NaslovnaNovosti„Nikada ranije nismo videli nešto slično“: Rusija prvi put izbliza predstavila hipersoničnu...

„Nikada ranije nismo videli nešto slično“: Rusija prvi put izbliza predstavila hipersoničnu raketu Cirkon [VIDEO]

Rusko Ministarstvo odbrane po prvi put je otkrilo izgled čuvene hipersonične krstareće rakete Cirkon. Otkriće je predstavljeno putem video snimka koji je Kremlj objavio tokom vojne vežbe u Sredozemnom moru.

Napokon znamo kako izgleda čuveno oružje ruske vojske.

Kako zapravo izgleda Cirkon?

Snimak, objavljen 3. decembra, prikazuje moćnu raketu u akciji. Do sada niko nije znao kako tačno izgleda ovo oružje – postojale su samo spekulacije i umetničke ilustracije.

Video ruske vojske rešio je višegodišnju misteriju u vezi s izgledom rakete. Zircon se jasno vidi tokom snimka, uključujući način na koji se lansira s ruske pomorske platforme.

Dizajn Cirkona: Aerodinamična perfekcija

Dizajn rakete je izuzetno gladak, s cilindričnim oblikom trupa koji minimizira otpor vazduha tokom leta. Ova aerodinamička efikasnost ključna je za hipersonično oružje koje leti brzinom od 9 Maha.

Površina rakete je potpuno glatka, što omogućava minimalni otpor vazduha. Spoljašnji sloj ima specijalni premaz koji štiti raketu od ekstremnih temperatura generisanih tokom leta velikom brzinom.

Ovaj gladak dizajn takođe doprinosi niskoj uočljivosti rakete (stealth karakteristike). Što je površina rakete glatkija, manja je njena radarska refleksija, što otežava detekciju od strane neprijateljskih sistema PVO.

Napredna tehnologija i manevrisanje

Zbog ovih karakteristika Cirkon nema velika stabilizatorska krila kao konvencionalne rakete. Umesto toga, koristi napredne navigacione sisteme koji omogućavaju precizno manevrisanje čak i pri hipersoničnim brzinama, izbegavajući presretanje i efikasno pogađajući ključne mete.

lansiranje hipersonične rakete cirkon
lansiranje hipersonične rakete cirkon

Na snimku se vidi kako se raketa vertikalno lansira iz sistema vertikalnog lansiranja (VLS). Ovi sistemi su veoma fleksibilni i mogu se instalirati na različite ruske ratne brodove.

Cirkon predstavlja vrhunac ruske hipersonične tehnologije, osmišljen da se nosi s najmodernijim izazovima na bojnom polju.

Rusi su još 19. marta 2022. godine prvi put objavili snimak dejstva raketom Cirkon na ukrajinsko skladište oružja. Cirkon raketa je nakon toga počela da se koristi i sa kopna.

Rusi su zvanično usvojili „Cirkon“ tek nakon pokretanja „SVO“. Putin je po prvi put zvanično potvrdio upotrebu hipersonične rakete 3M22 Cirkon korišćenu sa kopna u zoni sukoba u Ukrajini tek u februaru ove godine.

Obalski raketni sistem Bastion ima četvoroosovinski lanser i nosi dve hipersonične rakete Cirkon. 

O Cirkon raketi, ukratko

”Cirkon” ili 3M22 je ruska hipersonična (brzina veća od 5 Maha) protivbrodska krstareća raketa sa nadzvučnim nabojnomlaznim motorom (scramjet) koju razvija Aksionarsko društvo ”Naučno-proizvodna korporacija mašinogradnje” (Акционерное общество ”Научно-производственное объединение машиностроения”) iz Perutova, Moskovska oblast.

Raketa je deo borbenog kompleksa ”Cirkon” 3K22. Planirano je da zameni tešku protivbrodsku raketu PKR P-700 kompleksa raketnog oružja ”Granit” (Indeks 3M45, NATO kodifikacija SS-N-19 ”Shipwreck”).

Osnovna razlika ove od drugih ruskih i inostranih protivbrodskih raketa je znatno veća brzina leta, koja iznosi preko 8 Maha.

Šta više, Putin je izjavio da je ”Cirkon” sposoban da postigne brzinu ”oko 9 Maha na udaljenosti većoj od 1000 km, da može da uništi pomorske i kopnene ciljeve, te da je predviđena za upotrebu sa već postojećih brodova i podmornica za raketne sisteme Kalibar”.

Cirkon je prva hipersonična raketa na svetu lansirana i sa broda i iz zaronjene podmornice.

lansiranje cirkon hipersonične rakete
lansiranje cirkon hipersonične rakete

Prema izvorima, ”buster”, prvi, pogonski stepen rakete na čvrsto gorivo ubrzava projektil do nadzvučne brzine. Nakon toga, nadzvučni nabojnomlazni motor (scramjet) na tečno gorivo (Decilin, Т-10, JP-10 mlazno gorivo, ugljovodonik po oštoj formuli C10H16), smešten u drugom stepenu, ubrzava raketu do hipersonične brzine.

Cirkon leti do cilja na visini od 30-40 km gde je otpor vazduha mali tako da se značajno povećava domet i brzina. Osnovna namena Cirkona je uništavanje neprijateljskih brodova različitih klasa (od fregata do nosača aviona), kao i kopnenih vojnih ciljeva u radijusu uništenja.

Brzinske karakteristike Cirkona (~10.200 km/h) čine ga nedostupnim za postojeće protivraketne odbrambene sisteme. Gotovo je nemoguće odbraniti se od takve rakete, kao i blagovremeno otkriti njeno lansiranje. ”Cirkon” se može lansirati iz univerzalnih brodskih lansera 3S14 (UKSK, Универсальный корабельный стрельбовый комплекс 3С14).

Planirano je da se izgradi 12 fregata 22350M (povećan deplasman), od kojih će svaka moći da nosi do 48 krstarećih raketa ”Kalibar”, ”Oniks” i ”Cirkon” (brodovi ”Projekta 22350” – do 16 krstarećih raketa ”Kalibar”, ”Oniks” i ”Cirkon”).

Pomorska verzija rakete ima domet od 1.000 km. Ova raketa može da leti na maksimalnoj visini od 28 km, a prema specifikacijama koje je predstavila Rusija, maksimalna brzina dostiže 9 maha [10.800 km/h ili 3 m/s].

Bojeva glava je teška između 300-400 kg. Osim što može biti naoružana konvencionalnom bojevom glavom, tj. visokim eksplozivom, Cirkon može da nosi nuklearnu bojevu glavu od 200 kt. Pomorska verzija je u upotrebi ne samo na ratnim brodovima, već je i deo naoružanja nekih novih ruskih podmornica.

Pre mnogo godina, gospodin Putin je najavio svetu šest „super oružja“ Rusije. Cirkon je jedno od šest najavljenih super oružja. Ruski stručnjaci kažu da projektil može potopiti američki nosač aviona i izbeći najsofisticiranije američke sisteme protivvazdušne odbrane.

snimak lansiranja hipersonicne krstarece rakete cirkon sa fregate admiral gorskov
snimak lansiranja hipersonicne krstarece rakete cirkon sa fregate admiral gorskov

Zbog svoje ogromne brzine, vazdušni pritisak ispred projektila stvara oblak plazme koji prima radio talase, čineći ga skoro nevidljivim za radarske sisteme. Veruje se da na hipersonične rakete poput Cirkona nijedna zemlja na svetu, trenutno, nema adekvatan odgovor.

Kako se očekuje, planirano je da hipersonične krstareće rakete ”Cirkon” namenjene za lansiranje sa podmornice budu uvedene u službu ruske mornarice 2025. godine, zajedno sa prvim redovnim nosačem – nuklearnom podmornicom projekta 885M ”Perm” izmenjenog dizajna.

TTK ”Cirkon”

  • Dužina: 8-9,5 m.
  • Prečnik: 600 mm
  • Gorivo: Decilin (Т-10)
  • Brzina: više od 8 Maha (6000-10.200 km/h odnosno 1650-2800 m/s)
  • Maksimalni domet: do 1600 km
  • Maksimalna operativna daljina: 135 do 270 nautičkih milja ili 250 do 500 km (po ameičkim podacima 540 nautičkih milja odnosno 1000 km)
  • Visina leta: 28 km
  • Sistem upravljanja: Inercijalna navigacija INS  (inertial navigation system) + samonavođena glava ARLGSN (Головка самонаведенияhoming head).
  • Bojeva glava mase 300-400 kg sa manje od 300 kg visokobrizantnog eksploziva (HE, high explosive) ili nuklearna taktička bojeva glava od 300 kilotona.

7 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave