Nekoliko dronova pogodilo je južnu Rusiju u nedelju ujutru, saopštili su očevici na društvenoj mreži X. Eksplozije su se čule u Rostovskoj i Belgorodskoj oblasti.
Ukrajinski dronovi su poslati iznad grada Taganrog, luke na Azovskom moru u Rostovskoj oblasti.
Aktivirana je vazdušna uzbuna, navode izvori koje citira Ukrajinska pravda.
Ruska vojska izvestila je da je tokom dana oborila avion MiG-29 i 174 ukrajinska drona. Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je:
„Lovac Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije oborio je MiG-29 ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Sistemi PVO pogodili su tri vođene bombe francuske proizvodnje, projektil HIMARS američke proizvodnje i 174 bespilotne letelice.“
Napad na gasni terminal u Ust-Lugi
U noći između 3. i 4. januara, ukrajinske snage ponovo su gađale gasni terminal u luci Ust-Luga u Lenjingradskoj oblasti.
Prema takozvanom “Institutu za proučavanje rata, ISW” sa sedištem u Vašingtonu, geolocirane slike pokazuju oštećenja na gasnom terminalu kompanije Novatek.
Takođe, svi ostali kanali i nalozi na socijalnim mrežama zapadnih službi ponavljaju iste tvrdnje.
Takođe, ukrajinske snage pokušale su napad na rusku vazdušnu bazu Baltimor u Voronježu sa pet dronova, ali su svi oboreni.
Guverner Lenjingradske oblasti Aleksandar Drozdenko potvrdio je da su tri drona oborena u blizini zaliva Luga, tvrdeći da nema štete. Ipak, verovatno je bar jedan dron pogodio nešto.
Ofanziva ukrajinskih snaga u Kursku
Ukrajinske snage pokrenule su višestruke napade u regionu Kurska, što je izazvalo iznenađenje među ruskim trupama.
„Rusi su veoma zabrinuti, jer su napadnuti iz više pravaca“, rekao je Andrij Kovaljenko, šef “Centra za borbu protiv dezinformacija Saveta za nacionalnu bezbednost Ukrajine”. Iako je do sada znao, potpuno kontradiktorno imenu svog centra, da širi dezinfomacije, ovoga puta je upravu.
Šef Predsedništva Zelenskog, siva eminencija u Ukrajini, Andrij Jermak potvrdio je operaciju, izjavivši: „Kursk, dobre vesti – Rusija dobija ono što zaslužuje.“
Ukrajinske snage (OSU) pokrenule su intenzivne ofanzivne operacije u Sudžanskom rejonu Kurske oblasti, ciljajući selo Boljšoje Soldatskoje. Ovo strateški važno naselje, udaljeno 20 kilometara od Sudže i 80 kilometara od Kurska, postalo je jedno od ključnih žarišta sukoba.
Prema vojnim dopisnicima i izvorima sa obe strane, ukrajinska vojska koristi napredne taktike i značajne rezerve, uključujući pešadiju, tešku mehanizaciju i dalekometne rakete.
Ofanziva sa kompleksnom taktikom
Ukrajinske snage primenjuju taktiku malih mobilnih grupa, koje se kreću šumskim putevima pod zaštitom borbenih vozila. Noću se izvode akcije razminiranja, dok se danju napadi podržavaju raketnim udarima i sredstvima elektronskog ratovanja. Analitičari navode da je ova taktika slična onoj koja je primenjena tokom napada u avgustu 2024. godine.
Selo Boljšoje Soldatskoje moglo bi biti glavni ili pomoćni pravac udara, dok je osnovni cilj ukrajinskih snaga proboj prema Kursku, što bi imalo strateški značaj u širem kontekstu sukoba.
Međutim, ukrajinski napori nailaze na organizovanu rusku odbranu. Na pravcu ka selu Berdino, ukrajinske kolone borbenih vozila su zaustavljene i pretrpele značajne gubitke, uključujući uništavanje borbenih vozila pešadije od strane ruskih FPV dronova.
Aktuelno stanje na terenu
Prema izveštajima, ukrajinske snage pokušavaju da zaobiđu Boljšoje Soldatskoje napadima u pravcima Novosotnickog, Čerkaskog i Porečnog, s ciljem presecanja ključnih ruskih linija snabdevanja. Na drugoj strani, ruske trupe organizuju kontraofanzivu kod Kornejeva, dodatno pojačavajući svoje odbrambene položaje.
Istovremeno, ukrajinske snage koriste taktiku „pendula“, gde borbena vozila konstantno prevoze pešadiju između linija, stvarajući kontinuirani pritisak na ruske odbrambene položaje. Ruski izvori navode da su njihovi vojnici zadržali kontrolu nad ključnim tačkama, uprkos intenzivnim napadima.
Moguće strategije i ciljevi
Analitičari smatraju da ovakva aktivnost ukazuje na ozbiljne namere Ukrajine, a glavni cilj može biti kontrola nad magistralom Sudža–Kursk. Kontrola ovog puta omogućila bi ukrajinskim snagama napredovanje ka ključnim infrastrukturnim objektima u regionu.
Međutim, postoji mogućnost da je ovo odvlačenje pažnje, sa ciljem oslabljivanja ruskih pozicija na drugim pravcima. Ruske snage, koristeći napredne sisteme izviđanja i bespilotne letelice, uspešno identifikuju i neutralizuju pretnje, čime sprečavaju dalji proboj ukrajinskih trupa.
Intenziviranje sukoba u Sudžanskom rejonu
Situacija u Sudjanskom rajonu Kurske oblasti ukazuje na eskalaciju sukoba. Primenom teške mehanizacije i sofisticirane koordinacije, ukrajinske snage pokušavaju da slome ruske odbrambene linije. Ruska strana, sa svoje strane, intenzivno jača odbranu i koristi savremena sredstva za detekciju i neutralisanje pretnji.
Dok borbe postaju sve intenzivnije, i dalje ostaje neizvesno da li će ukrajinske snage uspeti da postignu značajniji proboj ili će ruske trupe uspeti da stabilizuju linije odbrane i očuvaju stratešku prednost u ovom regionu.
Ruski planovi za kontraofanzivu
Sa druge strane, američki Bloomberg izveštava da Rusija planira intenziviranje napora u regionu Kurska kako bi do proleća uklonila ukrajinske trupe sa teritorije.
Prema američkim procenama, ruske snage u regionu Kurska broje oko 50.000–55.000 vojnika, uključujući severnokorejske trupe koje podržavaju Ruse.
Lik ladno izvadio telefon da snima, umesto da pomogne povređenima.
Masovne pogibije u najavi.
Da već pola godine slušam te bajke
Ma gledam snimke i jedni i drugi jure ko muve bez glave u smrt.