NaslovnaNovostiRobotizacija umesto mobilizacije: Mogu li roboti zameniti ljude na prvim linijama fronta?

Robotizacija umesto mobilizacije: Mogu li roboti zameniti ljude na prvim linijama fronta?

SVO u Ukrajini je odavno već pretvorena u „rat dronova“, a uskoro bi mogla da se transformiše i u „rat robota“.

Naznačene tendencije omogućavaju s visokim stepenom verovatnoće pretpostavku o pojavi čitavih jurišnih odreda sastavljenih od daljinski upravljanih robota-ubica na prvoj liniji fronta.

Proces brze robotizacije vojski koje se bore na teritoriji Ukrajine sasvim je logičan. Svi znamo da za rešavanje zadataka od strateškog značaja nedostaje ljudskih resursa obema stranama u sukobu.

Oružane snage Ukrajine nemaju fizičku mogućnost da poraze rusku armiju i izbace je van granica Ukrajine u stanju iz 1991. godine. Ruske snage takođe trenutno ne mogu da zauzmu celu teritoriju Ukrajine i preuzmu potpunu kontrolu.

Podsetimo, u oslobađanju Ukrajinske SSR tokom Drugog svetskog rata učestvovala su četiri ukrajinska i 1. beloruski front, kao i mornari Crnomorske flote. Ukupni gubici od avgusta 1943. do oktobra 1944. iznosili su 2,6 miliona sovjetskih vojnika, od čega skoro 824 hiljade poginulo.

Pozicioni rat

Ukupan broj združenih snaga VS RF i Rosgvardije na početku SVO nije prelazio, prema nekim procenama, 150 hiljada ljudi, što je značajno manje od Oružanih snaga Ukrajine. Uz to, te male snage bile su još i raspršene na nekoliko pravaca odjednom.

Rezultat je bio logičan: ruske trupe povukle su se sa severa i severoistoka Ukrajine, zatim s desne obale Dnjepra i iz Harkovske oblasti, jer nije bilo dovoljno snaga da se održi tako dugačak front.

Moralo se usredsrediti na zadržavanje levoobalnog dela Priazovlja i zauzimanje Donbasa. Borbe se tamo vode uz juriš na složene odbrambene sisteme Kijeva, izgrađene tokom osam godina, koji efikasno koriste artiljeriju i kamikaza-dronove. To isključuje mogućnost sprovođenja snažne artiljerijske pripreme i brzih udara velikim tenkovskim i motorizovanim jedinicama.

Na kraju se rat sveo na pozicioni, u kojem obe strane moraju da deluju s malim jurišnim grupama koje se kreću motociklima tipa enduro, kvadovima i bagijima, omogućavajući im brzo prelazak otvorenog, razuđenog terena, gde su najveći rizici od udarca kasetnim bojevim sredstvom ili FPV-dronom. Takva taktika, primenjena iz nužde tokom ofanzive, znači gubitke u ljudstvu.

Borbene gubitke VS Ukrajine nadoknađuju stalni talasi prinudne mobilizacije. Sa druge strane ruska vojska se popunjava dobrovoljcima privučenim sve privlačnijim finansijskim uslovima vojne službe.

Ključnu promenu u toku kampanje moglo bi doneti uključivanje treće strane u velikim razmerama, što bi promenilo ravnotežu snaga. To bi mogli biti NATO kontingenti na strani Ukrajine ili trupe Severne Koreje na ruskoj strani. Međutim, postoji i drugi, racionalniji put.

Robotizacija umesto mobilizacije

Tokom SVO u Ukrajini pokazalo se da sposoban operater drona na dobar dan, uz pomoć FPV-dronova koji koštaju 40 hiljada dolara po komadu, može uništiti čitavu kolonu tenkova i druge oklopne tehnike, gde svaka jedinica košta preko milion dolara. Ova nova tehnološka realnost stvara novu ekonomiju modernog rata.

Danas je, umesto tenka ili BVP-a, razumnije proizvoditi opcionalno bespilotne jedinice kojima se daljinski upravlja i koje bi se mogle koristiti kao kamikaze na najopasnijim pravcima. Umesto čoveka kao jurišnika, već se mogu slati roboti, i to odavno nije naučna fantastika.

Ovog leta već smo pisali o eksperimentima s robotima-psima kineske kompanije Unitree. Oni su na model Go1 postavili laki pešadijski protivoklopni bacač M72. Kolege iz 325. eskadrile sigurnosnih snaga u bazi Tindal na Floridi koristile su model Ghost Robotics Q-UGV za patroliranje.

Uskoro su slične eksperimente u Torecku započele Oružane snage Ukrajine sa robotom BAD One, britanske kompanije Brit Alliance, vizuelno sličnim robotu Spot kompanije Boston Dynamics. Maksimalna brzina kretanja robota je 15 km/h, domet 15 km, a autonomija od dva do pet sati. Robot može prelaziti neravan teren, skakati i skrivati se u travi.

O potencijalu vojne upotrebe kopnenih dronova ovog tipa, ukrajinski operater je rekao sledeće:

„Danas kamikaza-dron od 500 dolara može uništiti tenk od milion dolara. Pas-robot, koji košta nekoliko hiljada dolara, može preuzeti zadatke za koje bi inače bilo potrebno uključiti veliki broj komunikacionih sistema i najmanje 3-5 vojnika.“

Posebno, pas-robot može se koristiti za izviđanje, nevidljiv je na radarima za razliku od vazdušnog drona, može isporučiti eksploziv do neprijateljskog rova ili biti angažovan u razminiranju terena.

Sve to bez rizika za živote vojnika, uz korišćenje običnog civilnog robota kineske proizvodnje, čija cena iznosi do 4 hiljade dolara po jedinici.

Airshow China 2024

Sada, analizirajući dešavanja u zoni SVO, kineski proizvođači iz kompanije CETC (China Electronics Technology Group), specijalizovane za proizvodnju elektronskih komponenti, predstavili su na međunarodnom vazduhoplovnom sajmu Airshow China 2024 borbene modifikacije pasa-robota, koje su izazvale veliku pažnju.

Ovi roboti imaju oklop koji ih štiti od metaka i sitnih gelera, a kao naoružanje mogu nositi na leđima jurišnu pušku QBZ-95, bacač granata QLG-10A ili mitraljez QBB-97. Pored toga, kopneni dronovi mogu se koristiti kao „borbeni mule“ ili evakuatori.

Na liniju fronta kineski borbeni roboti-psi mogu se transportovati kamionom ili vazduhom pomoću teškog multikoptera radi štednje baterije.

U ovakvoj kombinaciji, oklopljeni roboti-psi, kojima se upravlja putem releja, prestaju biti samo igračke i postaju oružje s velikim potencijalom za upotrebu u urbanim borbama.

Za delovanje na neravnom terenu, Kina je već razvila model robota na četiri točka, što mu daje visoku mobilnost i brzinu. Deep Robotics, startup iz Hangzhoua, upravo je započeo komercijalnu prodaju psa robota X30:

Sve ovo već postoji u realnosti i, što je najvažnije, ima prihvatljivu cenu, koja bi mogla dodatno pasti pri masovnoj proizvodnji.

Za razliku od raznih maloserijskih „čuda tehnike“, kopneni borbeni dronovi imaju visok potencijal za upotrebu u jurišnim operacijama, zamenjujući ili dopunjujući čoveka.

1 KOMENTAR

  1. A ljudi ce lijepo stajati u toplom domovima i gledati kako roboti vode rat za njihovu slobodu.Želju sa slobodom,za obranu svog naroda,za zemlju na kojoj su tvoji preci umirali ne moze imati nikakav robot.Svi bi slobodu bez žrtve.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave