Čak i kada bi bili u potrazi za sredstvima, ovaj scenario je prilično neverovatan.
Iako je izraelsko ratno vazduhoplovstvo opremljeno nekim od najnaprednijih borbenih aviona na svetu, uključujući modele F-15, F-16 i F-35 i to posebno modfikovane za njih, postoji jedan američki borbeni avion koji nikada neće dobiti, koliko god ga želeli.
Reč je, naravno, o borbenom avionu za prevlast u vazduhu, F-22 Raptor, velikom ponosu američkog ratnog vazduhoplovstva.
Tokom godina, Pentagon je poveravao Tel Avivu neka od svojih najpoverljivijih oružanih sistema, ali F-22 je ne daju nikome pa čak ni Izraelu, zemlji koja po mnogo čemu uživa status kao da je 51 američka država.
Zašto Izrael možda nikada neće dobiti F-22?
Iako Izrael zvanično nikada nije podneo zahtev za nabavku F-22 Raptora, nema sumnje da bi izraelsko ratno vazduhoplovstvo s oduševljenjem prihvatilo makar jednu eskadrilu ovog tipa aviona.
Razlog je što mnogi vojni stručnjaci smatraju F-22 Raptor idalje najboljim borbenim avionom za prevlast u vazduhu na svetu. Za razliku od F-35 Lightning II, F-22 je dizajniran specijalno za vazdušne borbe i generalno za misije vazduh-vazduh.
U pitanju je prvi borbeni avion pete generacije na svetu, a očekuje se da će ga u narednim godinama zameniti prvi američki borbeni avion šeste generacije, NGAD.
F-22 Raptor je pravi borac. Ima veliku unutrašnju konstrukciju sa tri odvojena prostora za nošenje naoružanja. U pravim borbenim uslovima, ovaj avion može istovremeno nositi dva raketna sistema vazduh-vazduh AIM-9 Sidewinder i šest raketa vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM.
Zašto SAD ne izvoze F-22?
Uprkos njegovim nenadmašnim sposobnostima u vazduhu, F-22 Raptor nikada nije bio izvezen ni u jednu zemlju, a verovatno se to neće dogoditi ni u bliskoj budućnosti.
Ovaj avion je prema tvrdnjama SAD izuzetno moćan i koristi poverljive tehnologije Pentagona, zbog čega je njegova izvoz zabranjen zakonom u Sjedinjenim Državama.
Kada bi Amerikanci izvezli ovu platformu, na primer Izraelu, a izraelski Raptor mogao bi da padne u neprijateljske ruke, a protivnici SAD bi dobili pristup osetljivim vojnim podacima.
Budućnost F-22
Međutim, ovaj preskupi avion već uveliko stari. Prvi put je poleteo 29. IX 1990 (pre trideset i četiri godine), a Barak Obama je potpisao 28. X 2009. godine obustavu sredstava za dalju proizvodnju. Poslednji od ukupno 195 ”Raptora” proizveden je drugog maja 2012. godine.
Ovo dodatno smanjuje mogućnost da SAD možda promene stav u nekoj budućnosti i odluče da izvezu ovaj avion svojim pouzdanim saveznicima, poput Izraela.
Nezavisno od toga što Amerikanci povremeno plaše svoje protivnike dajući mitska svojstva ovom avionu, pogledajmo kako stvarno stoje stvari s ovom ”pticom grabljivicom”. Kada se pojavio, svakako je predstavljao moćno sredstvo trke u naoružanju i medijskog rata.
Sekretar Ratnog vazduhoplovstva Frenk Kendal nedavno je govorio o ulozi koju je sirijska protivvazdušna odbrana igrala u razvoju vojnog projekta koji je stvorio F-22.
O lovcu F-22 Raptor ukratko
F-22 Raptor je višenamenski lovac pete generacije koji su razvili Lockheed Martin, Boeing i General Dynamics. Glavni zadaci F-22 su borba protiv neprijateljske avijacije, pokrivanje trupa i pozadinskih objekata od vazdušnih udara i suzbijanje neprijateljskog vazdušnog izviđanja.
Sposoban da služi 24 sata, u svim vremenskim uslovima. F-22 je prvi lovac pete generacije u službi američkog vazduhoplovstva, po mnogima daleko ispred svog vremena.
F-22 je započeo život kao jednostavan lovac za nadmoć u vazduhu. Međutim, od svog nastanka ovoj letelici nije pretila velika vazdušna opasnost od lovaca iz drugih zemalja.
Kasnije je evoluirao u višenamenski lovac kako su mu dodate mogućnosti za različite vrste udara. Proizveden je u ukupno 195 primeraka (8 testnih i 187 proizvodnih aviona). Detaljnije o istoriji lovca za nadmoć u vazduhu F-22 možete pročitati ovde.
Varijante:
- YF-22A – demonstrator tehnologije pre proizvodnje za fazu demonstracije/validacije Advanced Tactical Fighter (ATF);
- F-22A – proizvodna verzija sa jednim sedištem, dobila je oznaku F/A-22A početkom 2000-ih.
- F-22B – planirana varijanta sa dva sedišta, otkazana 1996. godine da bi se uštedeli troškovi razvoja sa porudžbinama testnih aviona pretvorenim u F-22A.
- Pomorska varijanta F-22 – planirana varijanta F-22 sa krilima promenljivog zamaha koji bi služio na nosačima aviona, za Program Naprednih taktičkih borbenih aviona američke mornarice (NATF), u cilju zamene F-14 Tomcat. Program je ukinut 1991.
Vrsta: | Lovac za nadmoć u vazduhu |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina: | 2400 km/h |
Dolet: | 3000 km |
Maksimalna visina leta: | 20.000 m |
Borbeni radijus: | 850 km |
Projektili: | AIM-120 AMRAAM × 6 AIM-9 Sidewinder × 2 JDAM × 2 (450 kg) ili GBU-39 × 8 (110 kg) |