.“

Belgorod nuklearna podmornica
Belgorod nuklearna podmornica

Zvuk je prvi put registrovan kako se kreće ka severu, ka otvorenom moru. Nekoliko dana kasnije vratio se, kretao se na jug ka mostu na Skaju, zatim se okrenuo i otišao. U početku su analitičari opisivali zvuke kao veštačke, jer nikada pre nisu bili registrovani na ovom području tokom 55 godina praćenja.

Strahovalo se da je ruska jedinica za istraživanje dubokog mora, poznata kao GUGI, pokušavala da snimi akustične potpiske britanskih podmornica, što bi olakšalo njihovo praćenje i ugrozilo posade.

Reakcije u medijima i na društvenim mrežama

Incident je izazvao veliki odjek u britanskim medijima i na društvenim mrežama, gde su korisnici duhovito prozvali morskog kita „špijunom iz dubina“.

Ipak, stručnjaci podsećaju da ovakvi slučajevi nisu neuobičajeni za moderne sisteme nadzora koji mogu registrovati širok spektar akustičnih signala, uključujući one koje proizvode morski sisari.

Ovaj događaj još jednom ukazuje na napetost u tenzijama istoka i zapada, osjetljivost i kompleksnost tehnologija koje se koriste u nadzoru teritorijalnih voda, ali i na važnost pažljive analize pre donošenja zaključaka.

Frustracija zbog oštećenja podvodnih kablova

Napetost je kulminirala dok je preključe britanski ministar odbrane Džon Hili izjavio da će ruski brodovi koji oštete britanske podvodne kablove biti zaustavljeni i zaplenjeni od strane britanskih marinaca.

U novembru, britanska podmornica se pojavila pored ruskog špijunskog broda koji je kružio oko ključne podvodne infrastrukture u Engleskom kanalu.

Kit prdi

Portparol mornarice izjavio je:
„Konstantno pratimo teritorijalne vode kako bismo zaštitili Veliku Britaniju.“

Britanija je takođe najavila da će koristiti patrolne dronove u Baltičkom moru kako bi “sprečila Rusiju i Kinu da oštete ključne komunikacione kablove”.

Podsetimo, američke i evropske obaveštajne službe sada “razmatraju mogućnost” da su oštećenja podvodnih kablova u Baltičkom moru zapravo posledica nesreća, a ne ruske sabotaže na šta su prethodno sugerisali preko svih svojih medija mesecima.

IzvorThe Sun

2 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave