NaslovnaNovostiUSS Zumwalt: SAD nakon samo 3 od najavljena 32 najmodernija razarača ikada...

USS Zumwalt: SAD nakon samo 3 od najavljena 32 najmodernija razarača ikada izgrađena, odustaju od preskopog programa

USS Zumwalt je najskuplji i najmoderniji razarač ikada konstruisan, osmišljen kao projekat koji je trebalo da zameni razarače klase Arleigh Burke brodovima poslednje generacije. Klasa Zumwalt zaista impresionira, ali planovi na papiru nisu se poklopili sa realnošću.

Već više od dve godine, Amerikanci implementiraju hipersonični sistem Conventional Prompt Strike (CPS), koji razvija kompanija Lockheed Martin, na razaraču USS Zumwalt.

Međutim, završetak ovog projekta teško da će rešiti probleme visokih troškova i tehničkih izazova povezane s klasom Zumwalt.

Modernizacija, vredna 154,8 miliona dolara, uključuje zamenu sistema od 155 mm sa četiri lansirne cevi od 87 inča, namenjene hipersoničnim raketama. Očekuje se da će brod biti potpuno opremljen CPS sistemom do 2025. godine, o čemu smo pisali još 2023. godine.

Razarači klase Zumwalt moći će da ispaljuju hipersonično oružje, poznato kao “Konvencionalni brzi udar srednjeg dometa” (IR-CPS ili CPS), sa maksimalnim dometom većim od 1700 milja i brzinom od jedne milje u sekundi (5 maha). Podsetimo upravo 5 maha je donja granica kako bi raketu nazvali hipersoničnom.

Svaka od četiri lansirne cevi CPS sistema može da primi tri rakete Common Hypersonic Glide Bodies (C-HGB), koje se smatraju strateškim konvencionalnim oružjem sposobnim da pogode bilo koju metu na planeti.

Za Zumwalt se smatra da će biti efikasan razarač, ali ključni problem ostaje cena ovog programa.

dva od tri, razarači uss zumwalt i uss michael monsoor oba klase zumwalt
dva od tri, razarači uss zumwalt i uss michael monsoor oba klase zumwalt

Klasa Zumwalt: Previše ambiciozna i preskupa

Plan je bio da američka mornarica kupi 32 broda klase Zumwalt. Međutim, zbog enormnog prekoračenja budžeta i nesposobnosti da ispuni očekivane performanse, mornarica je odustala od ovog programa.

Mornarica je zatražila od Kongresa da prekine isporuke brodova Zumwalt i da prioritet da proizvodnji razarača klase Arleigh Burke. Nakon što je projekat znatno premašio budžet i nije ispunio očekivanja učinka, mornarica je povukla podršku programu.

Ukupan trošak razvoja tri razarača klase Zumwalt iznosio je 24,5 milijardi dolara – oko 8 milijardi dolara po brodu.

Američki stručnjaci smatraju ovu investiciju lošom, a mnogi se pitaju da li je brod ovih karakteristika zaista vredan tolikog troška.

Kritike stručnjaka

Majk Fredenburg, poznati američki stručnjak za bezbednost, u analizi za National Review opisuje Zumwalt kao „neprikrivenu katastrofu“ i „brod bez jasne misije“.

Amerikanci se pitaju da li ovaj brod košta previše za mogućnosti koje nudi.

Stelt razarači klase Zumwalt prvobitno su dizajnirani za podršku kopnenim i pomorskim napadima, zbog čega su opremljeni topovima kalibra 155 mm. Međutim, zbog finansijskih i tehničkih prepreka, mornarica nije uspela da završi program zamene razarača klase Arleigh Burke sa Zumwalt razaračima. Amerikanci će na kraju ostati sa samo tri Zumwalt broda, dok je program obustavljen.

CPS hipersonično oružje

Podsetimo, početkom januara 2023, američka mornarica je dodelila firmi HII-ovom Ingalls Shipbuilding ugovoru od 10,5 miliona dolara za planiranje perioda modernizacije za Zumwalt i USS Michael Monsoor (DDG-1001).

Jedini površinski ratni brodovi koji se trenutno planiraju da integrišu CPS rakete su Zumwalt (12 projektila) od 16.000 tona i dva slična broda, Michael Monsoor i Lindon B. Johnson, klase Zumwalt.

razarač uss michael monsoor, drugi u klasi zumvalt, i f 35
razarač uss michael monsoor, drugi u klasi zumvalt, i f 35

Ove rakete će zameniti dve velike topovske kupole koje su bile njihova primarna odbrana, ali su uklonjene pošto je potrebna municija bila preskupa.

Pored toga, mornarica namerava da opremi 20 budućih jurišnih podmornica klase Virdžinija sa po 12 CPS projektila, što im daje mogućnost da izvode kopnene napade. Prvo probno lansiranje sa podmornice planirano je za 2028. godinu zbog kašnjenja u završetku izgradnje USS Arizona, prve poboljšane verzije Virginia.

Američka vojska je na mukama sa razvojem hipersoničnog oružja. Uprkos tome što su na sve boljem putu, stručnjaci iz oblasti u SAD su pod neviđenim pritiskom kako bi se takmičili sa kapacitetom Rusije i Kine zbog njihovog već uveliko usavršenog i operativnog hipersoničnog oružja.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave