Naslovna Novosti Prvi lovac F-16 Blok 70 „Viper“, namenjen Bugarskoj, izvršio prvi probni let,...

Prvi lovac F-16 Blok 70 „Viper“, namenjen Bugarskoj, izvršio prvi probni let, međutim Sofija još mora da sačeka [VIDEO]

3
prvi lovac f 16 blok 70 „viper“, namenjen bugarskoj, izvršio prvi probni let, međutim sofija još mora da sačeka
prvi lovac f 16 blok 70 „viper“, namenjen bugarskoj, izvršio prvi probni let, međutim sofija još mora da sačeka
google news

Dana 22. oktobra, Lockheed Martin je objavio fotografije koje prikazuju prvi testni let novog bugarskog borbenog aviona četvrte generacije F-16 Block 70 „Viper“.

Međutim, za razliku od standardnih isporuka, ovaj prvi avion će ostati stacioniran u Sjedinjenim Američkim Državama, umesto da bude odmah poslat bugarskom vazduhoplovstvu.

Prema sporazumu, prva dva bugarska F-16 aviona koja budu proizvedena ostaće na američkoj vojnoj bazi kako bi se koristila kao platforme za obuku, omogućavajući bugarskim pilotima da vežbaju i upoznaju se sa ovim naprednim avionom.

Bugarska je naručila ukupno 16 borbenih aviona F-16 Block 70, poznatih i kao F-16V ili „Viper“. Avioni će biti isporučeni u dva kontingenta. Prva narudžbina od osam aviona je izvršena 2019. godine, dok je dodatna narudžbina za još osam aviona odobrena 2022. godine, kao deo dugoročnog plana za modernizaciju bugarskog vazduhoplovstva i zamenu zastarele flote MiG-29 aviona.

F-16 Block 70 je među najnaprednijim verzijama ovog modela aviona, opremljen raznim sistemima koji povećavaju efikasnost i pouzdanost u borbi. U pitanju je najnovija i najnaprednija varijanta F-16, aviona kog gledamo od 1978. godine u službama raznih vazduhoplovnih snaga širom sveta.

F-16 Block 70 ima brojne nadogradnje u odnosu na prethodne modele F-16, uključujući napredni radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem (AESA), unapređenu avioniku, novi računar za misiju i poboljšane displeje u kokpitu. Takođe ima povećan domet i poboljšane mogućnosti naoružanja, uključujući mogućnost nošenja šireg spektra precizno vođene municije. AESA radar APG-83 na borbenom avionu omogućava nabrojano.

F-16 Block 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.

Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.

slovacki f 16v block 70
slovacki f 16v block 70

Dodatna poboljšanja u verziji Block 70 uključuju moderne sisteme za samoodbranu, kao što su elektronske protivmere dizajnirane da štite avion od protivavionske odbrane sa zemlje. Takođe, ojačani trup produžava operativni vek aviona na do 12.000 sati leta, minimizirajući zahteve za održavanjem i obezbeđujući dugoročnu operativnost.

Program obuke za bugarske pilote koji prelaze sa MiG-29 na F-16 je intenzivan, zahtevajući značajno vreme i resurse kako bi se osiguralo da su potpuno pripremljeni za ovu veliku promenu. Za razliku od ukrajinskih pilota, koji prolaze po mnogima prekratku obuku, bugarski će proći standardnu i temeljnu.

Tranzicija zahteva više od prilagođavanja postojećem znanju o pilotiranju, jer ovi piloti moraju da se upoznaju sa novim avionskim sistemima, tehnologijama i složenim borbenim taktikama. Za većinu pilota, očekuje se da će potpuni prelazak na F-16 trajati između devet meseci i godinu dana.

Obuka počinje teorijskim kursevima i sesijama na simulatoru, pružajući pilotima kompletan uvod u sofisticirane elektronske sisteme F-16 i bolje razumevanje komandi leta.

Ova faza obično traje između dva i tri meseca i uključuje detaljno proučavanje naprednih navigacionih, borbenih i kontrolnih sistema, koji su značajno drugačiji od onih na MiG-29. Simulatore omogućavaju pilotima da razviju osnovne veštine i postanu komforni sa manevrisanjem aviona u različitim scenarijima — sve to uz minimizovanje mogućih rizika tokom stvarnih letova.

Nakon završetka obuke u učionici i na simulatoru, piloti prelaze na praktičnu fazu leta pod nadzorom iskusnih instruktora. Ova faza obuhvata savladavanje osnovnih komandi i karakteristika F-16 u stvarnim uslovima leta.

Tokom četiri do šest meseci, piloti prikupljaju sate leta i stiču poverenje u manevrisanje avionom F-16, postepeno se prilagođavajući njegovim performansama i manevarskim sposobnostima.

Završna faza obuke fokusira se na taktičke manevre i borbenu kompetenciju. Tokom ovog perioda, piloti učestvuju u simuliranim borbenim misijama, vežbajući napredne taktike vazdušne borbe i odbranu u skladu sa NATO standardima.

f 16 block 70
F-16 block 70

Ova faza, koja traje dodatna dva do tri meseca, dizajnirana je da pripremi pilote za složenost stvarnih borbenih scenarija i NATO misija.

Piloti sa prethodnim iskustvom na MiG-29 imaju prednost, jer već poseduju osnovne veštine letenja i osnovno razumevanje vazdušnih taktika. Međutim, tehnološke i operativne razlike između MiG-29 i F-16 i dalje zahtevaju intenzivnu obuku.

Ako se svaka faza obuke odvija prema planu, bez kašnjenja, očekuje se da će bugarski piloti biti potpuno operativni na F-16 u roku od devet do dvanaest meseci.

F-16 Block 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.

Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.

Američka kompanija Lokid Martin počela je isporuke Bloka 70, najnaprednije konfiguracije F-16, 10. marta 2023. godine, sa ceremonijom održanom u pogonu Lockheed Martina u Grinvilu, Južna Karolina. 

Prvi lovac F-16 Block 70 isporučen je Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država. Avion, koji je svečano isporučen, prvi je let izveo 24. januara 2023. godine. Prema informacijama, prvi F-16 Blok 70 za izvoz prebačen je u Bahrein, nakon što je prošao razne testove u američkoj bazi vazduhoplovstva Edvards.

f 16 block 70
f 16 block 70

Maleni Bahrein je naručio ukupno 16 borbenih aviona F-16 Block 70 od kompanije Lockheed Martin. Očekuje se da će isporuke aviona biti okončane do 2025. godine.

Nekoliko zemalja, pored Bugarske i Bahreina je izrazilo interesovanje za kupovinu F-16 Block 70, uključujući Slovačku. SAD su Bugarima ove godine i zvanično dozvolile prodaju. Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država takođe planira da nadogradi neke od svojih postojećih F-16 na standard Blok 70.

3 KOMENTARA

  1. Конструкција змаја стара практично више од 50 година уз сва напредна побољшања оставља овај авион далеко из нових летелица. Додај томе да им сигурно неће дати све напредне доградње и схватиш да ће дати много пара а музике баш и неће бити! На све то иде условљавање да ће ти све што ти треба бити политички условљено и онда схватиш да си поробљен слично нама са рафалима!

    4
    3
    • Neprekidno lupetanje ljubomornih ljubitelja ruskih aviona.

      Inače ovaj avion je rodjen za nas ali Bugari pametniji kao i uvek

      3
      2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version