Predviđajući da će budući višenamenski borbeni avion sledeće generacije (NGF – New Generation Fighter), razvijan u okviru programa „Sistem buduće vazduhoplovne borbe“ (SCAF) u saradnji sa Nemačkom i Španijom, zahtevati mnogo snažniji motor od trenutnog modela Rafale, Generalna direkcija za naoružanje (DGA) poverila je kompaniji Safran još 2015. godine zadatak da razvije „inovativni koncept turbine“ sa visokim pritiskom, koristeći napredne materijale.
Nije isključeno da će od ovih novih motora koristi imati i lovac Rafale u svojoj najmodernijoj verziji F5.
Novi motori za Rafale F5
Ovi motori mogli bi da se koriste i za Rafale F5, čiji je razvoj nedavno pokrenut zajedno sa razvojem borbenog drona (UCAV) koji će ga pratiti, što je tema o kojoj smo vas već izveštavali.
Rafale F5 će posedovati brojne nove sposobnosti, koje će ga značajno unaprediti u odnosu na prethodne verzije, najavljuju Francuzi. Sa superiornom računarskom snagom za obradu stotina hiljada informacija i verovatno većom masom, postavlja se pitanje opremanja ove verzije novim motorima.
Program T-REX: Novi motor za Super Rafale
Francuski specijalizovani portal Opex360 u rubrici zone militaire napominje da zakon o vojnom budžetu za naredne godine, iako uključuje razvoj Rafale F5 i borbenog drona najnovije generacije, ne predviđa finansiranje novih motora koji bi zamenili trenutne M88.
Kašnjenja u okviru programa SCAF takođe rizikuju gubitak tehnoloških kompetencija kompanije Safran, upozorio je njen generalni direktor Frank Sodo tokom saslušanja u Nacionalnoj skupštini.
Sodo je objasnio da je odsustvo odredbi za motor Rafale F5 u zakonodavstvu rezultat očekivanja da će program SCAF napredovati brže, čime bi se obezbedio kontinuitet u razvoju motora.
Međutim, standard F5 bi zahtevao nove motore bez obzira na napredak programa SCAF.
Još početkom 2010-ih diskutovalo se o povećanju snage motora M88 za avione Rafale namenjene izvozu u Ujedinjene Arapske Emirate, sa 75 kN na 81 kN.
U 2016. godini, proizvođač Safran je predložio razvoj nove verzije motora M88 sa snagom od 80-90 kN, ali bi to zahtevalo redizajn određenih komponenti aviona.
Motor od 9 tona kao most između sadašnjosti i budućnosti
Nedavno je generalni direktor kompanije Safran spomenuo program T-REX, koji ima za cilj razvoj motora za Rafale F5 sa potiskom od 9 tona, što bi služilo kao tehnološki most između trenutnog motora i onog namenjenog SCAF-u.
Razgovori sa DGA na ovu temu su u toku, a projekat je prioritet na kratkoročnom planu.
Rafale u standardu F4, koji je trenutno u fazi implementacije, donosi značajna poboljšanja za francuske borbene avione. Međutim, Pariz ne želi da se tu zaustavi.
Super Rafale: F5, najmodernija verzija francuskog lovca
Rafale F5 je buduća, unapređena verzija francuskog borbenog aviona Dassault Rafale, koja je planirana da postane operativna nakon 2030. godine.
Ova verzija će navodno doneti niz tehnoloških poboljšanja u odnosu na prethodne modele, sa posebnim fokusom na saradnju sa bespilotnim letelicama, što će omogućiti kompleksne vojne operacije, gde bespilotne letelice mogu da obavljaju izviđanje, napade ili ometanje neprijateljskih sistema.
Ova verzija će imati unapređene sisteme smanjenja radarskog otiska, što će ga učiniti manje vidljivim neprijateljskim radarima.
Rafale F5 će biti opremljen modernizovanim radarima, sistemima za elektronsko ratovanje i naprednim komunikacionim sistemima, omogućavajući mu bolju povezanost i razmenu podataka sa dronovima i drugim platformama.
Francuzi su do sada otkrili da će Rafale u standardu F5, takođe nazvan Super Rafale, imati revolucionarni radarski sistem RBE2-XG. Teoretski, ovaj radar ima mogućnost da identifikuje sve avione u svom dometu. Ovo uključuje čak i najnaprednije lovce 5. generacije koji rade u „nevidljivom“ radarskom režimu.
Integracija RBE2-XG je spremna da značajno poboljša dugovečnost i efikasnost „običnih“ AESA radara koji se trenutno koriste.
Dok Francuska radi na razvoju aviona sledeće generacije (NGF), Rafale u standardu F5 može biti idealno rešenje za misije nuklearnog odvraćanja i druge zadatke. Međutim, ne treba očekivati da ćemo uskoro videti Rafale F5 kako leti.
Dassault Aviation-a ne predviđa isporuke francuskom ratnom vazduhoplovstvu pre 2035. godine, u kontekstu izvoznih ugovora koje mora da ispuni za trenutne verzije F4 na proizvodnoj liniji. Među kupcima je i Srbija.
U januaru 2019. godine, Francuska je potpisala ugovor sa kompanijom Dassault Aviation vredan preko 2 milijarde evra za razvoj standarda F4 za avione Rafale. Novi avioni će postepeno zameniti Mirage 2000, dok će stariji modeli Rafale-a biti postepeno unapređeni na standard F4.
Mogli smo da kupimo duplo više aviona za te pare novo je novo.
U$A je bila, sada je, i UVEK će biti NAJJAČA vojna sila ikada viđena!!! I to bez našeg moćnog NATO saveza!!! 💪🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸
Unapred izgubljena bitka od Kineza. Srbija treba da izbori status povlašćenog kupca kineskih složenih borbenih sistema koje ne može sama da proizvede. U narednim decenijama kineska tehnološka dostignuća u vojnom sektoru biće van dometa zapadne tehnologije. Statusom povlašćenog kupca dobili bi smo pristup najnovijim tehnologijama u adekvatnom periodu za tu tehnologiju. Ovo sa rafalima kao “političkom” odlukom je reket, možda je bolje da smo od francuza kupili podmornicu ili nešto slično.
Кинези не извозе врхунску технологију.
Skupe igracke.
Oće te motore, kad bi se zaj*bavali, ugraditi u naše (valjda će biti naši?), avione bez raketla, koje plaćamo unapred, i vrlo su jeftini, a trebalo bi da ih dobijemo za 5 godina?! Neće valjda u njih da ture neke izdrndane i zastarele motore?! Znam ja njih, jer imam jedan od 42 modelala Reno-a!🧐☝☝☝👎👎👎
nije ti to rusija…