Naslovna Novosti Dok u američkoj vojsci robotizovani F-16 donose kontroverze, Kina želi da postane...

Dok u američkoj vojsci robotizovani F-16 donose kontroverze, Kina želi da postane lider u veštačkoj inteligenciji do 2030

0
Projekat Venom bi se nadovezao na prethodni rad Vazduhoplovnih snaga za testiranje autonomnog softvera na X-62A VISTA, jako modifikovanom test avionu F-16
Projekat Venom bi se nadovezao na prethodni rad Vazduhoplovnih snaga za testiranje autonomnog softvera na X-62A VISTA, jako modifikovanom test avionu F-16
google news

Osnovu američkih vazduhoplovnih snaga činiće avioni sa ljudskim pilotima još dugi niz godina, izjavio je brigadni general Dag Viskert, komandant 412. testnog krila u bazi vazduhoplovnih snaga Edvards u Kaliforniji.

Američka vojska trenutno sprovodi programe za testiranje sposobnosti borbenih aviona da lete isključivo uz pomoć veštačke inteligencije (AI).

Testno krilo 412 istražuje mogućnosti AI-a u upravljanju eksperimentalnim avionom X-62A VISTA, modifikovanim F-16 borbenim avionom koji može biti pilotiran pomoću veštačke inteligencije.

„Možda će doći dan kada ćemo biti potpuno zavisni od robotizovanog naoružanja, ali to je vekovima daleko“, rekao je Viskert za američki Defense One.

Dodao je da su sposobnosti AI-a za upravljanje avionima impresivne, ali da i dalje postoji jaz između digitalnog sveta i stvarnih potreba. Tokom testnih letova, autonomni sistemi su često donosili „neočekivane odluke“.

Kako bi budućnost mogla izgledati

Viskertove reči dolaze kao odgovor na predloge Elona Maska i Viveka Ramasvamija, ključnih savetnika izabranog predsednika Donalda Trampa, koji smatraju da skupi avioni sa posadom treba da budu zamenjeni dronovima i drugim jeftinijim platformama.

Mask i Ramasvami očigledno promovišu sopstvene poslovne interese, ali teško je ignorisati činjenicu da će AI dominirati budućnošću.

vista x 62a na bazi f 16d block 30 peace marble ii
vista x 62a na bazi f 16d block 30 peace marble ii

Mustafa Sulejman, jedan od osnivača kompanije DeepMind, tvrdi da AI napreduje neverovatnom brzinom. Sulejman, sada direktor Microsoft AI-a, istakao je da se količina podataka u poslednjoj deceniji povećala 20 puta, što omogućava eksponencijalni rast u AI sektoru.

Zašto SAD neće usporiti istraživanje AI-a u vojnom sektoru?

  • Veštačka inteligencija se uglavnom razvija u civilnom sektoru, ali vojna industrija mora da drži korak s tim napretkom.
  • Kina intenzivno ulaže u AI i planira da postane globalni lider u ovom sektoru do 2030. godine. Integracija veštačke inteligencije u civilno-vojni kompleks Kine znači da sve relevantne civilne kompanije direktno sarađuju s vojnim.
  • Rat u Ukrajini dodatno ubrzava inovacije u vojnoj industriji, čineći sledeće godine ključnim za tehnološke promene. Tehnološki talas AI-a mogao bi biti katastrofalan za zemlje koje nisu spremne, jer rivali poput Kine i Rusije ulažu ogromne resurse u ovaj sektor.

X-62: F-16 pilotiran AI-om

Još pre dve godine, AI softver razvijen u okviru programa Air Combat Evolution (ACE) DARPA-e uspešno je pilotirao modifikovanim F-16 avionom tokom više od 17 sati leta.

Ovaj za SAD istorijski let označio je prvi put da je AI autonomno upravljao borbenim avionom.

Dronovi „lojalni pratioci“

Takođe, dronovi tipa CCA, poznati kao “Loyal Wingmen”, koji prate avione s posadom, testiraju se u američkoj bazi Edvards. Očekuje se da će cena jednog CCA iznositi oko 30 miliona dolara, što je trećina cene F-35A borbenog aviona pete generacije.

Međutim, CCA dronovi ne mogu samostalno operisati.

fury sprovodi testiranje motora na zemlji
Anduril fury dron sprovodi testiranje motora na zemlji

Dva od pet tipova CCA koje su razvili General Atomics i Anduril odabrani su za testiranje, dok predlozi kompanija Boeing, Northrop Grumman i Lockheed Martin nisu prošli evaluaciju.

SAD već rade na razvoju borbenog aviona šeste generacije (NGAD), ali je projekat pauziran zbog visokih troškova. Platforma bi trebalo da košta tri puta više od F-35, a odluka o nastavku programa biće doneta od strane Trampove administracije.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version