NaslovnaNovostiBeograd iznenadio sve: Koliko košta hangar za lovac Rafale i koliko su...

Beograd iznenadio sve: Koliko košta hangar za lovac Rafale i koliko su potrošili Srbija i Hrvatska?

Srbija je iznenadila sve, jer je potrošila manje nego bilo koji drugi korisnik Rafala za izgradnju infrastrukture za smeštaj ovih lovaca.

Jedan ugledni portal je proučio i detaljno analizirao sume koje su balkanske zemlje uložile u izgradnju savremenih hangara i ostale infrastrukture za francuske lovce Rafale.

Koliko zapravo košta vazduhoplovna baza za ove savremene francuske avione?


Koliko su potrošile Srbija i Hrvatska?

Kao što već znate, Srbija je, posle višemesečnih pregovora, konačno obezbedila ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafale od francuske kompanije Dassault. Uskoro će Beograd početi izgradnju novih hangara za buduće letelice.

Srbi su otkrili troškove ovog programa, koji je od ključnog značaja jer je za 12 naručenih Rafala neophodna odgovarajuća infrastruktura, u kojoj će se obavljati operativne, remontne i održavačke aktivnosti.

rafale stigao u hrvatsku
rafale stigao u hrvatsku

Isporuke aviona bi trebalo da se realizuju između 2028. i 2029. godine, a Srbiju će ugrubo koštati 225 miliona evra po letelici.

Kada su u pitanju hangari za ove avione, Srbija planira da ukupno potroši 17,6 miliona evra. Tim projektom srpsko vazduhoplovstvo će izgraditi nove hangare za letelice i modifikovati već postojeće, kako bi se obezbedio prostor za 12 novih lovaca.

Za poređenje, izgradnja specijalizovane infrastrukture za Rafale ukupno je koštala 37 miliona evra Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske. Razumno je uporediti Srbiju i Hrvatsku jer obe zemlje imaju naručeno isti broj aviona Rafale, dakle 12 jedinica.

Međutim, Hrvati su potrošili skoro duplo više na infrastrukturu za svoje avione. To oni objašnjavaju činjenicom da su znatno bolje opremili svoje objekte, jer su u gore pomenutu sumu uračunati i troškovi nabavke simulatora i dodatne opreme.

Nije jasno da li je taj deo opreme nije obuhvaćen srpskim programom izgradnje novih hangara za Rafale nadomak Beograda.

Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama. Nedavno je hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale izjavio kako smatra da srpski lovci neće imati na raspolaganju sve opcije ovog lovca jer Beograd nije u NATO-u.

Hrvatska je kupila polovne Rafala u verziji F3R, dok će Srbija dobiti Rafale u najnovijoj F4.1.


Zašto je trošak Srbije niži?

Uprkos tome, široka balkanska javnost iznenađena je koliko je niska vrednost ovog srpskog programa. Sve ostale zemlje, uključujući i one iz regina poput Grčke, potrošile su znatno više miliona evra za izgradnju savremenih vazduhoplovnih baza.

mornarički rafale na nosaču aviona charles de gaulle u tehničkom hangaru
mornarički rafale na nosaču aviona charles de gaulle u tehničkom hangaru

Na primer, Rumunija je uložila 32 miliona evra za adaptaciju vazduhoplovne baze Fetesti za potrebe lovaca F-16, dok je Bugarska potrošila neverovatnih 103 miliona evra za rekonstrukciju vazduhoplovne baze Graf Ignatievo, pripremajući se za dolazak svojih F-16 Viper.


Francuski lovac Rafale

Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.

Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.

Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.

rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r
rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r

Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.

Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.

Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku i u budućnosti, Srbiju.

Karakteristike:

Tip:Višenamenski lovac
Posada:1-2
Borbeni radijus:1400 km
Maksimalna brzina:2200 km/h
Maksimalna visina leta:15.200 m

Varijante:

  • Rafale A Eksperimentalni;
  • Rafale B Dvosed, zemaljski;
  • Rafale C Jednosed, zemaljski;
  • Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
  • Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
  • Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
  • Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
  • Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;

28 KOMENTARA

  1. Gotovo je nemoguće dopremiti Rusko oružje u ovakvim uslovima,ali mislim da je kupovina Rafala greška.Znam da(ako ne griješim)resursi Migova ističu oko 2028,ali možda se još moglo sačekati sa nabavkom novih aviona(situacija na globalnom nivou se brzo mijenja)koje ko zna tačno kada ćemo dobiti i izuzetno skupih za naše standarde.Mislim da je to više politički potez,da se zemlja mic po mic uvuče u NATO(čeka se da vrijeme i zaborav učine svoje).

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  2. На аеродеому ,,Пуковник Миленко Павловић” у Батајници постоје само два новоизграђена хангара. Њихова првенствена намена да буду радионице за авионе Ласта и нове хеликоптере, а заправо служе и за смештај истих летелица. Руски нови хеликоптери Ми-17 су напољу, на стајанкама, док су Ербасови Х-145 у тим хангарима.
    У међувремену су се наше мудре главе вероватно сетиле да би ту могли да буду Рафали, стим да се заливаде предходно наведени ваздухоплови.
    Све и да се тако уради и по нашем обичају угаси највећи пожар, треба сачекати Французе и њихово мишљење, да ли та два хангара уопште задовољавају стандарде за Рафале.
    Поред тога, сасвим је сигурно да неће бити довољно места за све нове авионе и да ће бити потребна изградња додатних гангара за смештај, уколико постојећи хангари остану радионоце.
    Све у свему, цифра од 17,6 милиона евра за инфраструктуру је нереално ниска, обзиром да су и обе полетно слетне стазе одавно зреле за потпуни ремонт за употребу Мигова и Г-4, а камоли за осетљиве нове ,,Французе”.

  3. Nama treba s 400 za odbranu koga ćemo mi napasti u našoj maloj državi sa avijonima
    Što se tiče hangare ima montažni hangaru za avione koji koštaju 20 posto od naše investicije

    Slažem se 9
    Ne slažem se 2
  4. Fantastično.
    Jeftino ćemo proći za hangare. Samo 17,6 miliona evra, tako da nam francuski avioni koji nas koštaju 225 miliona evra komad dođu kao poklonjeni.
    Od čiste sreće zbog toga i pri pomisli šta su naši stručnjaci mogli da naprave, unaprede, zaposle hiljade i mladih ljudi

    Slažem se 6
    Ne slažem se 2
  5. Клот авион Србија плаћа 230 милиона евра. Дерање и уградња која ћће ући у уџбнике и као јефтино смо прошли са инфраструктуром за Рафале коју нисмо ни почели градити, а добро знамо да код нас све од почетка па до завршетка градње поскупи барем дупло плус квалитет је више него упитан

    Slažem se 6
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave