Naslovna Novosti Pogledajte do sada neviđene kadrove kineskog borbenog aviona šeste generacije J-36 praćenog...

Pogledajte do sada neviđene kadrove kineskog borbenog aviona šeste generacije J-36 praćenog lovcem J-20

1
chengdu j 36
chengdu j 36
google news

Pojavio se novi snimak demonstracionog modela kineskog borbenog aviona za koji se veruje da je šeste generacije i da se zove J-36. Snimak do sada nije bio objavljen, a prikazuje izuzetno jasno dizajn budućeg kineskog lovca.

Video je kratak, ali prikazuje let aviona J-36. U bezbednom odstojanju leti i lovac J-20, avion pete generacije. Upada u oči da je J-20 žute boje, što sugeriše da je reč o prototipu korišćenom u probnim letovima kompanije Chengdu Aircraft Corporation.

Podsećamo da je J-36 prvi put prikazan javnosti 26. decembra, kada su procureli snimci uzburkali svetsku javnost. Tada je avion na zapadu brzo prozvan J-36 zato što je uočen serijski broj 36011.

Prateći dosadašnju logiku Narodnooslobodilačke armije Kine i proizvođača Chengdu Aircraft Corporation, kao i prethodne modele aviona, prva dva broja uvek ukazuju na model aviona.

Iako je još rano govoriti o J-36 dok se informacije kreću u spekulativnim okvirima, žuti prototip je zanimljiv i zbog same misije ovog aviona. Prototipovi često služe kao probne platforme za nove sisteme, koji možda još nisu spremni za masovnu proizvodnju. U to spadaju novi senzori, avionika, stelt tehnologije, naoružanje ili motori.

To znači da je u ovom slučaju J-20 verovatno bio uključen u probnu misiju ili simulaciju u kojoj su se testirale nove sposobnosti presretanja, praćenja ili analize J-36. U takvim situacijama uobičajeno je koristiti prototipove, jer se na njima lakše izvode modifikacije i instaliraju eksperimentalne tehnologije.


Kineski borbeni avioni 6. generacije izazivaju intenzivne rasprave

Na prelazu godine, vest o najnovijem kineskom lovcu (na koji se široko ukazuje kao na šestu generaciju) privukla je veliku pažnju. Iako nije zvanično ni potvrđen, zapadni vojni eksperti vode intenzivne debate.

kineski borbeni avion nove generacije (6. generacije) na svom prvom letu za koji je saznao zapad
kineski borbeni avion nove generacije (6. generacije) na svom prvom letu za koji je saznao zapad

Kineski stelt-lovac J-36, otkriven 26. decembra 2024, izazvao je značajnu zabrinutost prvenstveno među američkim vojnim stručnjacima. Prema njihovim tvrdnjama, ovaj novi borbeni avion može predstavljati izazov za vazdušnu nadmoć SAD u regionu.

„Saznanja o J-36 pokazuju da Kina pravi ozbiljan napredak u razvoju stelt-tehnologija i sposobnosti vazdušne borbe“. „Ovo je ozbiljna pretnja koja zahteva našu pažnju i pripremu.“

izjavio je general Džon Hajten (John Hyten), bivši potpredsednik Združenog Generalštaba oružanih snaga SAD.

Prema analitičarima, J-36 se izdvaja po dizajnu bez repa, što smanjuje radarski odraz i povećava manevrabilnost.

„Ova konfiguracija može otežati otkrivanje i praćenje na našim radarima“

izjavio je pukovnik Majkl Smit (Michael Smith), stručnjak za stelt-tehnologije pri Pentagonu.

Najava novog lovca u propagandnom videu

Dana 5. januara, South China Morning Post izvestio je da se u novogodišnjem spotu Komande istočnog pozorišta operacija Narodnooslobodilačke armije (PLA) „The Chinese“ na trenutak pojavila slika lista gingka, za koji se smatra da podseća na oblik novog aviona.

gingko asocijacija na j 36
gingko asocijacija na j 36

Ovo se tumači kao „indirektna zvanična najava“. Vojni stručnjaci na zapadu smatraju da je to jasan znak da Kina razvija lovac šeste generacije, verovatno pod imenom J-36.

Prema tim izvorima, novi model će sigurno ostvariti niz revolucionarnih pomaka, ali bi mogao da napravi i određene ustupke, na primer u pogledu manevrisanja ili sposobnosti za operacije s nosača aviona, zarad drugih ključnih funkcija.

Jedan vojni analitičar sugeriše da bi novi avion, o kome se mnogo polemisalo prethodnog meseca, mogao da žrtvuje pojedine manevarske osobine kako bi obavljao zadatke poput komandovanja borbenim dronovima.

Stručnjaci veruju da je novi avion deo kineskog pomaka ka „mrežno-centričnom ratovanju“. Ova letelica mogla bi biti zadužena za prikupljanje, obradu i prenos informacija čitavoj formaciji, obezbeđujući jedinstvenu sliku bojišta za sve jedinice. Prema njima, to je pre „multiplikator snage“ nego „udarnik u prvim redovima“.


Dizajn bez repa i fokus na neprimetnost

Džon Voters (John Waters), bivši pilot američkog vazduhoplovstva i bivši komandant F-16 „Viper“ demo-tima, koji sada vodi podkast o vazduhoplovstvu i vojsci, smatra da dizajn bez repa sugeriše prioritet na prikrivenost (stealth) umesto na manevrisanje.

China's 6th Generation fighter: What makes the J-36 revolutionary

Voters je uporedio novi kineski avion sa američkim stealth bombarderom B-21 Raider, navodeći da manjak manevrabilnosti ne bi trebalo da bude problem, jer ti veliki avioni nisu predviđeni za „blisku vazdušnu borbu“. Bil Svitmen (Bill Sweetman), iskusni vazduhoplovni novinar i bivši zvaničnik „Northrop Grumman“-a, složio se s tim stavom.

„Relativni značaj bliskih vazdušnih duela opada“, tvrdi Svitmen, ukazujući na sve veću efikasnost raketa „van vidnog polja“ i napredne senzore. Pretpostavlja da bi glavni zadatak novog kineskog aviona mogao biti napad na „vazdušne resurse neprijatelja“ – lovce, avione-tankere, avione za rano upozoravanje (AWACS) i druge jedinice podrške, bilo iz vazduha, sa kopna ili sa nosača aviona.

Piter Lejton (Peter Layton), penzionisani oficir australijskog ratnog vazduhoplovstva i stručni saradnik pri Griffith Asia Institute, primećuje da novi kineski lovac podseća na ruski MiG-31, poznat po dalekometnoj i velikoj brzini presretanja.

Neki analitičari procenjuju da bi maksimalna poletna masa novog aviona mogla prelaziti 45 tona, više od MiG-31. Lejton smatra da sličan dvostruki glavni stajni trap ukazuje na veliku masu. Eventualne uloge aviona mogle bi biti pružanje dalekometne pratnje kineskim strateškim bombarderima i vršenje misija strateške vazdušne odbrane izvan dometa kopnenih PVO sistema. S obzirom na veliku teritoriju Kine, ove uloge bi pokrivale znatan deo zemlje.

Takođe navodi da bi novi avion mogao imati sposobnost superkrstarenja, tj. let s nadzvučnom brzinom bez naknadnog sagorevanja. Na taj način, ne bi morao neprekidno da bude u vazduhu za presretanje udaljenih pretnji, već bi mogao da reaguje s piste. U takvoj ulozi oslanjao bi se više na rakete vazduh-vazduh ili vazduh-zemlja velikog dometa.

The J-36 6th. Gen. is UNLIKE Anything I have Seen Before!

Nova uloga u modernom ratovanju

U članku South China Morning Post navodi se da analitičar Lu Guo-Wei, vojni komentator sa sedištem na Novom Zelandu i autor Jutjub kanala „Eurasian Naval Insights“, smatra da je novi avion deo prelaska Kine na „mrežno-centrično ratovanje“.

On najpre ističe da veliki trup i bočni odeljci za naoružanje ukazuju na mogućnost nošenja teških raketa, poput ultradugometnih raketa vazduh–vazduh, recimo PL-17, koja navodno pogađa mete na 400 km i može leteti brzinom preko Maha 4. Međutim, zbog troškova i visokog značaja, avion bi mogao više da služi kao „koordinacioni čvor“ u širem sistemu, a ne da ide u udarnu liniju.

Takođe naglašava da bi avion mogao da poveže borbene jedinice na prvoj liniji (dronove, J-20J-35A) sa pozadinskom podrškom (AWACS, avioni-tankeri). Na taj način, vazdušni sukob prelazi iz tradicionalnog „jedan na jedan“ u integrisan i podatkovno zasnovan rat između dve mreže. Američko vazduhoplovstvo takođe planira sličnu evoluciju kroz svoj program lovca sledeće generacije, NGAD (Next-Generation Air Dominance).

America's NGAD vs China's J-36 |Battle of 6th generation jets

On dodaje da radar i senzori novog aviona omogućavaju otkrivanje stealth letelica na većim razdaljinama nego kod J-20, što bi poboljšalo sveukupnu borbenu efikasnost kineskog vazduhoplovstva. Avion bi sakupljao, obrađivao i prosleđivao informacije čitavoj floti, stvarajući jedinstvenu sliku bojišta. Opet, to je „multiplikator snage“, a ne „frontovski borbeni avion“.

Keli Griko (Kelly Grieco), viši saradnik u Stimson Centru, ističe da se i Kina i SAD kreću ka konceptu timskog dejstva ljudi i dronova. Ona veruje da, pored smanjenja rizika gubitka ljudstva i troškova, masovnija upotreba takvih sistema poboljšava situacionu svest u realnom vremenu. „Uz veću automatizaciju i AI analitiku, moglo bi doći do ubrzanja ritma borbe i skraćenja tzv. ‘kill chain-a“.


Ograničene sposobnosti za nosače aviona

Kako navodi South China Morning Post, i pored brojnih diskusija o performansama „tajanstvenog aviona“, mnogi analitičari se slažu da novi lovac, zbog „velike mase, teške konstrukcije i možda dizajna s tri motora“, neće biti prilagođen za nosače aviona.

Lejton ističe da bi se dizajn mogao smanjiti za potrebe nosača, ali je za nosače aviona poželjna brzina sletanja od oko 135 čvorova (250 km/h), dok oblik delte aviona nagoveštava sletanje pri većih 180 čvorova. Iako bi složene klapne i zakrilca mogle smanjiti brzinu, koristi od takve modifikacije ne bi bile velike.

Drugi eksperti imaju slična mišljenja, pri čemu neki napominju da je među dvema novim letelicama, jedna (primećena u Šenjangu) možda kompaktnija i pogodnija za nosače, s dvomotorskim dizajnom i sklopivim stabilizatorima.


Reakcije u svetu

Dana 26. decembra 2024. godine, na godišnjicu rođenja Mao Cedunga, nekoliko snimaka tvrdilo je da prikazuje „prvi let kineskog lovca sledeće generacije“, uz pratnju dvoseda J-20. Na snimku se video futuristički avion bez repa, s delta-krilom i integrisanim trupom kako prelazi nebo iznad Čengdua. Istog dana pojavili su se snimci druge nove letelice navodno u Šenjangu.

Experts Analysis on the Chinese J-36 Six Gen Fighter Jet

    Ti video-klipovi ubrzo su postali viralni, privlačeći pažnju domaćih i stranih medija. Uveče je nalog „National Defense Times“ na društvenim mrežama objavio fotografiju gingko lista uz komentar: „Gingko je požuteo, zaista podseća na list“. To je delovalo kao suptilna potvrda spekulacija, ali je objava kasnije uklonjena s njihovog Weibo i Douyin naloga.

    South China Morning Post je 27. decembra citirao nekoliko stručnjaka koji navode da su ove dve letelice (jedna veća, jedna manja) verovatno „prvi kineski lovci šeste generacije“, s potpunom stealth tehnologijom i „svetski naprednim“ pogonom. Neki eksperti ukazuju na neobičan dizajn s tri motora, nagoveštavajući da je Kina napustila tradicionalni američki pristup.

    „Ovo je jedno od najvećih iznenađenja kineske vojske ove godine“, piše časopis Forbes, dodajući da Kina razvija dva tipa aviona kako bi minimizovala rizik – ako jedan nailazi na zastoje, drugi bi mogao biti rezerva.

    „Iznenadna pojava kineskog novog teškog stealth lovca je šokantna!“ piše američki portal The War Zone, redovno ažurirajući izveštaje o novim kineskim letelicama.

    zanimljiva zakrpa u kojoj vidimo j 36
    Zanimljiv ambelm već kruži društvenim mrežama: Kineski lovac 6. generacije J-36 kreće ka SAD da bi udario Vašington krstarećim raketama iz vazduha, uključujući hipersoničnu protivbrodsku balističku raketu YJ-21. U blizini se „oboreni“ američki bombarder B-21 sručio u Pacifik.

    „Kina ulaže ozbiljne napore u trku za vazdušnu nadmoć 21. veka. Njena buduća vazdušna sila biće zasnovana na lovcima sledeće generacije, očigledno namenjenim da zaplaše suparnike“, izjavio je Mihail Hodarenok (Mikhail Khodarenok), ruski vojni stručnjak i penzionisani pukovnik Glavnog štaba oružanih snaga Rusije, za RT.

    Međutim, Hodarenok upozorava da ne treba donositi prerane zaključke samo na osnovu izgleda letelice. „Još je rano tvrditi da li ovaj avion pripada ‘šestoj generaciji’,“ kaže on. Takođe naglašava: „Performanse modernih aviona ne zavise samo od trupa ili avionike (radar, računari), već od integrisanog komunikacionog sistema koji objedinjuje razne jedinice u jednu mrežu.“


    Zaključak

    Kina je privukla globalnu pažnju s dva potencijalna lovca šeste generacije, koji nagoveštavaju ozbiljnu promenu u konceptu vazdušnog ratovanja. Razvoj ovih platformi ukazuje da se Peking okreće naprednim tehnologijama, integraciji ljudske i mašinske komponente, te centralnom „mrežno-centričnom“ pristupu, što bi moglo značajno oblikovati buduće vazdušne sukobe.

    1 KOMENTAR

    1. Ovo meni liči na prototip DRONA tj bespilotnog aviona za prvi udar i probijanje neprijateljske PVO , prvo njih šalješ da se neprijatelj istroši i otkrije pozicije a onda uadaraju letelice kojima upravlja čovek. Niko ne razmišlja u tom pravcu , ali Kinezi su u stanju da usavrše tako nešto i da naštancaju u velikom broju . Ovakvi letovi u paru i to različitih letelica ukazuju da se MOŽDA radi o “kontrolnoj” letelici i dronu , tako nešto su i Rusi izvodili kada su testirali Ohotnik uz pratnju Su-57.. samo nagadjam .. ne zanči da sam u pravu .

    KOMENTARIŠI

    Molimo unesite svoj kometar!
    Ovde unesite svoje ime

    Exit mobile version