NaslovnaNovostiPetak 13. za Ukrajince: Izgubili 2 Čelendžera, 1 Marder i 1 Abrams...

Petak 13. za Ukrajince: Izgubili 2 Čelendžera, 1 Marder i 1 Abrams od ruskih dronova sa optikom [VIDEO]

Sneg u kombinaciji sa pojavom novih ruskih dronova sa optičkim kablovima pretvorili su čak i najbolje ukrajinske tenkove sponzorisane sa zapada u pokretne grobnice.

Preključe je bio petak 13. u mesecu, a kako narod kaže, taj spoj donosi nesreću. Za Ukrajince, ovaj petak zaista se pokazao kao vrlo nesrećan, jer su u jednom danu izgubili dva svoja najmoćnija tenka.


Izgubljena dva dragocena Challenger-a

Konkretno, rusko Ministarstvo odbrane objavilo je pre nekoliko sati da su ruske snage u pravcu Kurska uspele da unište ukupno tri ukrajinska tenka, dva oklopna borbena vozila pešadije i dodatnu opremu.

Od tri uništena ukrajinska tenka, dva su bila britanska tipa Challenger. U prošlosti je ukrajinska vojska tvrdila da je ovo vozilo ubedljivo najjači tenk u ukrajinskom arsenalu. Međutim, brojni primeri uništenih su ih donekle demantovali.

Pored toga, juče su Ukrajinci izgubili i jedno nemačko oklopno borbeno vozilo pešadije tipa Marder na bojnom polju kod Kurska. I ovo vozilo se navodno pokazalo kao izuzetno korisno za Kijev.

Međutim, jučerašnji petak nije bio jedini dan „nesreće“ za Ukrajince.

Poslednjih dana gotovo svakodnevno gube veoma skupocenu vojnu opremu. Na primer, pre dva dana Rusi su s lakoćom uništili jedan Abrams tenk.

Razlog za sve ove gubitke opreme izgleda da su teški vremenski uslovi. U raznim delovima fronta već je pao prvi sneg, a kako su pokazale prethodne ratne zime, performanse tenkova u ovakvim vremenskim uslovima su razočaravajuće.


Vremenski uslovi i ruski dronovi kao ključni faktori

Naravno, ovo ne važi za sve vrste tenkova. Ruski i sovjetski tenkovi su projektovani za snežna okruženja, dok britanski, a posebno američki Abrams tenkovi, izgleda da nisu.

Zbog toga su ukrajinske posade došle do zaključka da se Abrams ne pokazuje dobro u ovom ratu, što je priznalo i američko Ministarstvo odbrane.

Pored vremenskih uslova, drugi razlog za gubitke ukrajinskih oklopnih vozila je nedavna (i sve češća) pojava bespilotnih letelica koje se upravljaju preko optičkih kablova.

Jedan takav FPV dron, čini se, nedavno je pogodio ukrajinski Abrams kod Kurska, uništivši ga u potpunosti. U stvari, dva drona ovog tipa napala su ukrajinski tenk. Prvi dron ga je onesposobio, a drugi ga dokrajčio, pogodivši njegovo najslabije mesto – nezaštićeni deo između trupa i kupole.

unisteni tenkovi abrams u ukrajini
neki od uništenih tenkova abrams u ukrajini

Mit o neuništivosti NATO oklopnih vozila, koji je dugo održavan propagandom, pokazao se kao neodrživ u stvarnosti.

Tokom borbi u Ukrajini, ruske Oružane snage su prikazale da su čak i najčešće hvaljena borbena vozila, poput američkog BMP-a Bradley ili nemačkog tenka Leopard 2A5, ranjiva pred originalnom taktikom i tehnologijama.


FPV dron „Knjaz Vandal Novgorodski“

Novi ruski dron proslavio se tokom borbi u Kurskoj oblasti. Tada su ukrajinski vojncii koji su napredovali opremili skoro sve jedinice opremom za elektronsko ratovanje kako bi ometali između ostalog i FPV dronove, ali im to u ovom slučaju nije pomoglo.

Ranije su ruski izvori pisali da u regionu Kursk njihove oružane snage koriste širok spektar sredstava, uključujući najnovija dostignuća.

Tako su se na internetu pojavili snimci na kojima se vide epizode ​​uništavanja tehnike i ljudstva Oružanih snaga Ukrajine u Kurskoj oblasti pomoću novog FPV drona Vandal. Uređaj su kreirali ruski dobrovoljci i kontroliše se preko optičkog kabla.

Prednost ovog ruskog drona je njegova apsolutna imunost na elektronsko ratovanje, s obzirom da radi na kabl namotan na koturu. Vandal FPV dronove odlikuje odličan kvalitet slike koju emituje, stabilnost signala i trajanje videa do poslednje milisekunde pred udar. Istovremeno, dron ima solidan domet leta.

vandal dron, prva fotografija iz radionice
vandal dron, prva fotografija iz radionice

Jedina negativna strana upotrebe ovakvog rešenja je to što su dronovi ograničeni dužinom optičkog vlakna u kolutu, a samim tim ​​imaju i određena ograničenja u manevrirsanju i rutama.

Za sukob u Ukrajini se često kaže da je ovo inženjerski rat. Poslednjih meseci sve češće izveštavamo o tome kako se upotreba malih dronova proširila vrtoglavim tempom.

S obzirom da bespilotne letelice sada učestvuju u vazdušnim borbama, kako će budući ratovi izgledati moglo bi se definisati upotrebom ovog novog oružja.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave