Srbija je iznenadila sve, jer je potrošila manje nego bilo koji drugi korisnik Rafala za izgradnju infrastrukture za smeštaj ovih lovaca.
Jedan ugledni portal je proučio i detaljno analizirao sume koje su balkanske zemlje uložile u izgradnju savremenih hangara i ostale infrastrukture za francuske lovce Rafale.
Koliko zapravo košta vazduhoplovna baza za ove savremene francuske avione?
Koliko su potrošile Srbija i Hrvatska?
Kao što već znate, Srbija je, posle višemesečnih pregovora, konačno obezbedila ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafale od francuske kompanije Dassault. Uskoro će Beograd početi izgradnju novih hangara za buduće letelice.
Srbi su otkrili troškove ovog programa, koji je od ključnog značaja jer je za 12 naručenih Rafala neophodna odgovarajuća infrastruktura, u kojoj će se obavljati operativne, remontne i održavačke aktivnosti.
Isporuke aviona bi trebalo da se realizuju između 2028. i 2029. godine, a Srbiju će ugrubo koštati 225 miliona evra po letelici.
Kada su u pitanju hangari za ove avione, Srbija planira da ukupno potroši 17,6 miliona evra. Tim projektom srpsko vazduhoplovstvo će izgraditi nove hangare za letelice i modifikovati već postojeće, kako bi se obezbedio prostor za 12 novih lovaca.
Za poređenje, izgradnja specijalizovane infrastrukture za Rafale ukupno je koštala 37 miliona evra Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske. Razumno je uporediti Srbiju i Hrvatsku jer obe zemlje imaju naručeno isti broj aviona Rafale, dakle 12 jedinica.
Međutim, Hrvati su potrošili skoro duplo više na infrastrukturu za svoje avione. To oni objašnjavaju činjenicom da su znatno bolje opremili svoje objekte, jer su u gore pomenutu sumu uračunati i troškovi nabavke simulatora i dodatne opreme.
Nije jasno da li je taj deo opreme nije obuhvaćen srpskim programom izgradnje novih hangara za Rafale nadomak Beograda.
Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama. Nedavno je hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale izjavio kako smatra da srpski lovci neće imati na raspolaganju sve opcije ovog lovca jer Beograd nije u NATO-u.
Hrvatska je kupila polovne Rafala u verziji F3R, dok će Srbija dobiti Rafale u najnovijoj F4.1.
Zašto je trošak Srbije niži?
Uprkos tome, široka balkanska javnost iznenađena je koliko je niska vrednost ovog srpskog programa. Sve ostale zemlje, uključujući i one iz regina poput Grčke, potrošile su znatno više miliona evra za izgradnju savremenih vazduhoplovnih baza.
Na primer, Rumunija je uložila 32 miliona evra za adaptaciju vazduhoplovne baze Fetesti za potrebe lovaca F-16, dok je Bugarska potrošila neverovatnih 103 miliona evra za rekonstrukciju vazduhoplovne baze Graf Ignatievo, pripremajući se za dolazak svojih F-16 Viper.
Francuski lovac Rafale
Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.
Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.
Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.
Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.
Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.
Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku i u budućnosti, Srbiju.
Karakteristike:
Tip: | Višenamenski lovac |
Posada: | 1-2 |
Borbeni radijus: | 1400 km |
Maksimalna brzina: | 2200 km/h |
Maksimalna visina leta: | 15.200 m |
Varijante:
- Rafale A Eksperimentalni;
- Rafale B Dvosed, zemaljski;
- Rafale C Jednosed, zemaljski;
- Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
- Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
- Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
- Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
- Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;
Ovo je pogrešan zaključak jer se porede krivi podaci , Hrvati ne samo da su dobili rabljeni ali puno bolje avioelektronikom i naoružanjem opremljen Rafal , nego šta će ga dobit Srbi , oni su za te pare uredili 24 hangara po NATO standardu u 2 baze , Zagreb i Pula plus regionalni Centar za obuku pilota Rafala koji su zajedno sa Francuzima potpuno opremili sa 2 najnovija Rafal simulatora i gde će da dolaze na obuku piloti Rafala iz celog sveta !Srbi sve to neće da imaju !
Zasto stbi placaju rafale jeftinije oni uzimaju rafale bez oprame za oruzje. I oni ce ugraditi rusku opremu gde ce time dobiti veci domet raketa i bolju dodatnu opremu.
Dakle ovako…kupovina francuskih aviona,je samo nova pljačka građana Srbije!!!
Za 3 MILIJARDE €,mogli smo za VS kupiti : 1 divizion moćnog kineskog PVO sistema HQ-9b,1 divizion kineskog PVO sistema HQ-17ae i 12 najboljih kineskih borbenih aviona(po izboru naših stručnjaka iz RV),sa svom pratećom opremom i najboljim naoružanjem!!!Pa sad zemljaci razmislite,da li bi teritoriju i vazdušni prostor Srbije,BOLJE čuvalo navedeno kinesko naoružanje ili preskupih 12 NATO aviona,4-te generacije,bez najboljeg naoružanja??!!
Hrvacki polovnjaci su matori ko onaj ustaški papak pavle kalinić.
Bolje da smo kupili Kineski J-31 em je avion 5 generacije i na nivou je američkih aviona 5. generacije Stelt aviona, i manje bi potrošili para za 12 tih aviona. Mislim da je ovo bilo samo nametnuto sa zapada može ali samo ovo po toj ceni i kraj. Teška je naša situacija jer smo nezavisni a nemamo izlaz na more, sve jasno…
Sve tacno sem nezavisni zato minus.
A ko ce graditi hangare? Ako rade kinezi sa podizvodjacima, to ce da se srusi i da polupa avione!
Ti avioni su već prevaziđeni,dok stignu mogu pravo u Surčinski muzej.Bolje da smo sami nešto sklepali.Imamo gotov projekat N/A i novac bi ostao u Srbiji.Verovatno je u pitanju još jedna u beskonačnom nizu ucena…Sa zapada ništa dobro…
Sa jednom “sitnom” razlikom, što Srbija uvek potroši duplo više od planiranog, tako da ta cifra za hangare može biti mnogo veća kada oni na kraju budu i izgrađeni.
Da, ali niko na svetu nije placao 225 miliona€-cak ni priblizno!
Koripcija u hrvatskoj a i Rumuniji.
Да ли да ће ти Рафали уопште доћи у нашу земљу,тешка ситуација у свету. Добар је то авион нема сумње али је то за нас прескупо и по мени у овим светским потресима тешко оствариво. Од запада ништа добро у последњим деценијама нисмо добро имали а ово лако може бити још једна превара у низу,у осталом видећемо ко буде жив и здрав шта ће од свега тога бити.
U pravu si kod mene velika žal za cenu rafala mogli smo uzeti skoro pa 4 kom su- 57 ili platiti pa sačekati su-41 koji je još jeftiniji.No ti lovci su jako brzi pa bi često dok se zaukaju bili nad zagrebom.I nemamo kako da ih prebacimo ovamo.
Trebali smo uzeti te kineze pod oznakom J mada mislim da je sve ovo partija šaha koju moramo da igramo.Već smo dali prvu tranšu od 570 i kusur miliona za njih.4.1 pa to su krš avioni po meni,za te pare 2 eskadrile rusa + 2 u rezervnim delovima + oružije i popravka podzemnih hangara i nadzemnih koji još od nato intervencije nismo sredili.No sad je tako kako je moralo je žal ostaje zbog našeg aviona koji nikada nije zaživeo kao i tenk vihor.
Та прича о Кинеским авионима би била остварена да је могло. Једва су нам и оне системе ФК пребацили. Овим Рафалима се купује још нешто што ми не знамо, а сигурно је нека тајна подршка Француске.
Ili iznuđeni potez u političkoj partiji šaha. Ne zabadaj im prst u oko jer nas u EU vole i žele ka prase za 29 -i novembar
Gotovo je nemoguće dopremiti Rusko oružje u ovakvim uslovima,ali mislim da je kupovina Rafala greška.Znam da(ako ne griješim)resursi Migova ističu oko 2028,ali možda se još moglo sačekati sa nabavkom novih aviona(situacija na globalnom nivou se brzo mijenja)koje ko zna tačno kada ćemo dobiti i izuzetno skupih za naše standarde.Mislim da je to više politički potez,da se zemlja mic po mic uvuče u NATO(čeka se da vrijeme i zaborav učine svoje).
Pa kad urade 3 aneksa kao i uvek biće 50 miliona.
На аеродеому ,,Пуковник Миленко Павловић” у Батајници постоје само два новоизграђена хангара. Њихова првенствена намена да буду радионице за авионе Ласта и нове хеликоптере, а заправо служе и за смештај истих летелица. Руски нови хеликоптери Ми-17 су напољу, на стајанкама, док су Ербасови Х-145 у тим хангарима.
У међувремену су се наше мудре главе вероватно сетиле да би ту могли да буду Рафали, стим да се заливаде предходно наведени ваздухоплови.
Све и да се тако уради и по нашем обичају угаси највећи пожар, треба сачекати Французе и њихово мишљење, да ли та два хангара уопште задовољавају стандарде за Рафале.
Поред тога, сасвим је сигурно да неће бити довољно места за све нове авионе и да ће бити потребна изградња додатних гангара за смештај, уколико постојећи хангари остану радионоце.
Све у свему, цифра од 17,6 милиона евра за инфраструктуру је нереално ниска, обзиром да су и обе полетно слетне стазе одавно зреле за потпуни ремонт за употребу Мигова и Г-4, а камоли за осетљиве нове ,,Французе”.
SRPSKI RAFALI OPREMA OPANAK NA VANJSKOM RETROVIZORU
ŠTA ME BOLI K ZA HRVATE SKINITE IH VIŠE SA MREŽE, DAJTE MAKEDINCE
pa sta da pisu kad su makedonci dali jedini avion koji su imali zelenskom
Nama treba s 400 za odbranu koga ćemo mi napasti u našoj maloj državi sa avijonima
Što se tiče hangare ima montažni hangaru za avione koji koštaju 20 posto od naše investicije
Ha, ha..! 17 i po miliona €?! Pa, ova, gamad iz vlasti ne ustaju ujutro bez 100! Živi bili, pa videli!
Fantastično.
Jeftino ćemo proći za hangare. Samo 17,6 miliona evra, tako da nam francuski avioni koji nas koštaju 225 miliona evra komad dođu kao poklonjeni.
Od čiste sreće zbog toga i pri pomisli šta su naši stručnjaci mogli da naprave, unaprede, zaposle hiljade i mladih ljudi
Клот авион Србија плаћа 230 милиона евра. Дерање и уградња која ћће ући у уџбнике и као јефтино смо прошли са инфраструктуром за Рафале коју нисмо ни почели градити, а добро знамо да код нас све од почетка па до завршетка градње поскупи барем дупло плус квалитет је више него упитан
Nije mi samo jasno zasto nismo uzeli S400 nego rafale
Ma to ce biti macka u zavezanom dzaku sa ovim Rafale aeroplanima.Ko ce tu znati da oni tj francuzi nesto nama ne podvale u softverima i samo tamo u bazi u fabrici zaustavi na pritisak tastera i avion ko glineni golub bude.Jel vi znate kako je nasa vvojska u prvom svetskom ratu prosla sa artiljeriskim granatama pred Kolubarsku bitku?Bile su za 2-3 mm veceg kalibra pa su morali u Zastavi u Kragujevcu da ih tanje i onda tek salju na front.Tako da se ne kocoperimo mnogo jel ko zna koji je paket naoruzanja odobren nama jer nismo u OTAN itd itd.A ova igranka je veoma skupa i jos niko nije video ugovor a nece ga ni videti jer Francuzi to ne dozvoljavaju tako da ko to zna koliko su placeni i koliko ce to do kraja kostati jer vidite imaju standardi po kojima se sve mora da ispuni,kao ti hangari i ko zna sta sve jos je uslovljeno.Mislim da su ovo bacene pare i to ne male i sviju nas ce to kostati a da je rezultat ne zna se ni sta ni kako!!!
U pravu je Hrvacki general ,ovo su samo odokativno slični avioni ,a razlika je velika ,što im i cena govori , a ako general kaže da su Srpski Rafali R4 ,inferioran u odnosu na polovni ili izrabljeni ,kako kažu oni, Rafal R3 , onda to govori o samom generalu. On je u stvari rekao o sebi.
Tu kupovinu mogao je samo blagosloviti, onaj što forsira i Jadar. To je više nego za osudu.
Neka se stide oni koji mu u tome služe, a to se svaki put primjeti.
bla bla bla.
Moderno naoruzanje je vise nego potrebno,s‘obzirom da smo okruzeni sa „krvnim neprijateljima“u slucaju agresije neka dobro razmisle.
Rafali su pravi izbor za nasu aviaciju,i nista nije skupo za odbranu nase zemlje..
Nadam se da neće praviti nadstrešnice inače ode sve u propast:)
Ovo ja zovem dobar posao 12 rafala umesto nekih 80 migova 35,a ostane i kusur.
Sačekajte malo sa tim procenama koliko je ko potrošio za infrastrukturu! Mi još nismo ništa napravili a prave cifre će se znati na kraju.
Nov… dugoročno rešenje… odličan avion..
ali je cena astronomska…
Ako nam je. Bombarduju nam zemlju kada hoćev, ubijaju nam narod a nakon neko vreme, pa i opljačkaju nas. Ma mi smo bre…
Skuplja pita od tepsije.Oderali Francuzi onog maloumnika iz Bg.
То је нека грешка ……. Да код нас нешто кошта мање него у остатку света??!!!