Ruska vojska uništila je još jedan sovjetski lovac MiG-29 iz sastava Ukrajinskih vazduhoplovnih snaga (OSU) u oblasti Dnjepropetrovska, prenose ruski izvori vesti.
Lovac MiG-29 bio je na zemlji, gde se punio gorivom i naoružavao na aerodromu Dnjepro International, kada je pogođen taktičkom balističkom raketom Iskander-M sa termobaričkom bojevom glavom. Snimak udara objavljen je na društvenim mrežama 23. novembra.
Ruska vojska tvrdi da je uništila još jedan sovjetski lovac MiG-29 iz sastava Ukrajinskih vazduhoplovnih snaga (OSU) u oblasti Dnjepropetrovska. pic.twitter.com/6jqwwfdkjK
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 23, 2024
Prema ruskim medijima, udar rakete uništio je lovac i izazvao smrt ili ranjavanje oko 15 oficira i inženjera Oružanih snaga Ukrajine.
Raketa Iskander-M, koja je korišćena za napad, ima domet od skoro 500 kilometara (od nedavno postoji verzija dometa 1000 km).
Ruski sistem balističkih projektila kratkog dometa, poznat je po preciznosti, pokretljivosti i fleksibilnosti u savremenom ratu. Ovaj mobilni sistem na točkovima nosi dva projektila i može biti raspoređen za nekoliko minuta, pružajući mogućnost brze reakcije.
Može biti opremljen različitim konvencionalnim bojevim glavama, uključujući kasetne, termobaričke, visokoeksplozivne fragmentacione, penetracione za uništavanje bunkera i elektromagnetne uređaje za protivradarske misije. Sistem takođe može biti opremljen čak i nuklearnim bojevim glavama.
Visokomanervabilna raketa se vodi inercijalnim navigacionim sistemom uz pomoć GLONASS-a. Takođe, može biti opremljena optičkim tragačem sa digitalizovanim sistemom za korelaciju scena za precizno navođenje u završnoj fazi leta.
Tehnički, projektil Iskander-M putuje brzinama koje premašuju 6 Maha, što ga čini izuzetno teškim za presretanje korišćenjem konvencionalnih protivraketnih sistema.
U borbi, preciznost i brzina Iskander-M projektila čine ga zastrašujućim oružjem u ruskom arsenalu, sposobnim da pogodi duboko iza neprijateljskih linija sa minimalnim upozorenjem.
Ovo je jedno od retkih ruskih (sovjetskih) sredstava koje je dobilo lično ime. Ili dobijaju imena po biljkama (vasiljok, ljepestok, akacija, gvozdika, hrizantema, maslačak), ili po konstruktorima. Da je Iskander zaista iskušenje svake PVO, kao i detaljnu studiju o sistemu možete pročitati klikom ovde.
Pre početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini, Oružane snage Ukrajine su imale u službi oko 40 aviona MiG-29A, MiG-29S, MiG-29MU1 i MiG-29MU2.
Prošle godine, Ukrajina je dobila još najmanje 27 MiG-29G i MiG-29AS od Poljske i Slovačke. Ruska vojska je već oborila mnoge od ovih lovaca ili ih uništila na zemlji, koliko tačno nikada nećemo saznati.
U poslednjim mesecima, ruska vojska je pojačala napade na vredne vojne ciljeve ukrajinskih snaga iza linije fronta, koristeći uglavnom rakete Iskander-M.