Članica Ustavnog komiteta Sirije, Mais el-Kridi, demantovala je vesti o pokušaju državnog udara i oružanim sukobima u glavnom gradu Damasku. Prema njenim rečima, situacija u Damasku, Latakiji i drugim gradovima Sirije ostaje stabilna, a sve državne službe funkcionišu u uobičajenom režimu.
„Sve je pod kontrolom. Izveštaji o neredima u Damasku su lažne vesti koje se šire preko društvenih mreža. Stalno smo u kontaktu s medijima i sve službe rade uobičajeno“, izjavila je Mais el-Kridi.
Ranije se na internetu pojavila fotografija koja navodno prikazuje pobunjenike na jednoj od ulica Damaska. Međutim, prema informacijama koje smo dobili, slika nije nastala u sirijskoj prestonici, već u gradu Hama.
Ovaj grad je u jednom trenutku bio pod kontrolom militanata HTŠ koji su uspeli da prodru u severne oblasti. Ipak, sirijska vojska tvrdi da je sprovela uspešnu operaciju i povratila kontrolu nad tom teritorijom.
Dakle Asad se spaso od puča, ali je još uvek predaleko od pobede.
Smena rukovodstva ruskih snaga u Siriji: General-potpukovnik Sergej Kisel razrešen dužnosti
Sa druge strane, General-potpukovnik Sergej Kisel, koji je predvodio ruske snage u Siriji, smenjen je sa svoje pozicije. Informaciju je preneo iranski novinar Hajal Muazin, pozivajući se na svoje izvore.
Zvanična potvrda od Ministarstva odbrane Rusije još nije stigla, ali vest je izazvala široku pažnju i analize među vojnim stručnjacima.
Smena komandanta dolazi u trenutku pogoršanja situacije u Siriji. Sukobi u strateški važnim provincijama poput Alepa, Hame i Idliba su eskalirali, dok militanti grupe „Hay’at Tahrir al-Sham“ (HTŠ) preuzimaju sve više kontrolisanih područja.
Analitičari smatraju da je ova smena povezana s potrebom za odlučnijim pristupom u borbi protiv terorističkih grupa, međutim, brojni izvori takođe potvrđuju kukavičluk sirijske armije, koje prelako predaju pozicije, napuštaju skupu opremu i beže.
HTŠ militanti zaplenili helikopter Mi-8: Strateški gubitak za sirijsku vojsku
Militanti terorističke organizacije „Hay’at Tahrir al-Sham“ (HTŠ) zaplenili su helikopter Mi-8 na jednoj od vazdušnih baza sirijskog ratnog vazduhoplovstva. Iako se navodi da helikopter nije tehnički ispravan, njegova zaplena ukazuje na ozbiljne bezbednosne propuste i gubitak kontrole nad ključnim vojnim objektima.
Incident se dogodio tokom eskalacije sukoba na severozapadu Sirije. HTŠ je poslednjih nedelja značajno proširio svoje pozicije, koristeći oslabljene kapacitete sirijskih vladinih snaga. Zauzimanje baze predstavlja veliki udarac za Damask, posebno u logističkom i vojno-strateškom smislu.
Eksperti upozoravaju da, iako helikopter možda nije upotrebljiv, njegovo prikazivanje na društvenim mrežama može služiti u propagandne svrhe, jačajući moral militanata i demonstrirajući njihovu snagu.
HTŠ zaplenio PVO sistem „Pancir-S1“ i termoelektranu u Alepu
U novom eskalacijskom talasu sukoba u Siriji, militanti HTŠ-a su preuzeli kontrolu nad termoelektranom u Alepu, ključnim infrastrukturnim objektom za energetsku stabilnost grada.
Uz to, militanti su zaplenili protivvazdušni sistem „Pancir-S1“, što predstavlja značajnu opasnost za buduće vojne operacije sirijske vojske.
Zauzimanje termoelektrane dodatno pogoršava humanitarnu situaciju u Alepu, gde su već primećeni prekidi u snabdevanju električnom energijom.
Stručnjaci upozoravaju da posedovanje „Pancir-S1“ može ojačati odbranu HTŠ-a na teritorijama pod njihovom kontrolom i značajno otežati napore vladinih snaga za povratak izgubljenih položaja.
Mi-8 i „Pancir-S1“: Simboli strateškog značaja i propagande u sirijskom sukobu
Helikopter Mi-8, sovjetsko-ruski višenamenski avion koji se koristi od 1965. godine, i PVO sistem „Pancir-S1“, dizajniran za uništavanje vazdušnih ciljeva poput dronova, sada se nalaze u rukama HTŠ-a.
Stručnjaci smatraju da ovi vojni resursi teško da će biti iskorišćeni u vojnim operacijama, jer je pitanje da li militanti znaju da koriste opremu, ali će nesumnjivo poslužiti za podizanje morala militanata kroz propagandu.
Dok sirijske vlasti pripremaju kontraofanzivu za povratak strateških objekata, situacija u Alepu i severnim delovima Sirije ostaje kritična. Nedostatak resursa i sve jača odbrana militanata komplikuju napore vlade da povrati kontrolu nad izgubljenim teritorijama.
Eskalacija sukoba u Siriji i napredovanje HTŠ-a dodatno pogoršavaju političku i vojnu situaciju u regionu. Smena rukovodstva, gubitak strateških objekata i zaplena sofisticiranih vojnih sredstava poput „Pancir-S1“ i Mi-8 otvaraju pitanja o budućnosti sukoba i ulozi međunarodnih aktera u stabilizaciji situacije.
Jadan si Asade sa takvom armijom. Tu nešto mora da se menja. Sve te talibančiće treba sahraniti.
Nesposobni Sirijci,ko svi Arapi.Zato Im Izrael radi sta hoce.Arapi,Iranci ,koriste golu silu,dok Izrael takticki radi,dobro isplanirano.
beže siriijci beže i rusi..”nepobedivi” rusi u rasulu..
Gluperdo terapija, opet preskaces…
Kukavice koje samo znaju da arlaucu a kad je gusto onda bezanija.
Strasno je koliko Rusija mora da brani nesto sto joj samo steti.Nikakav saveznik.
Русија има једну једину поморску базу на Средоземном мору управо у Сирији. Русија више брани њу него што брани неспособни режим у Дамаску.
ostaće i bez nje..a i štaće im, ionako nemaju dobru mornaricu, italjanska je bolja i jala od ruske
Ha, ha, ha..
Ruska mornarica je naoruzana najjačim oružjem, kakvog Ameri još nemaju. Gde su podmornice još, a vi spominjete talijane.
Korumpirana i nesposobna SAA cekaju da ih obrani neko drugi ko ANA u Afganistanu povratice qurac u kontra ofenzivi ako je i bude