NaslovnaNovostiNemački medij: Rusija započela isporuku lovaca Su-35SE Iranu, dva aviona prebačena u...

Nemački medij: Rusija započela isporuku lovaca Su-35SE Iranu, dva aviona prebačena u bazu Hamadan

Prema nemačkoj publikaciji Flug Revue, Iran je primio prve ruske lovce tipa Su-35SE. Prebacivanje aviona navodno je izvršeno 18. novembra 2024. godine.

Kako navodi nemački časopis, Rusija je predala Iranu prva dva aviona Su-35SE proizvedena u avio fabrici u Komsomolsku na Amuru.

Prijem aviona obavljen je 18. novembra na teritoriji proizvođača, nakon čega su avioni demontirani i prevezeni transportnim avionom An-124 na aerodrom Mehrabad u Teheranu. Kasnije su ova dva aviona prebačena u Vazduhoplovnu bazu Hamadan, gde su ponovo sastavljena, tvrdi nemački medij.

Flug Revue tvrdi da je Iran prvobitno nameravao da kupi 25 lovačkih aviona Su-35SE iz Rusije, ali je narudžbina kasnije povećana na 50 aviona. Iranci planiraju da zamene zastarele F-14 i F-14E sa baza u Isfahanu i Hamadanu.

Ukoliko se pogledaju relevantni Telegram kanali, zaista glasine o isporuci novih lovaca Su-35SE Iranu kruže već danima, međutim za sada nema zvanične potvrde ni iz Rusije ni iz Irana. Stoga, još čekamo prve potvrde i slike „iranskih“ aviona.

Činjenica da Iran planira kupovinu ruskih lovaca razmatra se već dugo, pri čemu su razmatrane različite opcije. Prvobitno su zvaničnici u Teheranu nameravali da kupe avione Su-30SM, ali su se kasnije odlučili za Su-35S. Do sada nisu objavljeni zvanični podaci o zaključenju ugovora između dve strane.

Upravljanje ovim avionima zahteva intenzivnu obuku pilota, infrastrukturu za održavanje i nivo taktičke složenosti koji iranske vazduhoplovne snage do sada nisu pokazale. Složenost i efikasnost aviona Su-35 može se uporediti čak i sa zapadnim borbenim avionima pete generacije, a sve zavisi od sposobnosti Irana da prevaziđe ove prepreke.

Kada je reč o obuci iranskih vojnih pilota u Rusiji za korišćenje ruskih aviona, u decembru 2022. godine, oko 100 iranskih pilota navodno je stiglo u Rusiju na obuku. Kasnije, o toj temi nije bilo novih informacija.

Ako su programi obuke pilota zaista već u toku, to sugeriše da Iran planira ovu strategiju godinama unazad. Nasuprot tome, ako ovi napori kasne, Su-35 bi mogao ostati više simboličan faktor odvraćanja nego operativna prednost.

Zapadni satelitski snimci iz septembra 2024. godine “otkrili su” izgradnju velikih skloništa na taktičkoj vazduhoplovnoj bazi Islamske Republike Iran u blizini grada Hamadana.

iran širi infrastrukturu vazduhoplovne baze kako bi ugostio ruske borbene avione su 35
iran širi infrastrukturu vazduhoplovne baze kako bi ugostio ruske borbene avione su 35

Prema dostupnim podacima, Rusija i Iran su navodno zaključili ugovor o isporuci naoružanja vredan oko 10 milijardi dolara. Dokument uključuje isporuku 64 lovca Su-35SE, dva diviziona protivavionskih raketa S-400 i jednog vojnog satelita.

Prvobitno se tvrdilo da će prvih 24 aviona biti brzo isporučeno, već u martu 2023. godine, jer su ti avioni već bili proizvedeni u Komsomolsku na Amuru za Egipat, koji je morao da odustane od njih zbog američkih sankcija.

Ovo, međutim, nije potvrđeno, i moguće je da su dve eskadrile Su-35S na kraju preuzete od strane Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije za upotrebu u sukobu u Ukrajini.

Pored toga, iranski i medijski izvori bliski Iranu od kraja oktobra su naširoko izveštavali da je Iran postigao sporazum sa Rusijom za licencnu proizvodnju višenamenski borbenih aviona Su-35, koja bi omogućila proizvodnju između 48 i 72 aviona. 

Mnogi analitičari su od početka procenjivali da će lovci Su-35 funkcionisati uglavnom kao odbrambeni u rukama iranskog vazduhoplovstva. Oni će dopuniti kopnenu mrežu protivvazdušne odbrane zemlje. U ovoj ulozi Su-35 je posebno efikasan, jer pokazuje ogromne sposobnosti vazduh-vazduh.

Suhoj Su-35

Su-35S je supermanevarski višenamenski lovac generacije 4++, namenjen za presretanje i uništavanje u borbi na bliskim i velikim dometima svih klasa vazdušnih ciljeva, za borbu za prevlast u vazduhu, kao i za uništavanje kopnenih i površinskih vojnih ciljeva. 

vks su 35s
vks su 35s

Suhoj Su-35 (NATO kodno ime Flanker-E) je i najbolji i najuspešniji ruski lovac trenutno u upotrebi u ukrajinskom sukobu. U pitanju je isplativa i efikasna alternativa savremenim američkim lovcima.

Naoružan je protivavionskim topom kalibra 30 milimetara i ima 12 tačaka za pričvršćivanje bombi i projektila. Borbeno opterećenje aviona je osam tona. Avion može da dostigne brzinu od 2.500 kilometara na sat i ima autonomiju od 3.400 kilometara.

Od svih, možda najveću pažnju u naoružanju Su-35 zaslužuje hipersonična raketa vazduh-vazduh (RVV-BD) R-37M. R-37M razvija neverovatno veliku brzinu od 6 maha ili oko 7 350 km/h, što je dovoljno da lako sustigne svaki tip letelice. Dizajnirala ga je ruska kompanija Vimpel i predstavljena je 2016. godine.

Pored R-37M (domet do 400 km), lovac je opremljen i vođenim raketama vazduh-vazduh srednjeg dometa R-77-1 (110 km) i antiradarskom vođenom raketom srednjeg dometa H-31P.

Korišćenjem municije kao što je raketa R-37M, avioni poput, Su-57, MiG-31BM i Su-35S mogu da pogode avione Vazduhoplovnih snaga Ukrajine bez ulaska u zonu otkrivanja ili dejstva ukrajinske PVO.

Avion karakteriše veoma kvalitetna avionika koja za osnovu koristi kompleksni kompjuterski informaciono-komandni sistem, novi radar, motore AL-41F1S sa plazmenim sistemom sagorevanja uvećane snage i upravljivim vektorima potiska. 

Ovi motori po svojim karakteristikama mogu da se primene i na lovcima pete generacije, jer obezbeđuju nadzvučnu brzinu bez dopunskog sagorevanja. Maksimalna brzina aviona je 2,500 km/h, dok operativni dolet dostiže 3,400 km.

ruski lovac su 35
ruski lovac su 35

Lovci Su-35 vazdušno-kosmičkih snaga Rusije vrše vazdušne patrole, podržavaju kretanje jurišnih aviona, vojnih helikoptera i izvode vazdušne udare na infrastrukturu i opremu koju koriste Oružane snage Ukrajine.

Su-35 je izvezen u nekoliko zemalja, uključujući Kinu, Indoneziju i Egipat. Borbeno je potvrđeno efikasan pored Ukrajine i u Siriji, gde je korišćen za gađanje ciljeva na zemlji, kao i za učešće u okršaju vazduh-vazduh.

6 KOMENTARA

  1. @Simo
    Zameni Aco i stavi Oskar. Ako si pratio dešavanja sa francuskim probijanjem Sky aplikacije, mogao si tamo zapaziti lika sa visokom državnom funkcijom koji je sarađivao sa narko kartelom i naručivao ubistva. Aj pogodi šta je dalje bilo.

    • Ta priča se vrti odavno, međutim, problem je što je već uveliko ukaljana. Dokle god je šire crnogorska i bosanska mafija neće dobiti na legitimitetu.

  2. @Simo – Acu su “nagovorili” amerikanci kao Egipat i Indiju pod pretnjom sankcijama. Oba ratna vazduhoplovstva Egipta i Indije već imaju Su-35sm2 i Rafale ALI … i kako bi odbili ruse organizovali su sramnu pokaznu vežbu u vazdušnom sukobu tkz. “dog-fight” dva aparata. Naravno prevagu i pobedu je odneo francuski borbeni avion sa lakoćom “zaključavši” prvi oružje u ruskom avionu u kome za komandama nije bio rus. Ne da su rusi popizdeli i bili besni zbog toga već su jedva dočekali trenutak istine i poslali taj model Sukhoja da presretne francuski NATO borbeni avion “Rafal” iznad Crnog mora i odmah stupili u bliski kontakt (vizuelni). I naravno rus je potpuno razoružao “zaključao” svom francuskom kolegi oružje (sistem hibini) … kada je otpozdravio francuskog kolegu rus se udaljio, a Rafal je ponovo bio u upotrebi. Nakon sletanja francuz se javio psihologu i dobio odmor (bolovanje) … tu priliku je eto iskoristio Iran ALI NE i Srbija jer su odmah nakon ovoga cirkusa Egipta i Indije naši požurili (kad su dobili po ušima) da naruče francuski – RAFAL. Jedina satisfakcija je da su Egipat i Indija izrazili žaljenje što nisu (smeli) kupili ruski avion čime se Srbija hvali (samo ne znam na koju stranu će ti Rafali smeti da lete) …

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave