Mnogi bi rekli, na osnovu iskustava iz ukrajinskog sukoba, da izviđački i borbeni helikopteri više nemaju tako perspektivnu budućnost. Francuzi, međutim, pokazuju inventivnost i prilagodljivost.
Kritičari borbenih helikoptera podsećaju da je američka vojska odlučila da obustavi svoj program FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft), pravdajući odluku sveprisutnošću dronova i drugih daljinski upravljanih oružanih sistema (MTO) na bojnom polju.
Program FARA bio je usmeren na razvoj izviđačkog i borbenog helikoptera sposobanog za letenje brzinom od približno 370 km/h i autonoman rad u visoko osporavanim okruženjima. Odluka o obustavljanju programa FARA doneta je u korist zamene helikoptera dronovima.
Imaju li borbeni helikopteri budućnost?
Analiza portala oruzjeonline.com, objavljena početkom prošle godine, bavila se upravo ovom temom i ukazivala da može biti rizično donositi konačne zaključke na osnovu povratnih informacija iz sukoba koji još traje.
Na primer, u prvim mesecima rata u Ukrajini, taktički turski dron Bayraktar TB-2, koji su koristile ukrajinske snage, široko je istican i predstavljen kao “wunderwaffe”. Međutim, taj efekat nije dugo trajao, dron je doživeo potpuni debakl i ekspresno nestao sa ratišta.
Sličan stav iznosi i francuski general Pjer Šil, načelnik Generalštaba kopnenih snaga. U izjavi za francuske medije, general je istakao da ne treba donositi prenagle zaključke.
„Mnogi su uvereni, na osnovu iskustava iz rusko-ukrajinskog primera, da su helikopteri sada tehnološki prevaziđeni, zanemarujući određene lekcije s terena koje pokazuju da helikopteri i dalje ostvaruju očekivane efekte na bojnom polju“, rekao je ovaj general.
„Helikopteri s posadom nisu rekli poslednju reč, jer uloga čoveka, kao glavnog instrumenta borbe, ostaje ključna – on je jedini sposoban da se efikasno bori u okruženju gde komunikacije više ne funkcionišu.“
Francuska se prilagođava i integriše dronove u borbene helikoptere
Za Francusku helikopteri i dronovi mogu biti komplementarni. Otuda i koncept „dronizacije vazdušne borbe“, koji je bio tema eksperimenata koje je sproveo 3. puk borbenih helikoptera, kako prenosi navedeni francuski sajt.
„Posmatrajući nedavna tehnološka dostignuća na savremenim ratištima, trenutno istražujemo mogućnosti koje pruža upotreba FPV dronova“, saopštili su francuski vojni zvaničnici u decembru.
Jedan od tih eksperimenata uključivao je upravljanje FPV dronom iz kokpita borbenog helikoptera Gazelle.
U intervjuu iz novembra prošle godine, francuski general David Kruzij, komandant lake avijacaije francuske vojske (Aviation Légère de l’Armée de Terre), podsetio je da princip saradnje između helikoptera i dronova „postoji u doktrinarnim dokumentima već 15 godina“. „Dronovi danas predstavljaju izuzetnu priliku. Tehnološki napredak omogućava nam da pređemo s teorije na praksu“, dodao je.
Za sada, Francuska namerava da koristi i integriše na helikoptere dronove i lutajuću municiju dostupnu na tržištu, ali radi i na razvoju koncepta Engins Lancés par Aéronefs (ELA) – uređaja koji proizvode kinetičke ili nekinetičke efekte na kratkim i srednjim distancama.
Cilj je da dronovi, nakon lansiranja, budu u stanju da unište cilj udaljen 20 km od helikoptera ili da obave izviđačku misiju na udaljenosti od 50 km ispred helikoptera.
Procene su da će ovo biti moguće implementirati na budući francuski helikopter Guepard, opremljen kontrolnim i komandnim kompletom za borbene vazdušne operacije. Takođe, kako bi se sprečilo elektronsko ometanje i smanjilo kognitivno opterećenje posade, ovi uređaji će biti opremljeni algoritmima veštačke inteligencije.
Dugoročno gledano, to jest za 15 ili 20 godina, Francuzi se nadaju da će imati „taktičku borbenu bespilotnu letelicu“, koja će raditi poput „lojalnog pratioca“ kod lovaca šeste generacije ali sa borbenim helikopterom budućnosti.
Ипак,будућност припада техници без људске посаде,значи дронови беспилотне летелице,прецизна оружја великог домета итд.све остало је месара са политичким ценама.хеликоптер са дроновима је само прелазно решење ка вишим технологијама.
Vrlo korisna doktrina , koja koliko toliko moze spasiti posadu.