NaslovnaNovostiSrbija za svoju vojsku nabavila višecevne raketne sisteme PULS i dronove “Hermes...

Srbija za svoju vojsku nabavila višecevne raketne sisteme PULS i dronove “Hermes 900” iz Izraela

Kako je to većina svetskih medija objavila i par domaćih, izraelska kompanija “Elbit Sistems” je jednoj evropskoj zemlji prodala ove borbene sisteme u vrednosti od 335 miliona USD.

Kompanija “Elbit Sistems” dobila je ugovore u ukupnoj vrednosti od približno 335 miliona dolara za snabdevanje odbrambenih sistema jedne evropske zemlje. Ugovori uključuju isporuku PULS (Precise and Universal Launching Systems) raketnih sistema i raketa za iste, kao i “Hermes 900” bespilotnih letećih sistema (UAS) opremljenih naprednom avionikom i podvesnim sistemima. 

Ugovori će se realizovati na period od tri godine i šest meseci.

Ta evropska zemlja je Srbija koja ih je nabavila kao protivtežu nabavke turskih bespilotnih letelica “Bayraktar-TB2” i višecevnih raketnih sistema M142 “Himars” za Hrvatsku vojsku.

Kako je u medijima predsednik Srbije najavio, bespilotne letelice će biti isporučene već sledeće godine, a raketni sitemi će biti isporučivani u narednih par godina zaključno sa 2028. godinom.

PULS višecevni raketni sistem kompanije “Elbit Sistems” pruža sveobuhvatno i isplativo rešenje sposobno za lansiranje nevođenih raketa, precizno vođene municije i balističkih projektila različitog dometa. 

PULS lanser je montiran na kamionsku šasiju pogona točkova 6×6, a može biti i na guseničnoj platformi visoke prohodnosti, omogućavajući značajno smanjenje troškova održavanja i obuke, što se pre svega odnosi na točkašku verziju ovog raketnog sistema.

Kao što pokazuju sadašnji sukobi i mnogi prethodni, sukob Rusije i Ukrajine doveo je do povećanja budžeta za odbranu u Evropi, a klasičan primer za to je Grčka. 

Naime, Grčka vlada razmatra da zameni svoje zastarele višecevne raketne sisteme MLRS M270 sa izraelskim PULS ili Lockheed Martinovim M270 varijante A2.

PULS raketni sistem se može se prilagoditi da nosi razne rakete u dva zatvorena kontejnera: 36 raketa “Grad” kalibra 122 u dva modula po 18 raketa svaki) 122 mm ili 26 raketa u dva modula po 13 raketa LAR-160 kalibra 160 mm ili ACCULAR raketa.

izraelski puls (precise and universal launching systems)
izraelski puls (precise and universal launching systems)

Takođe može da lansira osam raketa tipa EXTRA kalibra 306 mm u dva modula po 4 rakete ili dve balističke rakete “Delilah” kalibra 330 mm u dva modula po jedna ili četiri taktičke balisitčke rakete “Predator Hawk” kalibra 370 mm u dva modula po dve.

Sa raketama tipa “Grad” ovaj raketni sistem ima domet do 40 km, sa raketama LAR-160 46 km, sa raketama “Accular” kalibra 122 mm domet do 35 km, sa raketama “Accular” kalibra 160 mm 40 km, raketama “EXTRA” kalibra 306 mm do 150 km, balistički projektilima “Delilah” kalibra 330 mm domet do 250 km, a balisitčkim raketama “Predator Hawk” kalibra 370 mm domet do 300 km.

Raketa “Grad” i “LAR-160” su nenavođene rakete, dok rakete “Accular-122” i “Accular-160” imaju inerciono i navođenje putem GPS satelitskog sistema.

Rakete “EXTRA” imaju takođe GPS i inerciono navođenje kao i balisitčke rakete “Predator Hawk”, dok rakete “Delilah” i kamikaze dronovi“SkyStriker”  imaju pored GPS i inercionog navođenja i optičko i  IC navođenje u završnom delu putanje, pa su zato znatno precizniji u dejstvu po cilju.

PULS višecevni raketni sistem je takođe sposoban da nosi i lansira “SkyStriker” planirajuću kamikaza municiju, što je jedinstvena karakteristika među višecevnim raketnim sistemima. 

Kamikaza dronovi “SkyStriker” imaju domet preko 100 km, a šest dronova je spakovano u jedan lansirni kontejner. Ovi kamikaze

 dronovi mogu da gađaju pokretne mete za razliku od drugih projektila raketnog sistema PULS, a takođe mogu da se vrate i slete nakon izviđanja i mogu se ponovo upotrebiti.

puls (precise and universal launching systems)

Cena jednog sistema odnosno raketnog diviziona PULS je 150 miliona USD, a dva diviziona su plaćena oko 300 miliona dolara, dok je ostatak od 30-ak miliona USD namenjeno za kupovinu bespilotnih letelica „Hermes 900“.

Pošto je Holandija nabavila za svoje oružane snage dvadeset lansirnih vozila raketnog sistema PULS za 305 miliona dolara, to znači da je i Srbija nabavila dva nepotpuna artiljerijska diviziona sa po deset lansirnih vozila u svakom.

Bespilotna letelica “Hermes 900” je višenamenska bespilotna letelica kompanije “Elbit Sistems”, dizajnirana za obavljanje širokog spektra misija, uključujući prevlast u vazduhu u području izviđanja i konstantno izviđanje, slanje obaveštajnih podataka, nadzor, detekcija ciljeva i izviđanje (ISTAR) širokog spektra kopnenih i pomorskih ciljeva. 

Prema kompaniji “Elbit Sistems”, bespilotnu letelicu “Hermes 900” je odabralo preko 20 kupaca širom sveta. 

Izraelske odbrambene snage IDF naširoko koriste bespilotnu letelicu tipa “Hermes 900” u sukobima na bliskom Istoku 

Prema javno dostupnim stranim izveštajima, cena bespilotne letelice “Hermes 900” je oko sedam miliona dolara po letelici, a na tu cenu treba dodati i cenu zemaljske komandne stanice, prateću opremu, rezervne delove i obuku operatera.

Kako jedan sistem Hermes 900 čine tri bespilotne letelice i komandna stanica dolazi se do iznosa od tridesetak miliona dolara za kompletan sistem.

Predsednik i izvršni direktor kompanije “Elbit Sistems” Bezhalel (Butzi) Machlis je rekao: „Ponosni smo što podržavamo našeg evropskog klijenta sa naprednim i raznovrsnim odbrambenim rešenjima koja poboljšavaju operativnu efikasnost i prilagodljivost. Ovi ugovori odražavaju globalno poverenje u naše inovativne sisteme, kao što su PULS i Hermes 900, koji su dizajnirani da ispune širok spektar zahteva misije.”

hermes 900
hermes 900

Bespilotna letelica kompanije “Elbit Sistems” “Hermes 900” nazvana na Hebrejskom “Kochav” u prevodu „Zvezda“ je izraelska bespilotna letelica srednje veličine u kategoriji MALE odnosno Medium Altitude High Endurance je dizajnirana za obavljanje taktičkih misija, sa povećanom nosivošću korisnog tereta, koja leti na srednjim visinama do 10000 metara i dugotrajne letne izdržljivosti. 

To je naslednik serije bespilotnih letelica tipa “Hermes 450”, jedne od najrasprostranjenijih vojnih bespilotnih letelica danas na Svetu.

Bespilotna letelica “Hermes 900” ima letnu izdržljivost od preko 30 sati i može da leti na maksimalnoj visini od 9100 m, sa primarnom misijom izviđanja, nadzora i komunikacije. 

“Hermes 900” ima raspon krila od 15 m i masu od 970 kg, sa sposobnošću nosivosti od 300 kg korisnog tereta. 

Varijante za podvešavanje uključuju elektro-optičke/infracrvene senzore, radar sa sintetičkim otvorom za identifikaciju cilja na zemlji odnosno SAR, komunikacije i elektronsko izviđanje, elektronsko ratovanje i hiperspektralne senzore.

  • Posadu sistema čine dva operatera u zemaljskoj stanici.
  • Ukupna nosivost bespilotne letelice iznosi 450 kg.
  • Njena dužina je 8.3 m, razmah krila 15 m, a ukupna polenta masa 1100 kg.
  • Pogoni je jedan klipni motor Rotax 916, snage 210 KS.
  • Njena maksimalna brzina iznosi  220 km/h, dok je njena brzina krstarenja 112 km/h.
  • Njena letna izdržljivost je 36 sati, a plafon leta 9100 metara.
  • Od naoružanja nosi “Spike” protivoklopne vođene rakete.

Sve u svemu Hrvatska za sada nabavlja osam američkih višecevnih lansera raketa M142 „Himars“ i 48 raketa dometa do 70 km kao i šest naoružanih bespilotnih letelica „Bajraktar-TB2“ turske proizvodnje, što znači da će Vojska Srbije svakako imati preimutstvo u broju višecevnih lansera raketa, a sa bespilotnim letelicama „Hermes 900“ ne može u potpunosti parirati turskim „Bajraktarima“ već kineskim CH-95 koje su naoružane bespilotne letelice.

Takođe nije ni poznato ni koje rakete su kupljene za izraelske raketne sisteme PULS niti njihova količina, pa ostaje upitno koliki će biti paritet u vatrenoj moći u odnosu na raketni sistem M142 „Himars“ u Hrvatskoj vojsci.

Naravno, Hrvatska uvek može da pored nabaljenih raketa familije GMLRS odnosno Guided Multiple Launch Rocket System dokupi i moćnije rakete GLSDB The Ground Launched Small Diameter Bomb ili najmoćnije iz familije balističkih raketa ATACMS odnosno Army Tactical Missile System, pa da se ravnoteža u vatrenoj moći promeni u korist Hrvatske vojske.

I ono što je za nas najvažnije, sada je konačno postalo jasno da se sa kupovinom izraelskih višecevnih raketnih sistema PULS, definitivno odustalo od završetka projekta domaćeg višecevnog lansera raketa „Šumadija“, što je prava šteta, jer kada se u zemlji korisniku ovakvih raketnih sistema i proizvodi taj sistem, to znači njegovu mnogo veću borbenu raspoloživost u slučaju eventualnog sukoba.

13 KOMENTARA

  1. Interesuje me što je bilo sa razvojem VBR Šumadija kalibra 300 mm i dometa 300 km. U javnosti je bilo saopštenja da je taj sistem gotovo zaokružen i da slijedi provjera na poligonima Kazahstana, Pakistana ili Egipta. Ako je to tačno zašto Srbija sredstava koje su potrošili na kupovinu izraelskih raketnih sistema nije uložila u usavršavanje i završetak svojeg sistema i uvela isti sistem u sastav svoje vojske. Ako to nije istina interesuje me zašto nas varaju i da li će neko odgovarati za dezinformaciju svojih građana.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 1
  2. Мислим да би као држава требало да улажемо са неким у развој како би имали сигурну набавку у будућности. Овако смо у реду за ко зна кад. Могли смо са Израелом или Ј.Корејом да заједнички нешто развијамо. То су неутралне земље са квалитетним наоружањем

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1
  3. Kad stignu onda znaci nabavljeno, do tada smo na listi cekajja za isporuku porucenog,negde 2027godine.. inace strano oruzje mozes koristiti ako ti oni dozvole (vise primera iz ukraine gde im je mesecima softverski bilo zakljucano da koriste na ruskoj teritoriji.

    Nije ovo nama potrebno vec neko placanje drugo je u pitanju ,nasi visecevni panseri su podjednako dobri. Hermes je super ako ne bude opstrukcije u upotrebi (francuske radio stanice i komunikaciona oprema kupljene 2010 su emitovale signale i kad ih ugasis..)

  4. Ustaški komentari se ne brišu ,ali zato kada mi izvršimo bilo kakvu komparaciju naorzžanja koja im ne ide u prilog ,gde se jasno držimo teme, to briše nekakva njihova cenzura pošto je u Hrvackoj taj biro za cenzurisanje za Balkan i ovo govorno područje. Mene oni u opšte ne interesuju i ako gajim imtimno duboki prezir prema dežurnim srbomrzcima.

    Slažem se 11
    Ne slažem se 1
    • Da, u “HrvaCkoj” ima toga, definitivno! Ali evo, srecom kod nas nema, mi smo 100% objektivni, kao i uvek do sada! p.s. Ako te ne interesuju, i ako intimno gajis “duboki prezir”,zasto bi onda uopste zeleo da konstantno pravis “komparaciju naoruzanja” sa njima? I znaci – oruzjeonline.com slusa naredjenja iz “biroa za cenzurisanje za Balkan – sa stabom u HrvaCkoj? I zato brisu tvoje komentare, jer se boje istine koju iznosis na svetsku geo-politicku scenu?!

      Slažem se 4
      Ne slažem se 2
      • Debilana klasicna Vuce moj! To su tastatura-patriJote iz Toronta ili Stuttgarta, ili domace komunjare! Polako, pitacemo ih mi za junacko zdravlje vrlo brzo!!! Pozdrav! p.s. Nedosisanci gastarbajterski neka produvaju dizne svim pripadnicima Vojske Srbije!!!

    • Nisu “Jevreji”, vec drzava Izrael! Jevreji su nacija, Izrael je DRZAVA, koja je u pogledu Vojne industrije jedna od najboljih u svetu – i od te drzave smo (hvala Bogu) nabavili najbolje moguce naoruzanje i opremu u segmentima koji su nam bili prioritet – Modularni visecevni lanseri raketa dometa od 30 do 300km (poseban naglasak na modularni, znaci gruva od 120mm do 370mm, ali i Sky Stryker dronove), kao i najmodernija varijanta Srednje-velikih Izvidjacko-MDLS-borbenih UAV(BPL) dugog dometa, i autonomije leta do 36 sati. I ako bi iko trebao da razume jevrejski narod i Izrael – onda smo to mi Srbi!

      Slažem se 8
      Ne slažem se 2
  5. Моли се ти богу за јаку Америку,јер ако они окрену главу на другу страну биће опет :”куку побише нас Срби”.Онда ћете опет да се вадите на братство јединство,па ћемо опет да слушамо како нису сви Хрвати усташе,како ви у ствари мрзите усташе и остала срања.Зато боље ћути пријатељу и не умишљај да си ратник,поклопи се ушима и ћути.

    Slažem se 19
    Ne slažem se 3
  6. Da li ovde postoji neko normalan da blokira ovakve nakaze? Zar zaista moramo ovo da čitamo? Mislim i na jednu i na drugu stranu.

    Slažem se 15
    Ne slažem se 2
    • Da aleksandre potpuno ste u pravu…da li bi na ustaškim medijima mogao da se pojavi ovakav komentar a da ga ne cenzurišu..sram vas bilo objavljujete komentare ustaša notornih bez imalo srama…ovo je odvratno..

      Slažem se 17
      Ne slažem se 5
      • Uopšte me ne zanimaju Hrvati ni Šiptari. Apsolutno me zabole za njih. Ne pogađa me to ako neko nas ne voli. Ja zaista mislim sve dobro njima i njihovim porodicama. Eto, želim im sve najbolje. A to da neko priča sve najgore o celom narodu, to valjda govori o njemu.

        Slažem se 15
        Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave