Sada je već izvesno da što duže ukrajinski sukob traje, to su EU i SAD, pored Rusije, u opasnosti od ogromne ekonomske katastrofe, pri čemu će Kinezi automatski postati prva supersila.
Ruska novinska agencija, pozivajući se na Ministarstvo odbrane Rusije, izvestila je da su ruske snage zauzele sela Petropavlovka i Vremevka u oblasti Donjecka.
Ruske snage već duže vreme napreduju postepeno, sistematski i organizovano, dok izveštaj ruskog Ministarstva odbrane navodi da su očistile 600 zgrada u Vremevki, eliminisavši ukrajinske snage koje su branile tu oblast.
Ruski ministar odbrane čestitao je vojnicima i oficirima 394. motorizovanog pešadijskog puka na uspešnom izvršenju svoje misije.
Ministarstvo odbrane Rusije je 18. januara zvanično potvrdilo punu kontrolu nad selom Vremevka koje se nalazi na jugozapadnoj periferiji grada Velika Novoselka. Naselje su zauzele snage ruske grupe snaga Istok (Vostok). Borci sa Dalekog istoka završili operaciju čišćenja.
Za tri dana borbi, ruske snage su počistile oko 600 zgrada, više od 70 ukrajinskih vojnika je eliminisano, a u selu se predalo i do jednog voda ukrajinskog vojnog osoblja. Uništeno je ojačano uporište 110. mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine, tvrde ruski izvori.
Ruski juriš na Vremevku počeo je pre nekoliko dana. Ruske jurišne grupe probile su ukrajinsku odbranu i napredovale duž lokalne Partizanske ulice. Ukrajinski garnizon je bio podeljen. Nakon što su ruske snage preuzele kontrolu nad mostom između Vremevke i Velike Novoselke, ukrajinski vojnici su bili opkoljeni i iz sela više nije bilo izlaza.
Prema preliminarnim izveštajima, odmah nakon pobede u Vremevki, ruske snage su krenule u juriš na Veliku Novoselku. Oni su navodno ušli u selo iz južnog pravca, dok su borbe još uvek u toku na njegovoj istočnoj periferiji.
Kontinuirano napredovanje i vazdušni napadi
Ruske snage su takođe zabeležile uspehe u blizini oblasti Konstantinopolj i Velika Novoselka, porazivši ukrajinske jedinice.
Jedinice ruske Grupe snaga Vostok su proteklih meseci preuzele kontrolu nad svim oblastima izgubljenim na ovom vremevskom pravcu tokom takozvane ofanzive ukrajinske vojske u leto 2023. godine.
Ruske snage su 10. juna 2024. zauzele Staromajorsko. Urožajnoje je zauzeto 13. jula, Blagodatnoje 5. decembra, Storoževo 22. decembra. U poslednja tri dana ruski borci su ponovo preuzeli kontrolu nad Neskučnim i Vremevkom.
Ruska armija ne zaustavlja ofanzivne operacije i kako se čini više nego spremna je da razvija dalje napredovanje. Glavno ukrajinsko uporište Velika Novoselka je već u taktičkom opkoljenju.
Ruska kontrola Vremevke obezbedila je rusku kontrolu nad velikim putem zapadno od grada. Ukrajinski garnizon je poplavio polja preko reke da bi pobegao iz kazana pod ruskom vatrom. Bilo kakvo snabdevanje grada je skoro nemoguće.
Noć ranije su ruski kamikaza dronovi izveli široke napade na više ciljeva, uključujući glavni grad Kijev, Kremenčuk, Dnjepar i Harkov. Eksplozije su prijavljene i u oblastima Vinica, Hmeljnicki i Čerkasi.
Dodatno, mete u južnim oblastima Ukrajine, poput luka na Dunavu i Crnom moru, bile su na udaru.
Da li će Zelenski pregovarati?
Neprestano zauzimanje ukrajinskih teritorija i problemi sa popunjavanjem ukrajinskih snaga postavljaju pitanja o strategiji Zelenskog.
Ukrajinski predsednik, koji do sada odbija suštinske pregovore s Moskvom, možda će promeniti stav kada ruske snage stignu do predgrađa Kijeva.
Međutim, iz naslova možete zaključiti da je još od 2022. godine i propalih pregovora iz Turske jasno da se on ne pita puno.
Ekonomski uticaj na Zapad
Rat u Ukrajini nesrazmerno je opteretio Evropu, koja plaća ubedljivo najveću cenu. Skupi tečni naftni gas usled sankcija SAD i enormna sredstva po komandi izdvojena za podršku Ukrajini oslabili su EU ekonomije i doveli do velikih političkih previranja.
EU je suočena s rizikom ekonomske propasti, dok se SAD bore s dugom koji dostiže 36 biliona dolara. Jedino razumno rešenje izgleda je okončanje rata, jer u suprotnom svet rizikuje da se suoči s globalnom ekonomskom krizom.
Samo se sa srepskih medija čuje da će Zapad propasti radi ruskih energenata i ratne krize.
Bili su pred Kijevom. Mnogi su tu ostali zauvijek.Hahha
Ruske bajke
Kriza uopšte nije upitna ona je tu , samo je pitanje koliko daleko će par oligarha ići i do kada…