NaslovnaNovostiKraj ere uticaja Pariza u Africi: Još dve zemlje, Senegal i Čad,...

Kraj ere uticaja Pariza u Africi: Još dve zemlje, Senegal i Čad, naredile zatvaranje francuskih vojnih baza

Vojno prisustvo Francuske u Africi nastavlja da opada, a francuske snage su pretrpele novi udar i u Senegalu i u Čadu, nakon što je senegalski predsednik Basiru Diomaje Faj objavio da će Pariz biti prinuđen da zatvori vojne baze u Senegalu jer njihovo prisustvo narušava suverenitet njegove zemlje.

Izjave senegalskog predsednika poklopile su se sa objavom vlade Čada da prekida sporazum o saradnji u oblasti odbrane s Francuskom, što će primorati Francusku da napusti tu zemlju.

„Senegal je nezavisna zemlja, suverena zemlja, a suverenitet nije kompatibilan sa prisustvom stranih vojnih baza“, izjavio je Faj.

Faj, koji je stupio na funkciju u aprilu nakon pobede na izborima, podigao je zastavu suvereniteta i okončao zavisnost od stranih faktora, naglašavajući da odbacivanje francuskog vojnog prisustva ne znači „prekid“ odnosa između Dakara i Pariza.

nakon senegala, togo još jedna afrička zemlja pridružuje se antifrancuskom demaršu bivših kolonija
nakon senegala, togo još jedna afrička zemlja pridružuje se antifrancuskom demaršu bivših kolonija

Francuska se suočava s katastrofom u Africi dok se zemlje regiona Sahela bude

Predsednik Senegala potvrdio je da je primio pismo od svog francuskog kolege Emanuela Makrona, u kojem Pariz priznaje odgovornost za masakr koji su kolonijalne snage počinile u Tiaroiu, nedaleko od Dakara, 1. decembra 1944. godine.

Faj je otkrio da je poruka iz Jelisejske palate stigla tri dana pre proslave kojoj nove vlasti Senegala nameravaju da daju poseban značaj. On je ponovio želju za diverzifikacijom partnerstava svoje zemlje, koja teži razvoju i ostanku u dijalogu s najširim spektrom zemalja, u trenutku kada se države regiona Sahela naglo udaljavaju od Francuske i okreću Rusiji.

„Francuska ostaje važan partner za Senegal u smislu nivoa investicija, prisustva francuskih kompanija, pa čak i francuskih građana u Senegalu“, naglasio je Faj.

Ipak, 64 godine nakon nezavisnosti Senegala od Francuske, Faj je istakao da „francuske vlasti moraju razmisliti o uspostavljanju partnerstva koje ne podrazumeva vojno prisustvo – bogatog, plodnog i sveobuhvatnog partnerstva, poput onih koja nas povezuju s mnogim drugim zemljama“.

„Prisustvo ili odsustvo vojnog prisustva ne bi trebalo da znači prekid“, dodao je on i objasnio da njegova zemlja ima bliske odnose s mnogim zemljama poput Kine, Turske, Sjedinjenih Američkih Država i Saudijske Arabije, i da „nijedna od tih zemalja nema vojnu bazu u Senegalu“.

„Kina je danas naš prvi trgovinski partner po obimu investicija i trgovine. Da li Kina ima vojno prisustvo u Senegalu? Ne. Govorimo li o prekidu?“, ilustrovao je Faj.

markon i francuske trupe
makron i francuske trupe

Prema senegalskom predsedniku, Makron se u svom pismu „izvinio“ jer zbog gustog rasporeda neće moći da prisustvuje ceremoniji koja će se održati u nedelju u Tiaroiu povodom osamdesete godišnjice masakra.

Prema sadržaju pisma, Makron kaže da „Francuska mora priznati da je tog dana došlo do sukoba između francuskih vojnika i lokalnog stanovništva koje je tražilo isplatu svojih legitimnih plata, što je dovelo do niza događaja koji su se završili masakrom“.

Slično se događa i u Čadu

U sličnoj odluci, ministar spoljnih poslova Čada, Abderahman Kalamalah, objavio je u četvrtak da je njegova zemlja poništila sporazum o saradnji u oblasti bezbednosti i odbrane s Francuskom, nekoliko sati nakon posete svog francuskog kolege Žan-Noela Baroa N’Džameni.

Kalamalah je izjavio na Fejsbuku: „Vlada Republike Čad obaveštava nacionalnu i međunarodnu javnost o svojoj odluci da poništi sporazum o saradnji u oblasti odbrane potpisan s Francuskom Republikom.“

U saopštenju se dodaje da Čad, ključni saveznik Zapada u borbi protiv džihadista u regionu, s nestrpljenjem iščekuje da u potpunosti sprovede svoj suverenitet 66 godina nakon nezavisnosti, dok će raskid sporazuma, modifikovanog 2019. godine, omogućiti preispitivanje strateških partnerstava.

francuska vec sprovodi borbenu obuku svoje bataljonske grupe koja bi trebalo biti rasporedena u ukrajini
makron i francuski vojnici

Čad je ranije blisko sarađivao s zapadnim vojskama, ali je u poslednjim godinama sve bliži Rusiji. „U skladu s odredbama sporazuma, Čad će poštovati uslove raskida, uključujući potrebne rokove, i sarađivaće s francuskim vlastima kako bi osigurao nesmetanu tranziciju“, navodi se u saopštenju, uz napomenu da „odluka ni na koji način ne narušava odnose Čada s Francuskom“.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro bio je u četvrtak u Čadu i posetio granicu sa Sudanom. Francuska trenutno ima oko hiljadu vojnika i nepoznati broj borbenih aviona raspoređenih u Čadu.

1 KOMENTAR

  1. Glupu su navodi kako su sve bliži Rusiji, a I sami navide da je najveća saradnja sa Kinom.
    Čini mi se pomalo naivna putinova priča o novom svjetskom poredku sa rusijom, dok Kina zapravo preuzima sve, a Rusi ginu
    Jak je taj uticaj francuza tamo, jer oni većinom govore Francuski, kupuju njihovu ribu, žive u Francuskoj, tako da god pokušava istisnuti Francuze doćiće u sukob sa profrancuskom strujom, a to će prouzrokovati sukobe. ,Za velike ginu vojnici i obični građani plaćaju cenu”

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave