Španija naručila 24 turska školska aviona Hürjet, dok Bosni i Hercegovini stižu oklopni terenci Kipri II.
Bosna i Hercegovina je najavila da će u martu naredne godine primiti oklopna vozila otporna na mine i zasede (MRAP, Mine Resistant Ambush Protected) kategorije Kirpi II iz Turske.
Izvoz vojne opreme u Bosnu deo je šire strategije Turske da naoruža zemlje Balkana, gradi prijateljske odnose, stvara savezništva i, u suštini, strateški okruži Srbiju i Grčku.
Godine 2021. potpisan je međudržavni sporazum o saradnji između Sarajeva i Ankare.
Neposredno nakon najave nabavke turskih oklopnih vozila Kirpi II, bosanski ministar odbrane izjavio je: „Kupovina vozila kompanije BMC potvrđuje prijateljske odnose između naše zemlje i Turske.“
Podsećamo, već u septembru ove godine Bosna i Hercegovina je najavila kupovinu turskih bespilotnih letelica srednje visine i dugog dometa tipa Bayraktar TB2. Prvi dron biće isporučen vojsci Bosne i Hercegovine u januaru 2025. godine.
Srbija je već izrazila nezadovoljstvo zbog turske prodaje dronova Bayraktar balkanskim zemljama.
Dok je Srbija prvobitno planirala da kupi bespilotne letelice Bayraktar od Turske, 2023. godine je objavila da je odustala od tog plana, a turski mediji su odmah objavili da je Turska odbila da proda dronove Srbiji.
Srpska vlada je kasnije objasnila da je odlučila da ne nastavi sa kupovinom u znak protesta zbog turske prodaje bespilotnih letelica Bayraktar Kosovu.
Oklopno vozilo Kirpi II
Kirpi II je veća verzija prethodnog modela Kirpi. Proizvodi ga turska kompanija BMC i ima šasiju dužine 7 metara i širine 3 metra.
Može prevoziti 13 vojnika, pružajući im zaštitu od mina i eksplozija.
Oklopno vozilo se može opremiti mitraljezima kalibra 12,7 mm ili 7,62 mm, kao i automatskim bacačem granata od 40 mm.
Španija kupuje Hürjet
Španija i Turska su potpisale memorandum o razumevanju u vezi sa kupovinom turskog školskog aviona Hürjet, čime Španija postaje prva mediteranska zemlja koja će nabaviti ovaj novi avion turske odbrambene industrije.
Hürjet je razvila turska avioindustrija TUSAŞ (Turkish Aerospace Industries). Špansko vazduhoplovstvo je u proteklom periodu detaljno analiziralo mogućnosti ovog aviona. Prototip Hürjeta sleteo je u Madrid u julu ove godine radi detaljne procene.
Nakon toga, španski vojni tim posetio je proizvodne kapacitete Hürjeta u Ankari, gde su dobili opsežne informacije o platformi.
Na osnovu ovih analiza, Madrid je odlučio da nabavi ukupno 24 aviona Hürjet kako bi zamenio svoj zastareli flotni sastav aviona F-5.
Kakav je položaj Turske na svetskom tržištu oružja danas i kako je ona stigla do respektabilnog proizvođača možete pročitati ovde.
Jedino sto vrijedi je barjaktar , ovi transporteri su vise za specijalne jedinice policije.
Sve ovo nikako ne miriše na dobro i treba biti maksimalno oprezan.