U Južnoj Koreji već danima traje politička kriza zbog neuspelog pokušaja hapšenja privremeno suspendovanog predsednika Yoon Suk Yeola. Nakon što je 31. decembra 2024. godine sud u Seulu izdao nalog za njegovo hapšenje zbog optužbi za pobunu i zloupotrebu vlasti, istražitelji su naišli na ozbiljan otpor prilikom pokušaja sprovođenja sudske odluke.
Pripadnici policije stigli su do zvanične predsedničke rezidencije s namerom da uhapse predsednika. Međutim, njegovo obezbeđenje, pozivajući se na brojne razloge i imunitet predsednika, sprečilo je njihov ulazak.
Predsednikovo obezbeđenje, pripadnici 55. gardijskog korpusa, blokirali su palatu i nisu dozvolili ulazak policiji i tužiocima koji su stigli.
Višesatno sučeljavanje nije donelo željeni rezultat: istražitelji su bili primorani da se povuku, priznajući da u trenutnim okolnostima nalog nije moguće sprovesti.
Podsetimo, istražitelji Južne Koreje pokušali su u petak bezuspešno da uhapse predsednika Yoon Suk Yeola u njegovoj rezidenciji u Seulu zbog neuspelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja 3. decembra.
Tokom skoro šest sati, tužioci i agenti Kancelarije za borbu protiv korupcije među visokim zvaničnicima (CIO), koji vode istragu o „pobuni“ protiv Yoona, ostali su unutar predsedničke rezidencije u elitnom naselju Hannam.
Na kraju su napustili rezidenciju oko 13:30 (05:30 po beogradskom vremenu), ne uspevši da sprovedu hapšenje.
„Što se tiče izvršenja naloga za hapšenje danas, odlučeno je da je to fizički nemoguće zbog uporne blokade,“ saopštio je CIO u zvaničnom saopštenju. „Zabrinutost za bezbednost osoblja na licu mesta dovela je do odluke da se prekine sprovođenje naloga za hapšenje,“ dodaje se u saopštenju.
Jedan oficir Generalštaba iz Seula izjavio je da je tim CIO bio „u sukobu“ sa vojnicima koji su bili pod komandom predsedničke službe bezbednosti. Predsednička služba bezbednosti je saopštila da su „pregovarali“ sa CIO.
Predsednička služba bezbednosti, koja nastavlja da štiti Yoona kao aktuelnog šefa države, već je sprečila nekoliko pretresa istražitelja u njegovom domu proteklih dana.
Advokatski tim Yoona, koji je hitno stigao u predsedničku rezidenciju u petak ujutro, ponovo je osudio nalog za hapšenje kao „nezakonit i nevažeći“.
CIO ima rok do 6. januara da sprovede nalog za hapšenje, koji je u utorak izdao sud u Seulu na njihov zahtev.
Hapšenje Yoona Suk Yeola, koji zvanično ostaje šef države i samo je suspendovan dok se ne potvrdi njegova smena od strane Ustavnog suda do sredine juna, bilo bi presedan u istoriji Južne Koreje.
Demonstracije i sukobi
Stotine pristalica Yoona, uključujući poznate desničarske jutjubere i hrišćanske propovednike, kampovale su u blizini predsedničke rezidencije tokom noći između četvrtka i petka, neki od njih organizujući noćne molitvene sesije.
Oko 2.700 policajaca raspoređeno je u toj oblasti nakon sukoba između pristalica i protivnika smenjenog predsednika u četvrtak uveče.
Vanredno stanje koje je šokiralo naciju
Podsećamo, Yoon Suk Yeol našao se u centru skandala nakon pokušaja uvođenja vojnog stanja 3. decembra 2024. godine. On je optužio opoziciju za paralizu vlasti i pokušaje destabilizacije, što je, prema njegovom mišljenju, zahtevalo rigorozne mere.
Međutim, njegove akcije izazvale su masovne proteste i kritike parlamenta, koji je 14. decembra glasao za njegov opoziv. Predsednim je bio primoran da povuče tu odluku nekoliko sati kasnije, kada su poslanici uspeli da uđu u parlament i izglasaju predlog o ukidanju vanrednog stanja, dok su njihovi pomoćnici blokirali vrata nameštajem, a hiljade “prodemokratskih” demonstranata okupilo se ispred parlamenta.
Situaciju dodatno komplikuje činjenica da je nakon opoziva predsednika, premijer Han Duck Soo privremeno preuzeo predsedničke dužnosti. Međutim, 27. decembra parlament je izglasao i njegov opoziv, optužujući ga za podršku akcijama Yoon Suk Yeola. Kao rezultat, zemlja se našla u političkom vakuumu.