NaslovnaNovostiNovi tip drona u ukrajinskom sukobu: Kijev gađa ciljeve udaljene 2.000 km...

Novi tip drona u ukrajinskom sukobu: Kijev gađa ciljeve udaljene 2.000 km kamikazama ruskog disidenta

Ruske snage tvrde da je Ukrajina koristila novi tip kamikaza drona u nedavnim vazdušnim napadima, nakon što su ostaci takve letelice prikazani u ruskim medijima, koji sugerišu da bi to mogao biti model koji do sada nije viđen i koji je posebno razvijen za ukrajinske snage.

Ruski vojni zvaničnici smatraju da dron podseća na model „Lord“, razvijen od strane kompanije Destinus, iako nisu pružili konkretne dokaze koji bi potkrepili te tvrdnje.

Destinus, kompanija osnovana u Švajcarskoj od strane ruskog disidenta Mihaila Kokoriča, formalno je predstavljena kao firma za “projektovanje i razvoj hipersoničnih komercijalnih aviona za teret i putnike”. Kompanija je prošle godine predstavila svoj prvi prototip hipersoničnog aviona na hidrogenski pogon na avio-salonu u Parizu.

Zvaničnici kompanije nisu potvrdili poreklo pomenutog drona, ali je u februaru ove godine Kokorič priznao da njegove fabrike proizvode tri modela dronova i da je njegova firma isporučila stotine jeftinih dronova Ukrajini, o čemu smo tada pisali.

Dron „Lord“

Prema sajtu proizvođača, dron „Lord“ je projektovan za brzu masovnu proizvodnju po minimalnim troškovima, koristeći lako dostupne komponente. Ovaj pristup čini dron veoma prilagodljivim i pristupačnim, što je značajna prednost za ukrajinske snage koje žele da prošire svoje kapacitete u aktuelnom ratu.

destinus dron lord
destinus dron lord

Proizvođač takođe tvrdi da dron ima malu radarsku vidljivost i može da funkcioniše bez radio-signala, što mu poboljšava otpornost na elektronsko ratovanje i omogućava diskretno delovanje.

„Lord“ je bespilotna letelica s elisom koji ima domet između 750 i preko 2.000 km, u zavisnosti od varijante, što je čini sposobnim da prodre duboko na neprijateljsku teritoriju. Produženi domet i prilagodljivost za različite vrste misija izazivaju zabrinutost među ruskim zvaničnicima, posebno zbog njegove potencijalne upotrebe u dalekometnim kamikaza napadima.

Rusi se suočavaju s dva dodatna modela dronova istog proizvođača

Prema Kokoričevim tvrdnjama iz februara, još dva modela su u različitim fazama razvoja i biće isporučena Kijevu do kraja godine.

Jedan od modela, „Ruta“, višenamenski je dron za izviđanje i napade na zemaljske ciljeve, koji će se serijski proizvoditi u drugoj polovini 2024. godine u fabrikama u Španiji i Holandiji, dok će finalna montaža biti u Ukrajini.

destinus ruta
destinus ruta

Drugi model, „Hornet“, može da dostigne brzinu od 300 km/h za mapiranje zona i služenje kao relej za telekomunikacije, a očekuje se da počne s radom do kraja godine.

Dalekometni vazdušni napadi

U koordinisanom napadu 29. novembra sa NATO špijunskim dronovima i avionima, ukrajinska vojska bombardovala je ruske baze na Krimu sa najmanje 40 raketa i dalekometnih dronova.

Napad je uključivao britanske krstareće rakete Storm Shadow, modifikovane S-200 rakete za udar na zemaljske ciljeve, dalekometne udarne dronove poput modela „Lord“ i balističke rakete nepoznatog tipa.

Ovakva kombinacija udara, sa brzim projektilima na velikim visinama i sporijim dronovima na niskim visinama, značajno je otežala ruske napore da odbiju napad. Prema izvorima, ruska protivvazdušna odbrana presrela je 25 dronova.

Napad ukrajinskog drona na Grozni zabeležen na videu

Jutros je u Groznom zabeležena eksplozija izazvana napadom ukrajinskog drona. Incident se dogodio oko 5 sati ujutro, izveštava Telegram kanal „Baza“, koji je objavio video-snimak zabeležen sigurnosnim kamerama.

Prema izvorima, cilj napada mogao je biti jedan od objekata koji se nalazi na teritoriji puka patrolno-stražarske službe nazvanog po Ahmatu Kadirovu. Očevici tvrde da je eksplozija bila prilično snažna, ali trenutno nema informacija o povređenima ili materijalnoj šteti.

Pokušaji napada dronovima na strateške i vojne objekte u ruskim regionima ranije su zabeleženi, posebno u kontekstu aktuelnog sukoba. Glavne mete ovakvih napada često su objekti kritične infrastrukture ili vojni objekti.

Vlasti Čečenske Republike za sada nisu komentarisale incident, ali su ranije slične situacije brzo stavljane pod kontrolu od strane lokalnih snaga bezbednosti.

20 KOMENTARA

  1. Руски борац мирним путем.
    Ко наша позиција.
    Треба га а и биће излечен.
    Западна демократија, само да након лечења опет не буде жалби.
    Овде блокаду као подршку научнику.

  2. Лепо се види како функционише Западњачки рат против Русије. Делови се праве у више земаља серијски па се шаљу на склапање у Украјину. Тако Запад зарађује на оружју преко живота Украјинаца, и Руса, а ту су и изроди који виде само новац, а онда кад га зараде на такав начин разболе се и умиру у мукама да им тај новац ништа не може помоћи.

    Slažem se 7
    Ne slažem se 4
  3. Sami će se ubijati kada Rusi ponovo uđu u Pariz… Ovoga puta čistiće sve fašiste i naciste pred sobom. Izdajnike rastrzati dronovima…

    Slažem se 10
    Ne slažem se 7
      • Za komentarisao je treba i neko znanje. A da imaš nešto u glavi, znao bi da su Rusi trijumfalno ušli u Pariz i onda, gle čuda za vas ljubitelje zapadnih “vrednosti” nisu ga opljačkali i spalili kao što to rade vaši uzori sa zapada, već su, štaviše, napravili jedan od najlepših mostova u Parizu. A i Berlin je oslobađan. I nikad nije pljačkan. Pametnom dosta.

        Slažem se 17
        Ne slažem se 5
        • Грешка. Берлин је опљачкан 1945. И Амери и Совјети су пунили вагоне са техничком документацијом немачких физичара и инжењера машинства. Немци су развили теоријску физику и направили први млазни апарат МЕ-262 и FAU-1 i FAU-2. Бесплатно знање. Непроцењиво

          • Pa šta su trebali, rat je ubijanje otimanje, ako si nekom oteo teritoriju a da nece tehniku, to nije plaljčka. Plačka je kada radi prstena a prst otekne uzmeš kliješta i osječes prst da bi se obogatio.

        • U događaju koji pominješ protiv Francuza su pored Rusa bili i Britanci, Nemci, Austrougari, Italija i još po neko, ni jedan rat samostalno nisu dobili a onaj koji su dobili su platili životima 3:1 min, retko nesposobni vojnici

          Slažem se 1
          Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave