Bespilotna letelica izvađena iz bazena blizu Kijeva izazvala pažnju ukrajinskih vojnih analitičara.
Dron koji su ruske snage lansirale, a zatim je izvađen iz bazena vode u blizini Kijeva, privukao je pažnju ukrajinskih vojnih analitičara. Izveštaji navode da se radi o mamcu, čija cena iznosi između 1000 i 1300 dolara. Nakon što je dron povraćen, ukrajinski vojni stručnjaci su ga rastavili i analizirali.
Ono što je posebno zainteresovalo eksperte jeste odsustvo bojeve glave na ovom tipu drona. Umesto toga, dron je bio opremljen 3D štampanom sferom, delimično obloženom folijom. U pitanju je Luneburgovo sočivo, vrsta radarskog mamca koji zavarava ukrajinske sisteme protivvazdušne odbrane.
Sfera delimično obložena folijom na radaru se interpretira kao mnogo veća vazdušna meta.
Prema ukrajinskim istraživačima, ova konfiguracija omogućava da se mamac dron na radaru prikazuje kao bespilotna letelica Geran-2, iako u stvarnosti ima dimenzije prosečne ljudske figure.
Za poređenje, jedan dron Geran-2 košta do 20.000 dolara, dugačak je nešto više od 3,5 metra, sa rasponom krila od 2,5 metra. Teži oko 200 kilograma i nosi korisni teret, uključujući bojevu glavu od 40-50 kg.
Ruski izvori navode da Geran-2 ima operativni domet do 2.500 kilometara, dok mamac dron ima domet od samo 600 kilometara, barem prema izveštajima ukrajinskih vojnih stručnjaka.
Slike koje trenutno kruže internetom pokazuju da je mamac dron relativno lagan, pa ga jedna osoba može nositi na ramenu.
Nije tajna da obe strane u sukobu već više od godinu i po koriste dronove napravljene od laganih materijala poput kartona, perforirane folije i plastičnih panela sa saćastom strukturom. Ovi jeftini materijali omogućavaju proizvodnju kamikaza dronova koji se mogu koristiti u borbi uz niske troškove proizvodnje.
Sve češća upotreba ovih mamac dronova predstavlja značajan izazov za sisteme protivvazdušne odbrane, posebno zbog razlike u troškovima između jeftinih dronova i skupih presretačkih raketa potrebnih za njihovu eliminaciju.
S obzirom na to da se Ukrajina i njeni zapadni saveznici u velikoj meri oslanjaju na napredne i skupe sisteme protivvazdušne odbrane kako bi presreli veće i opasnije pretnje, poput Geran-2, konstantno preusmeravanje resursa na neutralisanje ovih mamaca značajno opterećuje vojne budžete i logistiku.
Glavni problem ovde leži u nesrazmeri troškova između ovih jeftinih mamaca i daleko skupljih sistema protivvazdušne odbrane. Kada ukrajinski sistemi odbrane koriste rakete ili čak radarske resurse za presretanje dronova sličnih karakteristika, troškovi dramatično rastu.
Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na nabavku i lansiranje ovih bespilotnih letelica u osnovi iranskog dizajna.
Na primer, prosečan ruski dron košta između 10 i 20.000 dolara, dok projektil PVO sistema IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene drona kamikaze.
Primera radi, navodi se da je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra 2022. godine, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz “otvorenih izvora“.
Čak i kada pravi dronovi, a ne mamci, budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje skupim sredstvima ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.