U prazničnom duhu, grčka vlada je donela odluku da Ukrajini isporuči 24 navođene rakete RIM-7 Sea Sparrow kratkog dometa. Grčko Ministarstvo odbrane izjavilo je da su ove rakete bile deo grčkog arsenala čak 40 godina.
Ova odluka izaziva pitanja, s obzirom na trenutni napredak ruskih snaga u Donbasu i sve glasnije pozive evropskih lidera za pokretanje pregovora između Moskve i Kijeva.
Do sada je grčka vlada izbegavala da objavi konkretne podatke o količinama i vrstama oružja poslatim Ukrajini. Međutim, sve su češći zahtevi da se parlamentu podnese detaljan izveštaj o ukupnom doprinosu Atine ukrajinskim snagama.
Ruski mediji citirali su grčke izvore koji izveštavaju o kolonama kamiona koji transportuju artiljerijsku municiju preko Balkana i Poljske do Ukrajine. Ruska strana oštro reaguje na ovu podršku, ukazujući da grčko angažovanje doprinosi eskalaciji sukoba.
Kako će Ukrajina koristiti mornaričke rakete Sea Sparrow bez brodova?
U grčkoj mornarici, ove rakete se lansiraju sa fregata i patrolnih čamaca. Pitanje koje se prirodno postavlja jeste kako će Ukrajina koristiti ove rakete s obzirom na to da ukrajinska mornarica nije aktivan učesnik sukoba, niti im je preostalo brodova.
Odgovor na ovo pitanje dala je prosto. Ove rakete će zapravo biti lansirane sa kopna, pomoću modifikovanih sistema ukrajinske artiljerije.
Ukrajinski inženjeri su razvili “inovativne metode” za modifikaciju postojećih raketnih sistema, kako sovjetske, tako i zapadne proizvodnje, kako bi mogli da lansiraju različite vrste projektila.
Ovi modifikovani hibridni sistemi se često nazivaju “FrankenSAM”, jer kombinuju elemente različitih lansirnih sistema, a ime su dobili spajanjem Franksenštajn i SAM (raketa zemlja-vazduh), o čemu smo u nekoliko navrata već pisali.
Jedan od ovih primera je prilagođavanje sovjetskog sistema Buk. Ukrajinski inženjeri su prilagodili stare lansere Buk kako bi mogli da ispaljuju savremenije rakete, uključujući RIM-7 Sea Sparrow.
Proces modifikacije i efikasnost
Proces prilagođavanja ovih sistema zahteva značajno vreme, pa ukrajinska vojska trenutno ne raspolaže velikim brojem ovakvih modifikovanih lansera. Ipak, grčke rakete Sea Sparrow biće lansirane upravo sa ovih modifikovanih sistema Buk.
Prvi modifikovani sistem Buk pušten je u upotrebu oktobra 2023. godine kako bi se ojačale protivvazdušne sposobnosti Ukrajine.
Prema ukrajinskim medijima, ovi “hibridni” sistemi su se pokazali izuzetno efikasnim. Sa druge strane, Rusi su objavili snimke na kojima vidimo kako uništavaju ove ukrajinske hibride.
„Čak i mali broj raketa Sea Sparrow koje dobijemo iz Grčke pomoći će našim naporima da unapredimo protivvazdušnu odbranu,“ zaključuju ukrajinski mediji.
Rakete RIM-7 Sea Sparrow: Najčešće korišćeno protivvazdušno oružje Zapada
RIM-7 Sea Sparrow, sa operativnim stažom dužim od 30 godina, jedno je od najčešće korišćenih protivvazdušnih projektila u zapadnim arsenalima.
Raketa Sea Sparrow u svojoj standardnoj upotrebi (sa brodova) ima domet do 20 kilometara (10 nautičkih milja), dok njena maksimalna brzina prelazi 4.200 km/h. Sistem navođenja je poluaktivnog tipa, što je čini pouzdanim i efikasnim oružjem u borbi protiv vazdušnih pretnji.
Raketa ima domet do 15 kilometara i može da dejstvuje na visinama do 15 kilometara, čineći je solidnim sredstvom protiv aviona i bespilotnih letelica.
Grčka planira da ove rakete preda ukrajinskoj mornarici, kako bi ih koristili za odbranu od ruskih dronova i aviona. Ova pomoć dolazi u trenutku kada se ruske snage šire u Donbasu, a dugotrajni rat iscrpljuje zalihe municije širom Zapada.
Slanje raketa RIM-7 Sea Sparrow Ukrajini predstavlja zanimljiv primer kako se prilagodljive tehnologije mogu koristiti u situacijama gde se resursi primarno namenjeni mornarici mogu implementirati za kopnenu odbranu.
NATOslavna braća