Francuski izviđački avion Atlantique 2, koji je patrolirao iznad Baltičkog mora u sklopu NATO operacije, postao je “meta ruskog zastrašivanja”, žale se u Parizu.
Atlantique 2 navodno se našao pod elektronskim napadom i na nišanu ruskog PVO radara iznad Baltičkog mora, što je zamalo dovelo do vojnog incidenta.
Prema pisanju francuskog lista Le Figaro, koji se poziva na saopštenje francuskih oružanih snaga, u avionu francuske mornarice nalazio se i novinar koji je zabeležio incident.
Francuska vojska je saopštila da je avion, koji je izvodio nadzornu misiju u sklopu NATO operacija usmerenih na istragu o potencijalnom ruskom uplitanju u oštećenje podvodnih kablova, bio meta pokušaja „elektronskog ometanja“ i „označavanja“ putem radara za kontrolu vatre ruskog sistema PVO S-400.
Portparol francuskih oružanih snaga, pukovnik Gijom Vernet, nazvao je ovaj incident „agresivnim činom“ Rusije prema NATO avionu. „Korišćenje radara za ciljanje našeg aviona u međunarodnim vodama predstavlja agresivan čin“, rekao je Vernet.
On je dodao da ovakve aktivnosti „nisu retke u ovom području“ i da ukazuju na to da „Rusija ne ostaje pasivna“. Takođe je pohvalio profesionalizam francuske posade koja je “sprečila eskalaciju sa ruskim PVO sistemima”.
„Ruska vojska, međutim, očigledno nije bila spremna da sprovede pretnju, jer bi napad na saveznički avion mogao izazvati naglu i ozbiljnu eskalaciju u odnosima s NATO-om“, reče Vernet.
NATO odgovara na “pretnje” u Baltičkom moru
NATO je ove nedelje pokrenuo novu misiju nadzora u Baltičkom moru, raspoređujući patrolne brodove i avione kako bi se “sprečile eventualne sabotaže podvodne infrastrukture u regionu”.
Osam zemalja članica NATO-a sa izlazom na Baltičko more predstavilo je planove delovanja kao odgovor na navodne nedavne incidente sa oštećenjem podvodne infrastrukture.
Predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, izjavio je u Briselu da „nema znakova da se Rusija priprema za mir“. On je naglasio da NATO države moraju pojačati vojnu saradnju sa partnerima i povećati podršku Ukrajini.
Operacija „Northern Guardian“ i planovi za Crno more
Prema prethodnim izveštajima, NATO je pokrenuo operaciju pod nazivom Northern Guardian u Baltičkom moru, dok se slična operacija planira i u Crnom moru.
U toku je izrada plana za formiranje pomorske borbene grupe pod britanskim vođstvom u Crnom moru, „kao odgovor na rusku agresiju i korak ka jačanju prisustva NATO-a u regionu“.
Međutim, ovakvi potezi ignorišu vekovne „crvene linije“ Rusije koje uključuju slobodan izlaz ruskih brodova prema Egejskom moru i Istočnom Mediteranu, sa ciljem dostizanja Sueca, Persijskog zaliva i Indije.
Raniji “incidenti” u Baltičkom moru
Prošlog meseca, odlazeća nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok izjavila je da je “ruski brod u Baltičkom moru ispalio signalnu raketu na nemački vojni helikopter”. Kako je navela, “helikopter je bio u misiji nadzora iznad Baltičkog mora”.
Berbok je istakla da brodovi “sve češće plove Baltičkim morem zaobilazeći sankcije protiv Rusije”. Nemačka je, prema njenim rečima, povećala bezbednosne mere za podmorske gasovode i kablove u regionu zbog sve većeg broja “hibridnih napada” koji dolaze od Rusije i od njenih saveznika.
Oštećenja podmorske infrastrukture
Od 2023. godine, navodno je oštećeno desetak podmorskih kablova u regionu, što je pogodilo Estoniju, Finsku, Švedsku, Nemačku i Litvaniju. U najmanje dva incidenta brodovi su osumnjičeni da su vukli sidra po morskom dnu, izazivajući štetu.
Najnoviji “incident” dogodio se 25. decembra, kada su dva kabla oštećena u Baltičkom moru. Dan kasnije, finski graničari su izvršili inspekciju ruskog broda Eagle S, koji je plovio u finskim vodama.
Finske vlasti, koje su zaplenile brod, sumnjaju da je posada namerno oštetila kablove koristeći sidro koje je vukla iza broda, međutim, ni nakon više od 20 dana niko konkretno nije optužen. Brod, registrovan pod zastavom Kukovih ostrva, navodno pripada „floti iz senke“ Rusije, koja se koristi za “zaobilaženje sankcija i izvoz nafte”.
Moguća reakcija Rusije
Ukoliko Moskva ne postigne dogovor sa novim američkim predsednikom, ruska reakcija bi mogla biti vojne prirode.
Ograničenje prolaza kroz Baltičko i Crno more, gde za razliku od gospođe Analene svi ostali znaju da su u pitanju međunarodne vode, moglo bi dovesti do ozbiljnog ekonomskog pada Rusije i potencijalnog bankrota zemlje.