Tokom sedmog testa svemirske rakete SpaceX Starship, prva faza sa raketom za višekratnu upotrebu Super Heavy uspešno se vratila na poligon, ostatak je izgoreo u atmosferi. Kompanija je objavila delimičan neuspeh sledećeg testa letelice.
Olupina broda pala je u vode Atlantskog okeana u Karipskom moru. Izveštava se da je nekoliko putničkih aviona bilo prinuđeno da promeni kurs kako bi izbegli sudar sa zapaljenim ostacima Starship-a i dvostepene rakete.
Video zapisi na društvenim mrežama prikazuju vatrene kugle kako prelaze nebo iznad ostrva Turks i Kaikos u Karipskom moru.
Incident sa raketom Starship
SpaceX kompanija Ilona Maska (Elon Musk) lansirala je raketu Starship u najnoviji probni let, ali se letelica raspala dok se raketni pojačivač neoštećen vratio u bazu.
Kako je SpaceX objavio, nedugo nakon lansiranja iz južnog Teksasa, Starship, koji je sprovodio bespilotni testni let i nosio „virtuelne satelite“, raspao se u, kako su to nazvali, „brzom neplaniranom demontažom“ (rapid unscheduled disassembly – RUD). Ovaj događaj predstavlja neuspjeh za Maskov vodeći raketni program, samo nekoliko sati nakon što je u Floridi uspešno lansiran ogromni New Glenn raketni sistem Džefa Bezosa (Jeff Bezos) iz kompanije Blue Origin.
Na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama prikazuju se vatrene lopte kako prelaze nebo iznad Turks i Kaikosa u Karibima.
Uticaj eksplozije na vazdušni saobraćaj
Eksplozija Starship rakete naterala je desetine letova avio-kompanija da promene svoje rute u vazdušnom prostoru iznad Meksičkog zaliva, kako bi izbegli pad potencijalnih delova rakete.
Starship exploding captured on an airplane pic.twitter.com/Y5maQrfmPG
— Tesla Owners Silicon Valley (@teslaownersSV) January 17, 2025
Kako je došlo do eksplozije
Šest motora rakete prestalo je sa radom, jedan po jedan, tokom penjanja, a veza sa raketom izgubila se nakon samo osam i po minuta od lansiranja. Poslednji podaci pokazuju da je Starship dostigao visinu od 146 km i brzinu od 21.317 km/h.
Starship raketa, duga 123 metra, trebalo je da se lansira iz Teksasa iznad Meksičkog zaliva i skoro u potpunosti obiđe Zemlju, slično prethodnim testnim letovima. SpaceX je unutar Starship-a postavio deset „virtuelnih satelita“ radi vežbe njihovog „izbacivanja“ u orbitu.
Minut pre eksplozije, SpaceX je upotrebio ogromne mehaničke ruke na lansirnoj platformi, kako bi uhvatio veliki višekratni raketni pojačivač koji se sigurno vratio i spojio sa sigurnosnim mehanizmom, kao što je to učinjeno prošlog oktobra.
Ipak, zadovoljstvo zbog uspeha tog segmenta ubrzo je ustupilo mesto razočaranju ne samo za samu kompaniju, već i za mnogobrojnu publiku koja se okupila na južnoj obali Teksasa.
Maskova reakcija
Vlasnik SpaceX-a, Ilon Mask, uz dozu humora prokomentarisao je eksploziju Starship-a:
„Uspeh nije siguran, ali zabava je zagarantovana,“
napisao je Mask uz video snimak plamtećih ostataka rakete na svojoj platformi X (bivši Tviter).
Success is uncertain, but entertainment is guaranteed! ✨
— Elon Musk (@elonmusk) January 16, 2025
pic.twitter.com/nn3PiP8XwG
U drugoj objavi na istoj platformi, Mask je naveo da preliminarne analize pokazuju da je „došlo do curenja kiseonika/goriva u prostoru iznad zaštitnog zida motora, dovoljno velikog da se napravi veći pritisak od kapaciteta za ventilaciju.“
Značaj Starship programa
Ovo je bio sedmi probni let za najveću i najjaču raketu na svetu. NASA je poručila dve ovakve Starship rakete za buduću misiju sletanja astronauta na Mesec tokom ove decenije, dok je Maskov krajnji cilj – planeta Mars.