NaslovnaNovostiSaudijska Arabija planira kupovinu čak 100 turskih lovaca pete generacije KAAN

Saudijska Arabija planira kupovinu čak 100 turskih lovaca pete generacije KAAN

Kraljevina Saudijska Arabija iskazuje ozbiljno interesovanje za nabavku 100 lovaca pete generacije KAAN, razvijenih u Turskoj. Ovu informaciju objavio je turski list Milliyet, navodeći da su dve zemlje otpočele pregovore o sveobuhvatnoj saradnji u domenu odbrambene industrije.

Ranije je Saudijska Arabija već investirala u turske vojne tehnologije, kupivši bespilotne letelice Akıncı TİHA. Sada se razgovara o proširivanju partnerstva nacionalnim borbenim avionom KAAN.

U Istanbulu je održan sastanak na kojem je Haluk Gorgun, čelnik turske odbrambene industrije, primio delegaciju iz Saudijske Arabije. Delegaciju su činili zamenik ministra odbrane Haled bin Husein Al-Bajari i komandant Ratnog vazduhoplovstva, princ Turki bin Bandar Al Saud.

U Ankari se načelnik Generalštaba turskih Oružanih snaga, general-major Matin Gorek, sastao sa načelnikom Generalštaba Saudijske Arabije, general-majorom Fajadom bin Hamidom ar-Ruvaem. Ovi susreti naglašavaju visok nivo vojne saradnje dve zemlje.

Trodnevni pregovori, posvećeni jačanju vojno-tehničke saradnje – uključujući i projekat KAAN, održavaju se u kontekstu plana „Saudi Vision 2030“, koji ima za cilj diverzifikaciju ekonomije Saudijske Arabije i jačanje njenih vojnih sposobnosti.

Lovac KAAN, poznat i pod oznakama TF-X ili MMU, razvojni je projekat turske kompanije Turkish Aerospace Industries (TAI), uz učešće kompanije BAE Systems.

turski tf x kaan
turski tf x kaan

Reč je o dvomotornom stelt lovcu, osmišljenom da obezbedi nadmoć u vazduhu u svim vremenskim uslovima. Planirano je da zameni zastarele F-16 u turskoj avijaciji i bude ponuđen na izvoznom tržištu.

Prvi prototip aviona KAAN obavio je zemaljska i vazdušna testiranja u martu 2023. godine, dok je njegov prvi let usledio 21. februara 2024, nakon početno najavljenog roka za decembar 2023. godine. Ovaj događaj označava važan korak u razvoju turske vazduhoplovne industrije i njenih ambicija na međunarodnoj sceni.

Kaan, odgovor Turske nakon što su im SAD zabranile F-35

KAAN je projekat razvijen u turskoj odbrambenoj industriji. To je najambiciozniji oružani program u istoriji Turske, a cilj je proizvodnja aviona 5. generacije. Turci su već razvili prototip koji je dva puta leteo i do sada prošao sve testove.

Nakon tih testova letenja, izvršni direktor Turkish Aerospace Industries (TAI), Temel Kotil, izneo je smele tvrdnje da je njihov novi lovac KAAN „bolji od“ američkih F-35.

KAAN ima dužinu od 21 metar i, prema proizvođaču, može dostići maksimalnu brzinu od 1,8 Maha zahvaljujući svojim dvostrukim motorima. Poseduje, naravno, stealth karakteristike i biće opremljen naoružanjem vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, kao i pametnom municijom.

istorijski trenutak za tursku lovac kaan prvi turski avion pete generacije izveo svoj prvi let video
lovac kaan prvi turski avion pete generacije izveo svoj prvi let, februar 2024

Isključeni iz F-35 programa zbog odluke o kupovini ruskih S-400 PVO sistema, Turska je ostala “ranjiva”, a vazduhoplovne snage su postale Ahilova peta, naročito jer SAD još odugovlače sa nabavkom F-16 Block 70 Viper aviona za Tursku i modernizacijom postojećih F-16 aviona na najmoderniji standard.

Sa druge strane, u Turskoj se planira nabavka preko stotinu aviona KAAN, koji će činiti najveći deo lovačke flote turskog ratnog vazduhoplovstva.

Koje oružje će nositi turski KAAN?

Za sada znamo sa sigurnošću koje vazduh-vazduh oružje će KAAN moći da koristi u misijama. S obzirom na to da je prvenstveno razvijen kao lovac za ostvarivanje nadmoći u vazduhu, KAAN je dizajniran tako da se bolje snalazi u vazdušnim borbama i u opštim misijama borbe protiv vazdušnih ciljeva.

U ovoj ulozi KAAN će moći da nosi sledeće oružane sisteme:

  • tursku vazduh-vazduh raketu Bozdoğan,
  • američku vazduh-vazduh raketu AIM-9X ASRAAM,
  • američku raketu AIM-120 AMRAAM kompanije Raytheon i
  • turski Gökdoğan.

Detaljnije, turske rakete Bozdoğan (Merlin, žurica) i Gökdoğan (Peregrine, sivi soko) biće jedino vazduh-vazduh oružje domaće proizvodnje koje će KAAN nositi.

Prva raketa ima domet od 15 kilometara, dok druga doseže 65 kilometara (izvan vizuelnog dometa, poznato kao BVR).

gripen, kaan, f 35, su 35, rafale
gripen, kaan, f 35, su 35, rafale

Američke rakete AIM-9X i AIM-120 su popularno vazduh-vazduh oružje koje koriste mnoge zemlje širom sveta.

  • AIM-9X Sidewinder (ASRAAM) je napredna raketa vazduh-vazduh sa maksimalnim dometom od 15 kilometara.
  • S druge strane, AIM-120 (AMRAAM) je srednjedometna raketa koja može pogoditi ciljeve na maksimalnoj udaljenosti od 120 kilometara.

6 KOMENTARA

  1. Па логика је да га ти користиш и тако промовишеш. Купују генерацију 4,4+ а имаш кућни генерацију 5.
    Нема смисла. Правиш апарат или беспилотне летелице а немаш ни мобилни телефон

  2. Daleko je to od gotovog…zašto bi kupovali
    najskuplji avion 4generacine(Ef 2000) ako
    mogu da proizvedu svoj 5generacije…ulažu Turci
    dosta u svoju namensku industriju…ali tu treba
    dosta vremena da bi bili na nivou konturenata…
    morori su američki GE.

  3. Jasno je da KAN, samo vizuelno podseća na moćan avion 5 gen. tipa Raptor 22 ili Su 57, ali je isto tako jasno, da ovaj avion nema adekvatne motore i snažnu.pogonsku grupu, takođe ni radar, tako daaaa.?????

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave