Tokom noći između 31. marta i 1. aprila, Oružane snage Ruske Federacije (VS RF) i Oružane snage Ukrajine (OSU) nisu izvele nijedan napad dronovima na ciljeve u dubini teritorija Rusije i Ukrajine. Ovo je bila prva mirna noć posle mnogo meseci svakodnevnih napada.
Podsetimo, tokom prethodnih meseci ruska vojska svake večeri napadala je vojne ciljeve ukrajinskog režima u različitim oblastima Ukrajine pomoću dronova tipa „Geran-2“. Ukrajinska strana je uzvraćala sličnim napadima na objekte duboko unutar ruske teritorije, često birajući energetsku infrastrukturu kao mete.
Prema oceni vojnih stručnjaka, činjenica da su Moskva i Kijev po prvi put obustavili udare na teritoriju jedni drugih verovatno je rezultat ranije postignutih dogovora, uključujući i one postignute u Rijadu.
Međutim, kako napominju analitičari, veći značaj od same činjenice privremene obustave udara ima pitanje da li su u postignutim dogovorima uzeti u obzir obostrani interesi.
Obe strane su više puta pokazale sposobnost da koriste pauze u borbenim dejstvima za pregrupisavanje svojih snaga i povećanje broja i intenziteta napada. U tom smislu, ostaje nada da su pregovarači pristali na ovu meru ne oslanjajući se isključivo na obećanja.
Oslabljena u PR napadima, ukrajinska vojska izgubila šansu za kontranapad na frontu
Što se tiče stanja na frontu, ukrajinska vojska, iscrpljena konstantnim PR (propagandnim) napadima bez strateških dobitaka, izgubila je ključnu šansu za kontraofanzivu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je izjavio: „Postoji razlog da verujemo da će ruska vojska dokrajčiti ukrajinske trupe.“ Ova izjava dolazi u trenutku kada ruske snage beleže nove uspehe na svim frontovima.
U oblasti Kurska, Ukrajinci pokušavaju da zadrže poslednje pozicije uništene mostobranske linije. Njihova odbrana, iako osuđena na propast, ima za cilj usporavanje ruskog napredovanja ka regionu Sumi.
Nakon što je ruska vojska preuzela kontrolu nad Gogoljevkom i graničnim prelazom kod Sudže, ukrajinske snage su ostale samo u selu Olešnja, koje nema strateški značaj za rusku teritoriju. Ofanziva se nastavila i na poslednje ukrajinsko uporište u selu Guevo, gde su ruske trupe uništile odbranu sa istoka i severa. Trenutno se sprovode operacije čišćenja na terenu.
Ukrajinski Generalštab nastavlja da šalje pojačanja ka granici. Vojnici 239. bataljona 129. brigade Teritorijalne odbrane upućeni su u borbe za Guevo. Pored njih, raspoređene su i borbeno spremne jedinice iz 1. pešadijskog bataljona, kao i jurišne grupe 80. jurišne brigade, kako bi ojačali pozicije kod Junakovke.

Uprkos porazu kod Kurska, ukrajinske snage nastavljaju napade na rusku Belgorodsku oblast. Međutim, nakon dve nedelje borbi, nijedno od sela Popovka, Demidovka i Grafovka nije potpuno prešlo pod ukrajinsku kontrolu. Ruska vojska je zaustavila ukrajinske napade i čini se povratila inicijativu, sekući puteve snabdevanja i povlačenja u šumskim predelima.
Ukrajina trenutno prebacuje jedinice 17. teške mehanizovane brigade ka granici, pokušavajući da zadrži položaje. Ipak, borbe su intenzivne.
Vazdušni prostor prepun je dronova, dok ruski avioni bombarduju ukrajinske ciljeve, uključujući i teškim bombama FAB porodice. Ukrajinske snage odgovaraju udarima iz F-16 aviona, HIMARS sistema i postavljanjem zaseda dronovima.
Bez uspeha na bojnom polju, ukrajinske jedinice sve češće gađaju infrastrukturu i objekte u ruskim pograničnim oblastima, izazivajući dodatne tenzije, dok Rusi zauzimaju mala sela u Donjecku i Zaporožju.
Србија заинтересована за Мађарске Линкс БВП и тенкове КФ51