NaslovnaNovostiBeograd iznenadio sve: Koliko košta hangar za lovac Rafale i koliko su...

Beograd iznenadio sve: Koliko košta hangar za lovac Rafale i koliko su potrošili Srbija i Hrvatska?

Srbija je iznenadila sve, jer je potrošila manje nego bilo koji drugi korisnik Rafala za izgradnju infrastrukture za smeštaj ovih lovaca.

Jedan ugledni portal je proučio i detaljno analizirao sume koje su balkanske zemlje uložile u izgradnju savremenih hangara i ostale infrastrukture za francuske lovce Rafale.

Koliko zapravo košta vazduhoplovna baza za ove savremene francuske avione?


Koliko su potrošile Srbija i Hrvatska?

Kao što već znate, Srbija je, posle višemesečnih pregovora, konačno obezbedila ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafale od francuske kompanije Dassault. Uskoro će Beograd početi izgradnju novih hangara za buduće letelice.

Srbi su otkrili troškove ovog programa, koji je od ključnog značaja jer je za 12 naručenih Rafala neophodna odgovarajuća infrastruktura, u kojoj će se obavljati operativne, remontne i održavačke aktivnosti.

rafale stigao u hrvatsku
rafale stigao u hrvatsku

Isporuke aviona bi trebalo da se realizuju između 2028. i 2029. godine, a Srbiju će ugrubo koštati 225 miliona evra po letelici.

Kada su u pitanju hangari za ove avione, Srbija planira da ukupno potroši 17,6 miliona evra. Tim projektom srpsko vazduhoplovstvo će izgraditi nove hangare za letelice i modifikovati već postojeće, kako bi se obezbedio prostor za 12 novih lovaca.

Za poređenje, izgradnja specijalizovane infrastrukture za Rafale ukupno je koštala 37 miliona evra Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske. Razumno je uporediti Srbiju i Hrvatsku jer obe zemlje imaju naručeno isti broj aviona Rafale, dakle 12 jedinica.

Međutim, Hrvati su potrošili skoro duplo više na infrastrukturu za svoje avione. To oni objašnjavaju činjenicom da su znatno bolje opremili svoje objekte, jer su u gore pomenutu sumu uračunati i troškovi nabavke simulatora i dodatne opreme.

Nije jasno da li je taj deo opreme nije obuhvaćen srpskim programom izgradnje novih hangara za Rafale nadomak Beograda.

Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama. Nedavno je hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale izjavio kako smatra da srpski lovci neće imati na raspolaganju sve opcije ovog lovca jer Beograd nije u NATO-u.

Hrvatska je kupila polovne Rafala u verziji F3R, dok će Srbija dobiti Rafale u najnovijoj F4.1.


Zašto je trošak Srbije niži?

Uprkos tome, široka balkanska javnost iznenađena je koliko je niska vrednost ovog srpskog programa. Sve ostale zemlje, uključujući i one iz regina poput Grčke, potrošile su znatno više miliona evra za izgradnju savremenih vazduhoplovnih baza.

mornarički rafale na nosaču aviona charles de gaulle u tehničkom hangaru
mornarički rafale na nosaču aviona charles de gaulle u tehničkom hangaru

Na primer, Rumunija je uložila 32 miliona evra za adaptaciju vazduhoplovne baze Fetesti za potrebe lovaca F-16, dok je Bugarska potrošila neverovatnih 103 miliona evra za rekonstrukciju vazduhoplovne baze Graf Ignatievo, pripremajući se za dolazak svojih F-16 Viper.


Francuski lovac Rafale

Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.

Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.

Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.

rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r
rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r

Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.

Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.

Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku i u budućnosti, Srbiju.

Karakteristike:

Tip:Višenamenski lovac
Posada:1-2
Borbeni radijus:1400 km
Maksimalna brzina:2200 km/h
Maksimalna visina leta:15.200 m

Varijante:

  • Rafale A Eksperimentalni;
  • Rafale B Dvosed, zemaljski;
  • Rafale C Jednosed, zemaljski;
  • Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
  • Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
  • Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
  • Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
  • Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;

34 KOMENTARA

  1. Bolje da smo kupili Kineski J-31 em je avion 5 generacije i na nivou je američkih aviona 5. generacije Stelt aviona, i manje bi potrošili para za 12 tih aviona. Mislim da je ovo bilo samo nametnuto sa zapada može ali samo ovo po toj ceni i kraj. Teška je naša situacija jer smo nezavisni a nemamo izlaz na more, sve jasno…

    Slažem se 3
    Ne slažem se 1
  2. Ti avioni su već prevaziđeni,dok stignu mogu pravo u Surčinski muzej.Bolje da smo sami nešto sklepali.Imamo gotov projekat N/A i novac bi ostao u Srbiji.Verovatno je u pitanju još jedna u beskonačnom nizu ucena…Sa zapada ništa dobro…

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  3. Sa jednom “sitnom” razlikom, što Srbija uvek potroši duplo više od planiranog, tako da ta cifra za hangare može biti mnogo veća kada oni na kraju budu i izgrađeni.

    Slažem se 8
    Ne slažem se 2
  4. Да ли да ће ти Рафали уопште доћи у нашу земљу,тешка ситуација у свету. Добар је то авион нема сумње али је то за нас прескупо и по мени у овим светским потресима тешко оствариво. Од запада ништа добро у последњим деценијама нисмо добро имали а ово лако може бити још једна превара у низу,у осталом видећемо ко буде жив и здрав шта ће од свега тога бити.

    Slažem se 19
    Ne slažem se 1
    • U pravu si kod mene velika žal za cenu rafala mogli smo uzeti skoro pa 4 kom su- 57 ili platiti pa sačekati su-41 koji je još jeftiniji.No ti lovci su jako brzi pa bi često dok se zaukaju bili nad zagrebom.I nemamo kako da ih prebacimo ovamo.
      Trebali smo uzeti te kineze pod oznakom J mada mislim da je sve ovo partija šaha koju moramo da igramo.Već smo dali prvu tranšu od 570 i kusur miliona za njih.4.1 pa to su krš avioni po meni,za te pare 2 eskadrile rusa + 2 u rezervnim delovima + oružije i popravka podzemnih hangara i nadzemnih koji još od nato intervencije nismo sredili.No sad je tako kako je moralo je žal ostaje zbog našeg aviona koji nikada nije zaživeo kao i tenk vihor.

      Slažem se 2
      Ne slažem se 2
      • Та прича о Кинеским авионима би била остварена да је могло. Једва су нам и оне системе ФК пребацили. Овим Рафалима се купује још нешто што ми не знамо, а сигурно је нека тајна подршка Француске.

        • Ili iznuđeni potez u političkoj partiji šaha. Ne zabadaj im prst u oko jer nas u EU vole i žele ka prase za 29 -i novembar

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave