Kindžal projektil bi mogao biti nezgodniji nego ikad u arsenalu lovca-bombardera Su-34, međutim, tek kada i ako bude zvanično potvrđeno.
Da je Rusija uspešno sprovela prvu probnu operaciju lansiranja hipersonične balističke rakete Kindžal sa unapređenog lovca Su-34NVO, preneli su brojni svetski mediji.
Prema informacijama medija, ovaj događaj je okarakterisan od izuzetne važnosti za Ratno vazduhoplovstvo Rusije, jer Su-34 time postaje tek drugi lovački avion sposoban da lansira hipersoničnu raketu Kindžal.
Međutim, to se zapravo nije ni dogodilo, a sve je počelo u intervjuu lista „Krasnaja zvezda” sa ruskim pilotom.
Krasnaja zvezda je prvobitno pisala da je „pod komandom pukovnika M. A. Stefanova“. avion je „uspešno upotrebio“ raketu Kindžal „prvi put u borbenim uslovima“.
List „Krasnaja zvezda” naknadno je izmenio svoj članak u kojem se navodi da je posada bombardera Su-34 navodno koristila hipersoničnu raketu „Kindžal” u zoni ruskih operacija.
Publikacija je uklonila ovu informaciju i izvinila se čitaocima. „Prilikom pripreme materijala, autor je napravio grubu grešku, koristeći neproverene informacije objavljene na nezavisnom internet resursu“, navodi se u komentaru publikacije.
Istovremeno, list se pozivao na informacije sa zvaničnog sajta Parka Patriota. Međutim, takve informacije o pukovniku se ne nalaze na ovom sajtu.
Brojni mediji su požurili i preneli senzacionalnu vest, verovatno iz trećih izvora, s obzirom da ovaj ruski sajt ne dozvoljava pristup čitaocima iz našeg dela sveta.
„Super-raketa“ u arsenalu Su-34
Vazdušno-lansirana balistička raketa Kindžal prvobitno je dizajnirana za lovac-presretač MiG-31K i strateške bombardere Tu-160M i Tu-22M3M. Međutim, ruski stručnjaci već duže vreme razvijaju rešenje u kome bi jurišni avion Su-34 mogao da nosi i ispaljuje rakete Kindžal.
Razlog za ovo bi mogao da bude to što je proizvodnja supersoničnih presretača MiG-31 u Rusiji obustavljena. Imajući to u vidu, Moskva bi morala da nađe alternativnu i podjednako brzu i okretnu platformu za Kindžal. Podsetimo, Kindžal se lansira pri brzini od 2 maha.
Tako je 2021. godine Ministarstvo odbrane Rusije započelo rad na integraciji Kindžal raketa na drugim borbenim avionima, uključujući Su-34 i starije modele Su-30. Na kraju vrlo verovatno će Su-34 biti izabran kao naredni zvanični „nosač“ rakete Kindžal.
Ova modifikacija aviona izaziva zabrinutost među protivnicima Rusije, posebno onih koji pomažu Ukrajini, jer je Su-34 daleko manji od strateških bombardera, što otežava njegovu detekciju za sisteme ranog upozorenja.
Razorni tandem: Su-34 i Kindžal
Kombinacija Su-34 i Kindžal mogla bi biti izuzetno efikasna i razorna, čak i protiv najjačih sistema PVO. U poređenju sa MiG-31K, savremenija verzija Su-34NVO ima duži dolet, a takođe poseduje određene karakteristike smanjene vidljivosti za neprijateljske radare i senzore.
Kao što je već naglašeno, Su-34 je mnogo fleksibilnija platforma, koju ruske Vazdušno-kosmičke snage koriste u čitavom spektru misija.
Rusija već duže vreme planira da naoruža jedno od najefikasnijih borbenih aviona hipersoničnim projektilima Kindžal, što svakako stvara dodatni pritisak na Kijev i NATO.
Zapad će morati brzo da pronađe rešenje za bržu i efikasniju detekciju ruskih Su-34, inače bi mogao da bude u velikom zaostatku.
Raketa Kindžal ima domet od 1.500 do 2.000 kilometara, dok se svaki Su-35 (takođe ruski lovac) može pohvaliti maksimalnim doletom od 4.000 kilometara.
Da je ruski Su-34 prvi put upotrebio hipersoničnu raketu „Kindžal“ u ukrajinskom sukobu, pisano je u nekoliko navrata do sada, međutim, nikada zvanično potvrđeno od strane ruskih vlasti.
Гаги, Гаги, олош су фашисти увек били а то су Бандеровци Укри. Сврстао си се уз фашисте ГАГИ. Промени име.
Nije specijalna vojna operacija,nego agresija ološke Rusije na Ukrajinu,ne brinite neće vas Srbi Putin grdiri.