Naslovna Avijacija Bugarska pre 5 godina naručila avione F-16 Viper , ali ni infrastruktura...

Bugarska pre 5 godina naručila avione F-16 Viper [Block 70], ali ni infrastruktura ni piloti još nisu spremni

0
prvi lovac f 16 blok 70 „viper“, namenjen bugarskoj, izvršio prvi probni let, međutim sofija još mora da sačeka
prvi lovac f 16 blok 70 „viper“, namenjen bugarskoj, izvršio prvi probni let, međutim sofija još mora da sačeka
google news

U 2019. godini Bugarska je naručila prvih osam novih aviona F-16V Block 70 iz Sjedinjenih Američkih Država, po ceni od 1,2 milijarde dolara, uključujući naoružanje. Svi avioni trebalo bi da budu isporučeni do 2025. godine, a prva dva stižu u martu-aprilu 2025. godine.

Međutim, uprkos proteklih pet godina, zemaljska infrastruktura, piloti i tehničari još nisu spremni da prime ove avione, što je priznao privremeni ministar odbrane Bugarske Atanas Zaprjanov u intervjuu za Euractiv.

Bugarski zvaničnik je ove informacije predstavio u pozitivnijem svetlu, navodeći da se ulažu maksimalni napori kako bi vazdušna baza Graf Ignatievo bila spremna na vreme, ali je opisao zadatak kao „značajan izazov“. Takođe je naveo da je obuka pilota u toku i da su jedan instruktor i jedan pilot već obučeni.

Dodaje se da je Bugarska 2022. godine naručila još osam sličnih aviona F-16 za 1,3 milijarde dolara, s isporukom od 2027. godine. Prema pisanju medija, Bugarska ima ugovor za obuku ukupno 32 pilota, ali je do sada poslato samo 10.

f 16 block 70
F-16 block 70

Ipak, 10 pilota nije dovoljno da se do 2025. postigne cilj od dve obučene posade po avionu.

Trenutno stanje bugarske avijacije

Trenutno su jedini zvanični borbeni avioni u službi bugarskog vazduhoplovstva 14 MiG-29 aviona, koji nisu adekvatno održavani.

Ruska kompanija Mikojan nije ispunila ugovor iz 2018. za popravku ovih aviona, zbog čega je već 2021. godine plaćala kazne. Stoga, koliko njih je sada operativno za letove, a kamoli za borbu, ostaje vrlo diskutabilno.

Dana 22. oktobra, kompanija Lockheed Martin objavila je fotografije prvog probnog leta novog bugarskog aviona F-16 Block 70 „Viper“. Međutim, za razliku od standardnih isporuka, ovaj prvi avion ostaće stacioniran u Sjedinjenim Državama umesto da odmah bude isporučen bugarskom vazduhoplovstvu.

Prema sporazumu, prva dva proizvedena F-16 aviona za Bugarsku ostaće u bazi američkog vazduhoplovstva i koristiće se kao platforme za obuku bugarskih pilota.

Plan modernizacije bugarskog vazduhoplovstva

Bugarska je naručila ukupno 16 borbenih aviona F-16 Block 70, poznatih i kao F-16V ili „Viper“. Avioni će biti isporučeni u dva lota.

slovacki f 16v block 70
slovacki f 16v block 70

Početna narudžbina od osam aviona napravljena je 2019. godine, dok je dodatna narudžbina od osam aviona odobrena 2022. godine, kao deo dugoročnog plana modernizacije bugarskog vazduhoplovstva i postepenog povlačenja zastarele flote MiG-29 aviona.

F-16 Block 70 je jedna od najnaprednijih verzija ovog modela aviona, opremljen modernim sistemima koji povećavaju efikasnost i pouzdanost u borbi. Radar APG-83 AESA omogućava prošireni domet i precizno praćenje više ciljeva istovremeno.

Dodatna poboljšanja uključuju savremene sisteme za samoodbranu, poput elektronskih protivmera, osmišljenih za zaštitu aviona od protivvazdušne odbrane sa zemlje. Ojačani trup aviona produžava operativni vek na 12.000 sati leta, čime se smanjuju zahtevi za održavanje i obezbeđuje dugoročna operativnost.

Program obuke za bugarske pilote, koji prelaze sa MiG-29 na F-16, intenzivan je i zahteva značajno vreme i resurse kako bi se osigurala njihova potpuna spremnost za ovu značajnu tranziciju.

F-16 Block 70 Viper

F-16 Block 70 Viper je najsavremenija verzija F-16, lovca starog 45 godina, ubedljivo najviše reklamiranog lovaca 4. generacije na svetu. F-16 Viper takođe integriše pojedine elemente prisutne kod lovaca 5. generacije.

Prvi lovac F-16 Block 70 isporučen je Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država, 10 marta 2023. godine. Avion, koji je svečano isporučen, prvi je let izveo 24. januara 2023. godine.

Verzija Block 70 uključuje najsavremeniji AESA radar APG-83 [Active Electronically Scanned Array], naprednu avioniku i mogućnost integracije novih modernih sistema naoružanja.

AN/ALQ-254 Viper Shield sistemi elektronskog ratovanja na F-16 Block 70
AN/ALQ-254 Viper Shield sistemi elektronskog ratovanja na F-16 Block 70

Istovremeno su dodata velika poboljšanja kompjuteru misije dajući avionu novu „digitalnu mogućnost“, a pilotska kabina je takođe modernizovana.

F-16 Viper ima digitalni displej sa širokim ekranom, kao i modifikovani rezervoar za gorivo. Nadograđena flota F-16V takođe se može pohvaliti mogućnošću nošenja više tipova naoružanja, posebno teškog oružja.

Među ovim naoružanjem je projektil AGM-84 Harpoon, protivbrodske namene, zajedno sa AGM-88 antiradar raketom (HARM) za suzbijanje PVO i AGM-154 Joint Stand-Off Weapon (JSOW) za precizne udare.

Šest zemalja je prihvatilo “ponudu koja se ne odbija” za lovac F-16V Blok 70/72 (nadimka Viper) poslednjih godina: Bugarska, Bahrein, Jordan, Maroko, Slovačka i Tajvan.

F-16 Block 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.

Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.

Ukratko o lovcu F-16 Fighting Falcon

F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.

Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.

Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.

F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbeno vozilo sa resursom od 8.000 sati dizajnirano je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.

F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita. 

norveski f 16 blok 15 ocu koji nosi dve penguin asm i cetiri aim 9 rakete
Norveski F-16 Blok 15 OCU koji nosi dve Penguin ASM i cetiri AIM-9 rakete

Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.

Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.

Vrsta:Lovac
Posada:1
Maksimalna brzina2180 km/h
Dolet:4220 km
Maksimalna visina:18.000 m
Borbeni radijus:550 km
Projektili:Vazduh-vazduh:
AIM-9 Sidewinder × 6
AIM-120 AMRAAM × 6
IRIS-T × 6
Python-4 × 6
Python-5 × 6
Vazduh-zemlja:
AGM-65 Maverick × 6
AGM-88 HARM × 2
AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM)
AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4
Protivbrodske:
AGM-84 Harpoon × 2
AGM-119 Penguin × 4
Varijante:F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version