Nova Trampova doktrina „Make Shipbuilding Great Again” pokazuje jasne namere SAD da preokrenu neravnotežu u brodogradnji u odnosu na Kinu.
Ratna mornarica SAD uskoro će dobiti svoj novi nosač aviona – CVN 80, kasnije ove godine.
Novi američki nosač aviona nosiće ime USS Musk, promenom u odnosu na prethodno planirani naziv USS Enterprise. Ova promena sledi nakon najave izvršnog ukaza koji će brodu dodeliti ime po višem predsedničkom savetniku – Elonu Masku.
Brod koji gradi kompanija Huntington Ingalls Industries (HII) biće prvi koji nosi ime aktivnog savetnika američkog predsednika.
Ova odluka deo je šireg plana pod nazivom „Make Shipbuilding Great Again“, kojim Trampova administracija planira da odgovori na dominaciju Kine u brodogradnji.
„Nekada smo pravili ogroman broj brodova. Danas više ne pravimo, ali ćemo uskoro ponovo početi i to brzo“
izjavio je predsednik Tramp.
USS Musk – Treći nosač aviona klase Gerald R. Ford
USS Musk biće treći nosač aviona klase Gerald R. Ford, a u službi će zameniti USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) od 2029. godine.
Ovi nosači spadaju među najveće na svetu – deplasmana 100.000 tona, sa 2.600 članova posade i do 75 aviona.
Brod će koristiti elektromagnetni katapult za lansiranje aviona (EMALS), tehnologiju koju je Tramp prethodno kritikovao, insistirajući na povratku na parne sisteme iz „praktičnih i ekonomskih“ razloga.

Novi SIGINT brod: USS Hegseth?
Pored toga, pojavile su se i glasine o gradnji novog broda za elektronsko izviđanje (SIGINT), koji bi mogao nositi ime američkog ministra odbrane Hegseth. Međutim, portparol Bele kuće demantovao je ove tvrdnje, nazivajući ih „neproverenim spekulacijama“.
Velika Britanija planira treći nosač aviona zbog ruske pretnje
Dokumenti iz Ministarstva odbrane UK otkrivaju da Kraljevska mornarica planira izgradnju trećeg nosača klase Queen Elizabeth, kao odgovor na “sve veću pretnju”.
Preliminarni naziv broda je HMS Prince Andrew, a gradiće se na osnovu iskustava sa HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales.
Specifikacije ukazuju na drastičan skok u veličini: 480 metara dužine i kapacitet do 100+ aviona, što ga čini najvećim nosačem aviona u istoriji UK.
Procenjeni trošak projekta iznosi 987,6 milijardi funti, bez dodatnih prilagođavanja ili kašnjenja.

SAD i Velika Britanija jasno šalju poruku – vraćaju se u trku za mornaričku dominaciju. Novim nosačima aviona, njihova sposobnost globalne projekcije moći značajno se povećava, uz jasan cilj: obuzdavanje kineske brodogradilišne ekspanzije.
Ne kapiraju zbog svoje isionosti i nemogucnosti prihvatanha realnosti da u vreme hipersonicnog oruzja ogromna ,spora kanta na moru predstavlja laganu metu kija ce ba dno odneti stotinu aviona i hiljade vojnika.
Iz dana u dan samo zveckanje oružjem. Bolje bi nam bilo svima da u svojim kućama prašinu brišemo. Bojim se da će ovakvim razmišljanjem svjet vrlo brzo biti vraćen na fabrička podešavanja.
Samo dajte, fine mete za Kinžale.
Gradiće i nosač helikoptera i zvaće se Melanija
Ime Melanija je rezervisano za novu nagaznu…minu…
Prvi travanj