Biće u mogućnosti da lansira rakete sa impresivnog dometa od 5.000 kilometara.
Ruska državna odbrambena kompanija Rostec predstavila je novu unapređenu verziju legendarnog bombardera Tu-95 Bear, nazvanu Tu-95MSM. Ovo značajno unapređenje razvijeno je na osnovu iskustava iz rusko-ukrajinskog rata.
Tu-95MSM je najnovija verzija strateškog nosača raketa, visoko modifikovana varijanta Tu-95MS koja značajno povećava efikasnost i pouzdanost bombardera. Tu-95MS je trenutno u službi Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije i čini oslonac ruske flote bombardera.
Modernizacija legendarnog bombardera Moskve
Prema izjavama kompanije Rostec, unapređena verzija Tu-95MSM ima znatno naprednije mogućnosti u odnosu na prethodnika. Ova modernizacija obezbeđuje da Tu-95 nastavi da igra ključnu ulogu u floti strateških bombardera ruske avijacije.
Jedna od najvažnijih promena na Tu-95MSM jeste ugradnja novog turbopropelerskog motora NK-12MPM, trenutno najmoćnijeg turbopropelerskog motora na svetu. Zbog njegove velike snage, avion je opremljen ojačanim i unapređenim elisama.
Ovaj novi pogonski sistem značajno će poboljšati letne performanse bombardera, omogućavajući mu da nosi više i teže naoružanje na veće udaljenosti. Ove karakteristike ključne su za svaki strateški bombarder.
Povećana nosivost i domet oružja
Osim snažnijeg motora, verzija Tu-95MSM dolazi sa povećanim kapacitetom za nošenje oružja, o čemu smo već pisali. Bombarder sada može da bude opremljen širim spektrom precizne municije, uključujući krstareće rakete H-101 i H-102, koje predstavljaju oružja sa najvećim dometom u ruskom arsenalu.
Rakete H-101 i H-102 mogu da pogode ciljeve na maksimalnom dometu od 5.000 kilometara. Ovo omogućava bombarderskim platformama da ostanu van dometa neprijateljskih sistema protivvazdušne odbrane.
U poređenju sa varijantom aviona Tu-95MS, unapređena varijanta Tu-95MSM navodno je sposobna da nosi osam do deset više projektila pod svojim ojačanim krilima.
Strukturne i tehničke modifikacije
Trup Tu-95MSM dodatno je ojačan kako bi mogao da podnese dodatnu težinu novog naoružanja. S obzirom na to da rakete H-101 i H-102 imaju veliku masu, modifikacije strukture aviona bile su neophodne.
Promene su takođe izvršene na krilima aviona, čime je povećana ukupna strukturalna izdržljivost platforme, bez ugrožavanja njenih letnih mogućnosti.
Napredni elektronski sistemi
Rostec je takođe najavio modernizaciju elektronskih sistema bombardera. Tu-95MSM sada poseduje savremeni radar, kao i nove navigacione i komunikacione sisteme.
Ovi novi sistemi i senzori omogućavaju avionu veću preciznost, bolju koordinaciju sa savezničkim snagama i sposobnost za izvođenje i najsloženijih misija.
Modernizovani Tu-95MSM tako postaje ključna platforma u arsenalu ruskih strateških bombardera, spreman da odgovori na savremene izazove i obezbedi dugoročnu sposobnost izvođenja strateških operacija.
Podsetimo, osnovni model Tu-95 je prvi put poleteo 1952. godine i uveden je u službu sovjetskog ratnog vazduhoplovstva 1956. Originalni modeli Tu-95 su postepeno modifikovani tokom vremena.
Tu-95MS je široko raspoređen u specijalnim vojnim operacijama Rusije, redovno nanoseći udare krstarećim raketama dugog dometa na infrastrukturu i vojne objekte u Ukrajini.
Očekuje se da će Tu-95MS i Tu-95MSM igrati centralnu ulogu u ruskoj floti strateških bombardera do 2030-ih, iako će njihov značaj postepeno opadati kako pristižu novi Tu-160M (očekuje se 50 jedinica).
Prvi Tu-160M isporučen je Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije u januaru 2022. godine, a Moskva planira još sedam potpuno novih do 2027. godine. Kasnije bi se trebao pojaviti i prvi stelt nuklearni bombarder PAK DA.
..ako ova kršina može da se unapredi?!?!..