Kijev udara na Kadirova, Rusija ima spremnih 2000 balističkih raketa za zimu, dok je 1000 ukrajinskih vojnika dezertiralo.
Jutros su tri drona napala glavni grad Čečenske Republike, Grozni.
Prema tvrdnjama lidera regije Ramzana Kadirova, dva drona su oborena snagama protivvazdušne odbrane, dok je treći udario u kuću. Kadirov je potvrdio da u incidentu nije bilo žrtava niti povređenih.
U svojoj izjavi, Kadirov je naglasio da će svaki napad na ciljeve u Čečeniji naići na oštar i precizan odgovor.
Ukrajinski dalekometni kamikaza dron baziran na avionu, Aeroprakt A-22, izveo je napad na zgradu OMON-a Nacionalne garde Rusije u Groznom. Ovo je treći napad kamikaza dronovima u Čečeniji u poslednje vreme, a više od dronu pročitajte u nastavku teksta.
Već u podne, ruske snage izvele su dva napada raketama Iskander na objekt u Harkovu.
Meta su bile pozicije 82. nezavisne vazdušno-desantne brigade ukrajinskih oružanih snaga. Kao rezultat, oko 200 ukrajinskih vojnika je navodno poginulo.
Panika u Kijevu zbog ruskih raketnih zaliha
U Kijevu vlada strah, jer je Rusija akumulirala nekoliko hiljada raketa koje bi mogle biti lansirane na ukrajinsku teritoriju u bilo kojem trenutku.
Bivši predsednik ukrajinskog parlamenta, a sada član Vrhovne rade, Dmitro Razumkov, izjavio je:
„Rusija je skupila nekoliko hiljada raketa koje mogu biti lansirane u bilo kojem trenutku na ukrajinsku teritoriju. Rakete mogu pogoditi svakog dana, i moramo biti spremni za to. Verujem da nisu u pitanju stotine, već hiljade raketa. Stručnjaci procenjuju da bi moglo biti i do 2000 proizvedenih balističkih raketa.“
Razumkov je dodao:
„Očekujem udare ruskih raketa, posebno zbog predstojeće teške zime, kada Rusi mogu ciljati ključnu infrastrukturnu postrojenja, koja su vlasti navodno 100% zaštitile, poput termoelektrana, u koje su uložene milijarde nacionalne valute.“
Masovna dezertacija u ukrajinskoj vojsci
Više od 1000 ukrajinskih vojnika navodno je napustilo 155. nezavisnu brigadu ukrajinskih oružanih snaga „Ana Kijev“, koja je ranije prošla obuku prema NATO standardima, prenose mediji.
Razlog za masovnu dezertaciju bila je ruska ofanziva južno od Pokrovska, koja je izazvala paniku među ukrajinskim vojnicima.
Prema istim izvorima, komanda brigade regrutovala je veliki broj rezervista koji nisu imali adekvatnu vojnu obuku. Ti vojnici nisu mogli izdržati ruski napad na prvoj liniji fronta, što je na kraju dovelo do gubitka borbene efikasnosti jedinice.
Podsetimo, 155. brigada se smatrala jednom od najboljih u ukrajinskim oružanim snagama, a njena obuka sprovedena je u okviru NATO programa.
Međutim, dodaje se da je nakon nedavnog popunjavanja brigade neadekvatno obučenim rezervistima, situacija u brigadi dramatično pogoršana. Tokom borbi kod Pokrovska, nedostatak kohezije i pripreme postao je ključni faktor za masovnu dezertaciju, navode ruski stručnjaci.
O dronu Aeroprakt A-22 koji je razbesneo Kadirova
U suštini, Ukrajinci su uzeli ultralaki sportski avion lokalne proizvodnje, instalirali robotski sistem kontrole leta i napunili ga eksplozivom.
Kako piše američka publikacija Forbs, ova letelica vredna 90.000 dolara napala je industrijska postrojenja ruske energetske industrije u Tatarstanu.
„Činjenica da su Ukrajinci uspeli da A-22 pretvore u bespilotnu letelicu sa eksplozivom sugeriše da udar na fabriku u Jelabugi , u kojoj se sklapaju dronovi Šahed, neće biti poslednja meta za ovaj novi tip drona“, piše izdanje.
Dron baziran na Aeroprakt A-22 bio je sposoban da preleti 1.200 km kroz rusku protivvazdušnu odbranu kako bi isporučio potencijalno stotine kilograma eksploziva sa visokom preciznošću. Njegova cena je nešto veća od američke rakete Javelin.
Spora ali jeftina “krstareća raketa”
A-22 se pravi u Ukrajini, u pitanju je dvosed, a koristi kontrolni sistem sa 3 ose, dajući pilotu potpunu kontrolu nad avionom. A-22 koristi flaperone umesto krilaca i zakrilaca, dajući zastoj od 52 km/h sa flaperonima potpuno spuštenim.
Komplet dolazi sa Rotax 912UL od 80 KS ili sa Rotax 912ULS od 100 KS. U SAD ga nazivaju i Valor dok u Birtaniji Foxbat.
Izdanje piše da ne zna tačno kako su Ukrajinci Aeroprakt A-22 pretvorili u dron kamikazu, ali nije ni teško pogoditi.
Analiza u Forbsu citira stručnjaka za vazduhoplovstvo Aloka Dasa: „Zamislite da ste u mogućnosti da brzo i pristupačno pretvorite avion kao što je Cessna ili Piper u bespilotnu letelicu, koja leti autonomno. Sve ovo se radi bez trajnih promena na avionu.“, rekao je vazduhoplovni stručnjak.
Odavno je poznato da postoje uspešni pokušaji da se avion tipa Cessna transformiše u robotsko vozilo, sposobno da leti autonomno nakon što je prethodno višemesečno „obučeno“.
Tokom perioda obuke, robot uči kako da reaguje na mnoštvo situacija sa kojima se može susresti tokom leta. U osnovi, govorimo o naprednijem nivou u poređenju sa dronom kamikaza koji leti samo na osnovu koordinata.
U slučaju “drona A-22”, u suštini govorimo o sporoj krstarećoj raketi, piše izdanje. Dakle nema puno učenja jer ne moraju da se vrate u bazu.
„Kao rešenje jeftinije je od krstareće rakete Neptun, proizvedene u Ukrajini, koja košta oko pola miliona dolara. I mnogo je jeftiniji od krstarećih projektila Storm Shadow vrednih preko 3 miliona dolara koje je Ukrajina dobila od Velike Britanije. Kao bonus, A-22 ima domet leta za oko 800 km veći od Neptuna i Storm Shadow, koji lete ne više od 320 km“, piše publikacija, ne pomenuvši da Storm Shadow leti na tim udaljenostima samo u izvoznoj varijanti.
Nedostaci A-22
Glavni nedostatak A-22 u poređenju sa krstarećim raketama je njegova mala brzina: maksimalno 200 km na sat, u poređenju sa 965 km na sat koje Storm Shadow može da razvije.
U teoriji, ovo čini dron baziran na A-22 ranjivim na rusku protivvazdušnu odbranu. U praksi zapadni izvori napominju da je PVO raštrkana po celoj teritoriji Rusije i ima mnogo „rupa“ u ruskom protivvazdušnom štitu.
Dronovi su napali preduzeća u Elabuziju u Tatarstanju. Podsetimo, još u avgustu mesecu prošle godine, oružjeonline je pisao da se tamo proizvode „Gerani” koje ukrajinski i zapadni mediji idalje zovu Šahid.
Овде бих ангажовао и извршио обуку цивила да чим примете ниско летеће овакве објекте да позивају одређен број и да јављају њихов прилаз и правац кретања. А около свих важнијих места на узвишењима поставио обичне противавионске митраљезе са јаким ноћним рефлекторима. Можда изгледа смешно али барем бисмо пробали делотворност.
А слушам пре две године на радио Веограду од неког “експерта” да су Руске злихе при крају.
Па јако сада…